05 липня 2021 року справа №380/5544/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» про застосування заходів реагування.
Головне управління Держпраці у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл.Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 39778297) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» (місцезнаходження: 81600, Львівська область, Миколаївський район, м.Миколаїв, вул.Мазепи, 23/106, код ЄДРПОУ 22361939), в якому просить суд застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме, заборонити: виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що уповноваженими особами ГУ Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма», щодо якого встановлено факти порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальша експлуатація об'єкта несе ризик загрози життю людей, з метою недопущення спричинення шкоди здоров'ю у Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма», позивач звернувся до суду із позовом.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що на виконання припису № ЛВ 6606/807-399АВ/П позапланової перевірки від 19.03.2021 виконані всі пункти: розроблена декларація безпеки АЗК, декларація безпеки АЗК разом з позитивним висновком подана в ГУ Держпраці у Львівській обл., розроблений та погоджений ПЛАС, проведена ідентифікація ОПН відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин, повідомлення про результати ідентифікації ОПН надіслано в ГУ Держпраці у Львівській обл., паспорт потенційно небезпечного об'єкта. Всі ці п'ять пунктів виконано ФОП ОСОБА_1 , згідно Договору № 31 від 15.03.2021, Розроблена і надіслана у ГУ Держпраці у Львівській області, декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра. Пункт № 6 виконано ТОВ « Компанія'Центр ЛТД», згідно Договору № 6895-21 від 07.04.2021 року. На території АЗК вивішена схема руху транспорту з вказівкою на них поворотів, зупинок, виїздів, переходів. Проводиться перевірка манометрів на трубопроводах АГЗП працівниками з відображенням в журналі перевірки манометрів. Запобіжні пристрої на об'явках насосів АГЗП опломбовані. Проводиться зовнішній огляд запобіжних клапанів на резервуарі АЗК при прийомі-передачі зміни з записом у журналі та виконано заземлення насоса перекачки зріджених вуглеводних газів на АГЗП АЗК. Також зазначає, що ними складені та узгоджені поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам у чотирьох примірниках, укладено договір з Миколаївською лікарнею, згідно списків працівників, які підлягають періодичному медичному огляду. Погоджено план-графік проведення медичних оглядів з Миколаївською лікарнею. Операторами заправних станцій АЗК пройдено і отримано висновок психофізіологічної експертизи. Розроблені лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища на робочих місцях АЗК. На АЗК проведено атестацію робочих місць за умовами праці. (додається) Пункти № 12-17 виконано ТОВ « Компанія «Центр ЛТД» згідно договору № 6467-21 від 25.03.2021. Враховуючи наведене просив відмовити в задоволенні позову.
Суд встановив, що уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 15.03.2021 №0302-П та направлення про проведення перевірки від 15.03.2021 №0298 у присутності уповноваженої особи відповідача у період часу з 10:00год. по 15:00год 19.03.2021 проведено позапланову перевірку на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «МГ-Сігма», щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
В результаті проведеної позапланової перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма», а саме:
1) Не розроблена декларація безпеки АЗК, що є порушенням ст.10 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» (далі - Закону України №2245-Ш), п. 3 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затв. ПКМУ від 1.07.2092 №956.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», суб'єкт господарської діяльності готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об'єкта підвищеної небезпеки. Суб'єкт господарської діяльності несе відповідальність за достовірність даних, наведених у декларації безпеки. Порядок розроблення декларації безпеки, її зміст, методика визначення ризиків та їх прийнятні рівні встановлюються Кабінетом Міністрів України. Подання декларації безпеки або іншої звітної документації не звільняє суб'єктів господарської діяльності від державного нагляду і контролю за їх діяльністю. Вимоги частини першої цієї статті поширюються на підприємства, установи, організації, які планують експлуатувати хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки.
Відповідно до п. 2 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затв, ПКМУ від 11.07.2002 № 956, суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один об'єкт підвищеної небезпеки, організовує розроблення і складання декларації безпеки об'єкта підвищеної небезпеки (далі - декларація безпеки) відповідно до вимог нього Порядку, декларація безпеки складається за формою згідно з додатком 1 на основі дослідження суб'єктом господарювання ступеня небезпеки та оцінки рівня ризику виникнення аварій (.ділі - рівня ризику), що пов'язані з експлуатацією цих об'єктів.
2)Декларація безпеки АЗК разом з позитивними висновками експертизи територіальному органу Держпраці, чим порушено ст.10 Закону України №2245-ІІІ, п.8 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затв, ПКМУ від 11.07.2002 №956.
Згідно з п. 8 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затв. ПКМУ від 11.07.2002 №956, декларація безпеки разом з позитивним висновком експертиза відповідним територіальним органам Держпршді, ДСНС Держекоінспекції, державної епідеміологічної служби, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради (далі - уповноважені органи): для об'єктів підвищеної небезпеки, що на дату набрання чинності цим «Порядком експлуатуються або ліквідуються, - протягом року після державної реєстрації об'єкта підвищеної небезпеки; для об'єктів підвищеної небезпеки, експлуатація яких планується, - разом із заявою на отримання дозволу па експлуатацію відповідно до Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки».
3)Не розроблені та не погоджені Плани локалізації і ліквідації аварій на АЗК, що є порушенням ст. 11 Закону України № 2245-ІІІ.
Згідно з ст.11 Закону України № 2245-ІІІ, у порядку реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру суб'єкт господарської діяльності, а також підприємстві, установи, організації, зазначені у ч. 5 ст.10 цього Закону, одночасно з розробленням декларації безпеки розробляють і затверджують план локалізації і ліквідації аварій для кожного об'єкта підвищеної небезпеки, який вони експлуатують або планують експлуатувати. План локалізації і ліквідації аварій погоджують центральні органи виконавчої влади, що забезпечують та реалізують державну політику у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.
4)Не проведена ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин, що є порушенням ст.9 Закону України № 2245-ІІІ, п. 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затв. ПКМУ від 11.07.2002 №956.
Відповідно до ст.9 Закону України № 2245-ІІІ, п.3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затв. ПКМУ від 11.07.2002 №956, суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин. Нормативи порогової маси небезпечних речовин встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України. На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об'єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку. Суб'єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об'єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об'єкта, організовує проведення його ідентифікації.
5)Суб'єктом господарювання не складено повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) і не надіслано його у двотижневий термін відповідному територіальному органу Держпраці, чим порушено вимоги Закону України № 2245-ІІІ, п. 11 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956.
Відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року за результатами проведеної перевірки та у зв'язку з виявленими порушеннями, посадовими особами структурних підрозділів Управління Держпраці було складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 19.03.2021 за №ЛВ6606/807-399/АВ, в якому задокументовано зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «МГ-Сігма».
Два примірники акта підписані посадовими особами органу державного нагляду, що здійснювали захід державного нагляду та директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «МГ-Сігма», без зауважень та заперечень.
На підставі викладеного, вважаючи наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» до усунення зазначених у акті перевірки порушень, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.
Приписами ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з ч. 7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до приписів Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
У відповідності до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 №826 (далі- Положення) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно з матеріалами справи, в ході позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 19.03.2021 № ЛВ6606/807-399/АВ порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма».
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю його працівників.
Таким чином, у ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності, зазначених в акті перевірки порушень, свідчить, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, вказав на те, що ним вжито заходи стосовно усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом видання наказів, призначенням відповідальних осіб, внесенням відомостей до журналу обліку робіт за нарядами та розпорядженнями про виконання, укладенням договорів підряду, про надання освітніх послуг, тощо.
В той же час суд зауважує, що встановлення обставин усунення виявлених під час позапланового заходу порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки можливе шляхом проведення позапланової перевірки за зверненням відповідача. Однак, Товариство з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» не надало до суду доказів звернення до Головного управління ДСНС у Львівській області про усунення виявлених порушень та направлення на адресу позивача відповідних доказів, в тому числі і тих, які надані до суду.
При цьому, з аналізу наданих до суду доказів слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» повністю не усунуло всі виявлені порушення, а вжило заходи по їх усуненню, що не виключає вжиття до відповідача заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до повного їх усунення.
Аналогічна позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 29.04.2020 у справі № 812/2061/17.
Суд також зауважує, що акт перевірки підписано посадовими особами відповідача без зауважень.
Тому, оскільки виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері забезпечення охорони праці та промислової безпеки не усунуті відповідачем, суд дійшов висновку, що існують всі підстави для задоволення адміністративного позову у повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов Головного управління Держпраці у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл.Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 39778297) до Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» (місцезнаходження: 81600, Львівська область, Миколаївський район, м.Миколаїв, вул.Мазепи, 23/106, код ЄДРПОУ 22361939) про застосування заходів реагування задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «МГ-Сігма» шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки до усунення вказаних порушень.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.