Ухвала від 02.07.2021 по справі 380/7826/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

справа № 380/7826/21

02 липня 2021 року

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Демчина В.Ю.

за участю

представника позивача Думич Н.Б.

представника відповідача Кирилюка В.В.

розглянув підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області про поновлення на роботі, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: 80316, Львівська область, м.Рава-Руська, вул.Я.Мудрого, 3, код ЄДРПОУ 04056256), в якому просить суд:

-визнати незаконним та скасувати розпорядження міського голови Рава-Руської міської ради про звільнення ОСОБА_1 від 09.04.2021;

-поновити ОСОБА_1 на посаду прес-секретаря у Рава-Руській міській раді Львівського району Львівської області з 13.04.2021;

-стягнути з Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу починаючи з 13.04.2021, до дня поновлення її на роботі.

У підготовчому засіданні представник відповідача звернувся до суду з клопотанням про закриття провадження у справі з тих підстав, що дана справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Клопотання про закриття провадження мотивоване тим, що ОСОБА_1 не є державним службовцем, прийнята та роботу прес-секретарем Рава-Руської міської ради відповідно до трудового контракту від 05.12.2019, не складала присяги державного службовця.

Представник позивача заперечила щодо такого клопотання, з тих підстав, що позивачка здійснювала функції, спрямовані на здійснення місцевого самоврядування та отримувала заробітну плату за рахунок коштів місцевого самоврядування.

Пунктом 1, 2, ч. 1 ст. 4 КАС України передбачено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, у тому числі на виконання делегованих повноважень, і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною цих функцій.

За ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба-діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

З аналізу вказаних норм видно, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише на ті, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.

Відповідно до ст.ст.1-2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з ч.ч.1-4 ст.11 цього ж Закону громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу такого змісту: «Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки». Посадова особа місцевого самоврядування, яка вперше приймається на службу в органи місцевого самоврядування, вважається такою, що вступила на посаду, з моменту складення Присяги. Присяга вважається складеною, якщо після її зачитування громадянин України скріплює Присягу своїм підписом. Підписаний текст Присяги зберігається за місцем служби.

Також ст.10 того ж Закону передбачає заміщення посад службовців органів місцевого самоврядування на конкурсних засадах.

При наданні спору статусу публічно-правового з приводу прийняття громадян на публічну службу, проходження, звільнення з публічної служби, необхідно встановити наявність таких підстав: 1) чи проходила особа конкурс на заняття вакантної посади; 2) чи складала така особа присягу посадової особи; 3) чи присвоювався їй ранг у межах відповідної категорії посад.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Такий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.02.2019 у справі № 815/6096/17.

З матеріалів справи видно, що ОСОБА_1 працювала в Рава-Руській міській раді прес-секретарем за трудовим контрактом від 05.12.2019, яким визначено права і обов'язки сторін, працівника і роботодавця.

Сторони не заперечують того, що позивачка не складала Присяги, не має рангу державного службовця, а також того, що її обов'язки визначено не посадовою інструкцією, а трудовим контрактом. Також позивачка була прийнята на роботу згідно з трудовим контрактом, а не за результатами конкурсу.

Щодо виконання функцій, направлених на реалізацію місцевого самоврядування, а також щодо оплати праці за рахунок місцевого бюджету, то таке також випливає з умов трудового контракту і не є визначальним при вирішенні питання про те, що позивачка є службовцем органу місцевого самоврядування.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не є службовцем в органах місцевого самоврядування, її посада не відноситься до служби в органах місцевого самоврядування.

Таким чином, у цій справі відсутній спір з приводу прийняття громадян на публічну службу та її проходження, а є виключно трудовим спором, а відповідач у цих правовідносинах виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як роботодавець у трудових відносинах, у зв'язку з чим спір повинен вирішуватися за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно із ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, спір у цій справі підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства. Згідно з п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, суд закриває провадження у цій справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Оскільки позивачка не сплачувала судового збору з огляду на те, що відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» вона звільнена від його сплати, то такий не розподіляється.

Керуючись ст.238, ст.243 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

клопотання про закриття провадження у справі задовольнити.

Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області про поновлення на роботі, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу.

Роз'яснити позивачу, що цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено та підписано 06.07.2021.

Суддя Лунь З.І.