Ухвала від 05.07.2021 по справі 380/10536/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/10536/21

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

05 липня 2021 року м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить

- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачці належної місячної надбавки до пенсії відповідно до п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок надбавки позивачці відповідно до п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком з урахуванням змін мінімальної пенсії за віком з 05.05.2018, виплатити належні доплати та проводити їх виплату у подальшому до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат.

Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.

Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI).

Так, згідно зі ст. 2 Закону № 3674-VI платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2021 року, становить 2270,00 грн.

Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 908,00 грн (2270 * 0,4).

Із змісту позовної заяви слідує, що позивачка вважає, що від сплати судового збору її звільнено на підставі п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

У матеріалах позовної заяви міститься посвідчення реабілітованого серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , відповідно до якого пред'явник цього посвідчення має право на безоплатний проїзд на автомобільному міжміському і приміському транспорті в межах Яворівського району.

Таким чином, зазначеним посвідченням регламентовано право позивачки лише на безоплатного проїзду на автомобільному міжміському і приміському транспорті в межах Яворівського району та не підтверджує її права на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні».

Крім цього, за змістом п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні».

Верховний Суд в ухвалі від 25.10.2019 у справі № 640/19996/18 зазначив, що телеологічне (цільове) тлумачення зазначеної норми дає підстави для висновку, що звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях:

1) винятково громадяни, реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»;

2) і тільки у тих спорах, що пов'язані з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості.

Отже, позивачі, реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» звільнені законом від сплати судового збору лише щодо вимог, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна або відшкодуванням його вартості.

Однак зі змісту позовної заяви слідує, що вимоги ОСОБА_1 стосуються її пенсійного забезпечення, предмет позову не пов'язаний з виплатою компенсації, поверненням майна або відшкодування вартості майна громадянам, які реабілітовані відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні».

Отже, позивачці слід сплатити судовий збір у розмірі 908,00 грн за платіжними реквізитами: отримувач коштів: ГУК Львiв/Залізничний р-н/22030101; код отримувача: 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).

Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) у розділі «Судовий збір», де також можна автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.

Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до приписів п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини.

Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (ч. 4 ст. 161 КАС України).

Із матеріалів позовної заяви суддею встановлено, що позивачка в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 27.02.1981 вона є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управління ПФУ у Львівській області. Однак на підтвердження вказаної обставини нею не додано жодного доказу, що суперечить вимогам ч. 4 ст. 161 КАС України.

До позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті (ч. 1 ст. 161 КАС України).

До позовної заяви позивачкою не додано копії позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача. Вказане є недоліком позовної заяви.

Згідно з вимогами частин 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням того, що позивачкою не виконано вищевказаних вимог КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати їм строк для усунення вищевказаних недоліків.

Керуючись ст.ст. 169, 243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суддя -

УХВАЛИЛА:

1. Позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії залишити без руху для усунення недоліків позовної заяви.

2. Позивачці усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду (79018 м. Львів вул. Чоловського 2) таких документів:

- оригіналу документа про сплату позивачкою судового збору в сумі 908,00 грн;

- доказів на підтвердження того, що з 27.02.1981 ОСОБА_1 , є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управління ПФУ у Львівській області;

- копії позовної заяви з доданими до неї документами для відповідача.

2. Роз'яснити позивачці, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Р.П. Качур