Рішення від 30.06.2021 по справі 380/5565/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2021 року м. Львів справа №380/5565/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп'як О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та зобов'язання до вчинення дій ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) звернувся з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) , в якому просить:

1. «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області по відмові ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку основного розміру моєї пенсії із 01.04 2019 року з врахуванням отриманої від Адміністрації Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового мого забезпечення станом 05.03.2019 року із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною моїй останній штатній посаді. (Копія нової довідки від Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового мого забезпечення станом 05.03.2019 року із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною моїй останній штатній посаді,

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок основного розміру пенсії мені, тобто ОСОБА_1 із 01.04 2019 року з врахуванням отриманої від Адміністрації Державної прикордонної служби України нової довідки про розмір грошового мого забезпечення станом 05.03.2019 року із врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною моїй останній штатній посаді та обов'язково прошу врахувати вимоги рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2020 р. по моїй справі № 380/5996/20 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум». За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому призначено пенсію за віком.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45). Таким чином, позивач уважає, що з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, що й змусило його звернутися до суду із вказаним позовом для захисту своїх порушених прав. У зв'язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України. Таким чином, при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання особою заяви про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. Зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії, видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України на його ж звернення, а не відповідно до Порядку № 45. Крім того, чинним законодавством України не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхніми заявами та згідно з долученими ними документами про грошове забезпечення. Також відповідач вважає, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок його пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким йому з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. Таким чином, на думку відповідача, підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, відсутні. Щодо вимоги здійснити перерахунок пенсії на підставі нової довідки з 01.04.2019 року із обов'язковим врахуванням відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, зазначають, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не проведено перерахунку пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, тому відсутні підстави вважати, що права позивача при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо виникнуть у майбутньому. У зв'язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду 16 квітня 2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 23 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.

20 серпня 2020 року Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку № 11/1375 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з якою станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір його грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: начальник відділу професійної підготовки регіонального управління Західного регіонального управління Держприкордонслужба, становить усього 19 564, 25 грн., з яких: посадовий оклад 7750,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 4615,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (15%) 2076,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 1162,50 грн.; надбавка за кваліфікацію «клас майстра» (7%) 542,50 грн.; премія (25%) 1937,50 грн.

У примітках до цієї довідки вказано, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11-К-13492 -Вих від 09 грудня 2020 року довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 11/1375 від 20 серпня 2020 року скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

16 лютого 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив зокрема здійснити проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість виходячи із 90 % суми грошового забезпечення.

Листом від 17 березня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача на його заяву від 16 лютого 2021 року про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 серпня 2020 року № 11/1375 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Уважаючи дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1375 від 20 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/1375 від 20 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує з матеріалів справи 20 серпня 2020 року Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку № 11/1375 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 згідно з якою станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір його грошового забезпечення за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: начальник відділу професійної підготовки регіонального управління Західного регіонального управління Держприкордонслужба, становить усього 19 564, 25 грн., з яких: посадовий оклад 7750,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник) 1480,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 4615,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (15%) 2076,75 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 1162,50 грн.; надбавка за кваліфікацію «клас майстра» (7%) 542,50 грн.; премія (25%) 1937,50 грн., яку надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

У примітках до цієї довідки вказано, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

У відзиві на позовну заяву відповідач також не заперечує факту отримання довідки № № 11/1375 від 20 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, і для реалізації такого права позивача Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила та надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов'язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.

Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своїх дій щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Адміністрація Державної прикордонної служби України реалізувала у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , які враховуються при перерахунку пенсії, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання про протиправність дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до нової довідки про розмір його грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Тому позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню повністю.

Суд не знаходить правових підстав для задоволення позовної вимоги, стосовно зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року у справі № 380/5996/20 виходячи з відсоткового розміру пенсії позивача у розмірі 90 % грошового забезпечення, з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача щодо нездійснення перерахунку та невиплати з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, що і є предметом спору у цій справі.

Право позивача на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року у справі № 380/5996/20 та виходячи з відсоткового розміру пенсії 90 % грошового забезпечення, відповідачем не порушене, оскільки як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не проводило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, та як наслідок не могло здійснювати виплату пенсії з урахуванням 90 відсотків суми грошового забезпечення позивача.

З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовної вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2020 року у справі № 380/5996/20 та виходячи з відсоткового розміру пенсії у розмірі 90 % його грошового забезпечення

Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Пунктом четвертим частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії позивачу відповідно до нової довідки про розмір його грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, то ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 251 від 21 квітня 2021 року позивач сплатила судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача належить стягнути 681,00 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії відповідно до нової довідки про розмір його грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення № 11/1375 від 20 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) 681,00 грн., сплаченого судового збору згідно квитанції № 251 від 21 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05.07. 2021 року.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна