про зупинення провадження у справі
№ 380/7478/20
05 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представників позивача Назарка А.Р., Антонюка І.Б., представника відповідача Цинайко Н.І. розглянув у підготовчому засіданні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, Львівської обласної прокуратури про відшкодування збитків, завданих прийняттям неконституційного акта,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення з Державного бюджету України (шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України) майнової шкоди у вигляді недоотриманого доходу за період з липня 2015 року по червень 2020 року в сумі 2167959,03 грн. Позивач посилається на норми статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та зазначає, що визначений в цій статті розмір посадового окладу не був врахований при нарахуванні та виплаті його заробітної плати з огляду на те, що Верховною Радою України прийнято окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 у справі №1-223/2018(2840/18) ці положення визнано неконституційними. 03.06.2020 позивач звернувся до Прокуратури Львівської області з листом, з посиланням на це рішення Конституційного Суду України просив здійснити за період з 01.07.2015 по 01.06.2020 нарахування та виплату заробітної плати відповідно до вимог частини третьої статті 81 Закону України «Про прокуратуру». Прокуратура Львівської області на звернення заявника листом №18-47вих-20 від 22.06.2020 надала відповідь, повідомила про відсутність підстав для здійснення перерахунку заробітної плати. ОСОБА_1 стверджує, що в результаті прийняття неконституційного акта йому завдано майнової шкоди у вигляді недоотриманого доходу розмір якого, відповідно до проведених розрахунків, за період з липня 2015 року по червень 2020 року становить 2167959,03 грн.
ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги (а.с132-133), просить суд стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державної казначейської служби України в рахунов відшкодування заподіяної ОСОБА_2 майнової шкоди у вигляді недоотриманого доходу за період з липня 2015 року по червень 2020 року в сумі 2167959,03 грн.
Суд за заявою позивача залучив до участі у справі у якості співвідповідачів Державну казначейську службу України та Львівську обласну прокуратуру (а.с.142).
Відповідачі заперечують проти задоволення позову з підстав, викладених у відзивах на позов ОСОБА_1 (а.с.114-115, 148-154, 170-171).
05.07.2021 представник позивача подав суду заяву про зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини другої статті 236 КАС України до прийняття Верховним Судом як касаційним судового рішення у справі №160/6949/20, в якій розглядаються ідентичні за підставами звернення позовні вимоги про відшкодування матеріальної шкоди у вигляді недоотриманої заробітної плати, завданої працівнику внаслідок застосування норми закону, надалі визнаної неконституційною, за відсутності на законодавчому рівні конкретного порядку такого відшкодування та прямої дії положень частини третьої статті 153 Конституції України.
Представник Львівської обласної прокуратури повідомила суд, що відповідач не заперечує проти задоволення цього клопотання з огляду на різну (протилежну) практику вирішення судами першої інстанції цієї категорії спорів. Інші учасники справи до суду не прибули, свої міркування з приводу заявленого клопотання не висловили.
Відповідно до приписів пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
З огляду на те, що предметом розгляду та сформування правової позиції Верховного Суду у справі №160/6949/20 є питання застосування частини третьої статті 152 Конституції за відсутності закону, що визначав би порядок відшкодування державою матеріальної чи моральна шкоди, завданої фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, суд вважає за можливе зупинити провадження у цій справі до набрання чинності судовим рішенням Верховного Суду у цій справі.
Керуючись ст.ст. 236, 243, 248, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
Зупинити провадження в адміністративній справі №380/7478/20 до набрання чинності судовим рішенням Верховного Суду у справі №160/6949/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Москаль Р.М.