Ухвала від 05.07.2021 по справі 380/10418/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/10418/21

УХВАЛА

з питань сплати судового збору

05 липня 2021 року місто Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., розглянувши заяву позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань про визнання протиправними дій, -

встановив:

29.06.2021 до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державного бюро розслідувань (код ЄДРПОУ 42334907, місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. М. Кривоноса, 6), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Територіального управління державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, а саме: незаконним обмеженням законних прав бути присутнім при розгляді звернення та особисто викласти аргументи по суті заяви особі чи органу яка проводитиме перевірку/розгляд звернення від 02.03.2021.

Разом із позовною заявою позивач подав до суду заяву про звільнення від сплати судового збору. Така заява мотивована неспроможністю позивача сплатити судовий збір.

При вирішенні заяви позивача про звільнення від сплати судового збору, суддя виходить з наступного.

Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір”.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір”.

Так, положеннями статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Аналогічні положення містить стаття 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Як випливає із відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 29.04.2021 № 766/13-01-54-03 за період з 1 кварталу 2020 року по 4 квартал 2020 року інформація про доходи позивача відсутня.

Крім цього, згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 31.05.2021 № 927/13-01-54-02 за період 1 кварталу 2021 року інформація про доходи позивача відсутня.

Вказані обставини, на думку судді, свідчать про те, що майновий стан не дозволяє позивачу сплатити судовий збір за подання позовної заяви.

З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суддя дійшла висновку про наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Керуючись статтями 133, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань про визнання протиправними дій.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Мричко Н.І.