30 червня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/2059/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області по перерахунку (зменшенню) відсотків пенсії ОСОБА_1 з 90 до 24 від визначеної суми для нарахування пенсії;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати з 15 квітня 2021 року призначену ОСОБА_1 пенсію в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру в розмірі 90% місячної заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Кіровоградської області №21-127 вих.21 від 14.04.2021 року за відповідною посадою без обмеження розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суму пенсії за період з 15.04.2021 р. по момент перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 04.10.2001 р. та отримує пенсію за вислугу років. Позивач вказує, що відповідачем на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується при перерахунку пенсії №21-127вих21 від 14.04.2021 р. проведено перерахунок пенсії, при цьому обрахована відповідачем сума 43 680 грн складає лише 60% від обрахованої прокуратурою Кіровоградської області. Позивч вказує, що відповідачем фактично проведено нарахування його пенсії у розмірі 24 відсотки від визначеної прокуратурою Кіровоградської області суми для обчислення пенсії (17 690 проти 72 800 грн) та не враховано постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 26.11.2015 р. у справі №404/5406/15 відповідно до якої у позивача на час подання заяви про перерахунок пенсії було право на здійснення такого перерахунку виходячи з 90% середнього заробітку без застосування обмежень максимального розміру. Позивач наголошує на тому, що відповідно до довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-127вих21 від 14.04.2021 р. підстави для перерахунку його пенсії виникли за нормами чинними станом на 15 березня 2021 року, тому перерахування та виплата пенсії в новому розмірі повинна була проведена з 01 квітня 2021 року, а фактично виплачена за квітень 2021 року у старому розмірі.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнає і вважає їх безпідставними (а.с.33-35). Відповідач зазначає, що вимога позивача про проведення перерахунку пенсії та її виплати без обмеження максимальним розміром протирічитьабз.6 ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру». В підставі виданої довідки №21-127 від 14.04.2020 р. вказано, що довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду по справі від 13.12.2019 р. за №7-р(ІІ)/2019, в той коли підставою видачі має бути нормативно-правовий акт на підставі якого відбулося підвищення заробітної плати працюючих прокурорських працівників. Останнім оприлюдненим нормативно-правовим актом про підвищення заробітної плати працюючим прокурорам є постанова Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 р. №1155, але пунктом 7 вказаної Постанови КМУ встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». На думку відповідача, питання виплати пенсії є передчасним, так як ще не вирішено питання про проведення перерахунку пенсії, тим паче порядку здійснення виплати пенсії. Відповідач наголошує на тому, що головне управління, починаючи з квітня 2021 року позбавлене функції фінансування виплати пенсії, допомоги на поховання та інших виплат. Фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано - Пенсійним фондом України.
Позивачем подано пояснення на відзив на позовну заяву у яких зазначено, що відзив містить лише посилання на окремі правові акти без урахування необхідної оцінки їх в сукупності та детальне роз'яснення суті законодавства, яке взагалі не стосується суті спору та не спростовує викладених в позові доводів (а.с.156-166).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.29).
20.05.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.31).
Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 04.10.2001 р. йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку (а.с.38).
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 26.11.2015 р. у справі №404/5406/15-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково; визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001, №2663-ІІІ); зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 27.01.2015 року відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001, №2663-ІІІ) у розмірі 90% місячного заробітку та виплатити йому різницю з урахуванням раніше виплачених сум та подальшою виплатою пенсії у розмірі встановленому після перерахунку; адміністративний позов в частині вимог про виплату різниці в розмірі пенсії з 07.07.2012 року до 26.01.2015 року - залишено без розгляду (а.с.98-100).
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.06.2016 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання до вчинення дій - задоволено повністю; визнано протиправними дії та рішення Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ), на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 29.01.2016 р. №18-64/вих.-16 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку та скасовано рішення Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в проведенні перерахунку; зобов'язання Кіровоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області про заробіток №18-64/вих.-16 від 29.01.2016 року, для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 р. (а.с.110-113).
14.04.2021 р. Кіровоградською обласною прокуратурою видано ОСОБА_1 довідку №21-127 вих.21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії (а.с.13, 142). У довідці зазначено, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-(ІІ)/2019, наказу Генерального прокурора від 08.09.2020 р. №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур», наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 р. №40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, за нормами чинними на 15.03.2021 р. за відповідною (прирівняною) посадою керівника окружної прокуратури становить 72 800,00 грн (а.с.13, 142).
14.04.2021 р. позивачем подано заяву №3827 щодо перерахунку пенсії до якої додано, зокрема довідку Кіровоградської обласної прокуратури №21-127 вих.21 від 14.04.2021 р. (а.с.144-145).
14.04.2021 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с.133). При цьому пенсію розраховано у розмірі 60% від заробітку в сумі 43 680,00 грн (72 800,00 грн х 60%) та обмежено максимальний розмір сумою 17 690,00 грн (а.с.133).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з ч.1 ст.501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (далі за текстом - Закон №1789), у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 7 статті 501 Закону №1789 передбачено, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.ч.11, 12, 14, 17 ст. 501 Закону №1789, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами соціального захисту населення і виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Пенсія, призначена відповідно до цієї статті, виплачується у повному розмірі незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Прокурори і слідчі прокуратури, яким призначено пенсію за вислугу років і які працюють на прокурорсько-слідчих посадах, мають право одержувати заробітну плату відповідно до законодавства.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
14.10.2014 р. прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015 р. (далі за текстом - Закон №1697).
Правове регулювання питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури закріплено у статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697.
Відповідно до ч.ч.2-4, 13 ст.86 Закону №1697 пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частина 20 статті 86 Закону №1697, у редакції, чинній на час прийняття цього Закону, визначала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первинна редакція частини 20 статті 86 Закону №1697 та частина 17 (з 01.10.2011 р. - 18) статті 501 Закону №1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697 щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 р. втратив чинність Закон №1789 (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 462, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 501, частини 3 статті 512, статті 53 щодо класних чинів).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі за текстом - Закон №76), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину 18 статті 501 Закону України «Про прокуратуру» №1789 (діяла до 15.07.2015 р.) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; частину 20 статті 86 Закону України від 14.10.2014 р. «Про прокуратуру» №1697 (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру» та законодавцем делеговано повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Кабінет Міністрів України упродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 р. зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання цього рішення: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Така ж норма передбачена у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України».
Отже, чинна з 13.12.2019 р. норма частини 20 статті 86 Закону №1697 визначає підставою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
Верховний Суд у судових рішеннях у зразковій справі №560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) сформулював правовий висновок, що з 13.12.2019 р. особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ або Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам. При цьому Суд вказав, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії у 2001 році він працював прокурором Ленінського району, а пенсія за вислугу років була призначена йому виходячи з розміру місячного заробітку за цією посадою (а.с.45-49).
З огляду на прийняття Закону №1697 прокуратура Ленінського району набула статусу місцевої прокуратури.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 р. №113-IX, який набрав чинності 25.09.2019 р., запроваджено реформування системи органів прокуратури та передбачено створення замість місцевих прокуратур окружні прокуратури.
Відповідно до наказу Генерального прокурора №40 від 17.02.2021 року «Про день початку роботи окружних прокуратур» днем початку роботи окружних прокуратур визначено 15 березня 2021 року.
Отже, саме з 15 березня 2021 року умови оплати праці працівників окружних прокуратур врегульовано статтею 81 Закону №1697.
Разом з тим, запровадження з 11.09.2020 р. нових умов праці та складових заробітної плати працівників обласних прокуратур у розумінні ч.20 ст.86 Закону №1697 зумовлює зміну розміру пенсій, призначених працівникам прокуратури за вислугу років.
Кіровоградська обласна прокуратура з метою перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам видала позивачу довідку №21-127вих21 від 14.04.2021 р. про заробітну плату за прирівняної посадою керівника окружної прокуратури.
Таким чином, відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697 та рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 позивач, як працівник прокуратури, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 відсотків від суми його місячної заробітної плати, з 15.03.2021 року набув право на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, а перерахунок його пенсії має бути проведений з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.04.2021 року.
Як встановлено судом, відповідачем враховано довідку Кіровоградської обласної прокуратури №21-127вих21 від 14.04.2021 р. та з 01.04.2021 року здійснено перерахунок пенсії позивача, однак при цьому зменшено її відсоткове значення та обмежено її максимальний розмір десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на абзац 6 частини 15 статті 86 Закону №1697.
Матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 підтверджено, що на час первинного призначення пенсії у 2001 році позивач мав стаж роботи 29 років 8 місяців 12 днів, у зв'язку з чим мав право на пенсію за вислугою років, а стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури складав 18 років 5 місяців 20 днів. Таким чином, пенсія за вислугу років була призначена йому у розмірі 80 відсотків від суми його місячної (чинної) заробітної плати, зі збільшенням на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах (80% + (18 - 10) х 2%), але була обмежена максимальним розміром 90%, як це передбачалося ч.1 ст.501 Закону №1789, у редакції чинній на час виходу на пенсію.
Суд зауважує, що відсотковий розмір пенсії визначається на день призначення пенсії та є незмінним при подальших перерахунках пенсії. Натомість змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення.
З огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, визначений ч.1 ст.58 Конституції України, застосування максимального розміру 60% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача є протиправним, оскільки такий показник стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Кіровоградської обласної прокуратури №21-127вих21 від 14.04.2021 р.
Щодо обмеження нарахування пенсії максимальним розміром суд враховує наступне.
Згідно з абз.6 ч.15 ст.86 Закону №1697, у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. №911-VIII, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VII) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Пунктом 2 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII передбачено, що порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
Згідно з п.п.1, 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 р. №911-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року. Дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Суд враховує, що позивач є непрацюючим пенсіонером і пенсія йому призначена до 1 січня 2016 року, а тому до розміру пенсії ОСОБА_1 при її перерахунку не підлягає застосуванню обмеження максимального розміру пенсії, визначене абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону №1697.
Викладене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, наведеною у постанові від 04.03.2021 р. у справі №589/3997/16-а (провадження №К/9901/17290/18).
Стосовно посилання відповідача на Порядок виплати пенсій та грошової допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. №1596 суд зауважує, що відповідно до п.13 Порядку №1596 списки у двох примірниках за один день до початку кожного виплатного періоду, за який виплачується пенсія та грошова допомога, подаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення відповідним установам уповноважених банків разом з двома примірниками описів.
Згідно з п.14 Порядку №1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Таким чином, Пенсійний фонд України проводить перерахування коштів уповноваженим банкам, однак такий перерахунок здійснюється на підставі списків, що складаються територіальними органами Пенсійного фонду України.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, здійснюючи перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 квітня 2021 року, протиправно зменшило розмір відсотку розрахунку пенсії, призначеної у розмірі 90% місячної заробітної плати, до 60%, а також безпідставно застосувало обмеження максимального розміру пенсії, а тому з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, такі дії підлягають визнанню протиправними.
Натомість під час розгляду справи не знайшов підтвердження факт зменшення відповідачем розміру пенсії позивача до 24%, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
З огляду на висновки суду щодо протиправних дій відповідача під час перерахунку пенсії позивача, з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.04.2020 р. перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з 90% суми заробітної плати вказаної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-127вих21 від 14 квітня 2021 року, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору (а.с.18). Доказів понесення інших судових витрат позивачем до суду не надано.
Відповідачем також не надано суду доказів понесення судових витрат, які б підлягали розподілу за ст.139 КАС України.
Згідно з п.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Отже, рішення суду в частині присудження виплати пенсії у межах суми за один місяць, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 371 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , з 90% до 60% місячної заробітної плати та щодо обмеження максимального розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2021 року.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 А, код ЄДРПОУ 20632802) з 01 квітня 2021 року здійснити перерахунок ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, виходячи з 90% суми заробітної плати вказаної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури №21-127вих21 від 14 квітня 2021 року, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення в частині присудження виплати пенсії у межах суми за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Дата складання повного рішення суду - 30 червня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт