Ухвала від 02.07.2021 по справі 320/5521/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 липня 2021 року м. Київ № 320/5521/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши клопотання Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 18), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві у здійснені перерахунку та виплати щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених коштів;

- зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплатити позивачу щорічну допомогу до 05 травня за 2021 рік, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми.

У якості підстав позову позивачем зазначено, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства безпідставно не здійснено в повному обсязі виплату одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком передбаченою Законом України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».

Ухвалою суду від 31.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачеві протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також додаткові докази (документи) які стосуються розгляду даної справи.

30.06.2021 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву.

Разом з відзивом відповідачем подано клопотання про залучення до розгляду справи у якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193459, місцезнаходження: 01196, м. Київ, пл. Л.Українки, 1) та Міністерство соціальної політики України (код ЄДРПОУ 37567866, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10).

Клопотання вмотивоване тим, що згідно статті 30 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, пов'язані з реалізацією програм та заходів згідно із статтею 87 цього Кодексу. Пунктом 9 (б) статті 87 Бюджетного кодексу України встановлено, що до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать, зокрема, видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, а саме щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 статті 20 Бюджетного кодексу України особливими складовими програмно-цільового методу у бюджетному процесі є бюджетні програми, відповідальні виконавці бюджетних програм, паспорти бюджетних програм, результативні показники бюджетних програм.

Міністерство соціальної політики є головним розпорядником коштів для виконання бюджетних програм на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту», а відповідальний виконавець - Апарат Міністерства соціальної політики України.

Кабінет Міністрів України постановою №325 від 08.04.2021 затвердив Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань.

Додатком до цього Порядку затверджена разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році особам з інвалідністю внаслідок війни II групи - 3 906 грн.

Тобто витрати, зокрема на виплату грошової допомоги до 5 травня, фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, а їх виплата здійснюється органами соціального захисту населення в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідачем звернуто увагу, що 21.04.2021 на електронну адресу Управління від Департаменту соціального захисту населення КОДА надійшла «Лімітна Довідка про бюджетні асигнування та кредитування на 2021 рік», з якої вбачається, що через Департамент КОДА до Управління надійшло за КПКВК 2501150 на виплату щорічної разової допомоги сума 5 126 192,00 грн.

Отже, в даних правовідносинах, за твердженням відповідача, Управління виконує посередницьку функцію між Міністерством соціальної політики України, Департаментом та банківськими установами, формуючи виплатні відомості на відповідних громадян, та ніяким чином не може вплинути на розмір конкретної суми допомоги, оскільки така сума зафіксована в паспорті бюджетної програми на 2021 рік, який затверджений Міністерством соціальної політики.

За наведених обставин, у разі задоволення позовних вимог в подальшому відповідач буде змушений звертатися для виконання рішення суду до Департаменту соціального захисту населення КОДА та Міністерства соціальної політики України щодо виділення коштів, а відтак рішення у справі вплине на права та обов'язки цих осіб.

Вирішуючи питання щодо заявленого позивачем клопотання, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до ч.ч. 2, 4 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

З системного аналізу положень статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, підлягають залученню до участі у справі, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Суд звертає увагу, що предметом спору в межах даної адміністративної справи є дії відповідача щодо відмови позивачеві у здійснені перерахунку та виплати щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених коштів, яка передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Оскільки нарахування та виплата вказаної допомоги мала здійснюватись позивачу саме Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області, а отже враховуючи встановлену належність відповідача згідно висновків Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20, суд вважає за необхідне вказати, що у разі прийняття рішення по справі на користь позивача і відповідача буде зобов'язано здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги до 05 травня за 2021 рік, - подальші дії відповідача, пов'язані із виконанням рішення суду, у тому числі щодо звернення до Департаменту соціального захисту населення КОДА та Міністерства соціальної політики України не можуть вважатися обґрунтованими підставами для залучення останніх у якості третіх осіб на стороні відповідача, адже такі дії відповідача пов'язані лише із встановленою процедурою щодо виконання судового рішення та є віднесеними до його компетенційних повноважень.

Як наслідок, на підставі матеріалів справи та викладеного в сукупності, суд робить висновок про необґрунтованість поданої відповідачем заяви щодо залучення третіх осіб, а отже відмовляє у її задоволенні.

Керуючись ст.ст. 49, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області про залучення третіх осіб на стороні відповідача.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя Панченко Н.Д.