про відмову у відкритті провадження у справі
05 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/6498/21
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ксензюк А.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, третя особа на стороні позивача - Західне міжрегіональне управління Міністерства Юстиції (м. Львів) Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, третя особа на стороні позивача - Західне міжрегіональне управління Міністерства Юстиції (м. Львів) Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області, про:
- визнання протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №161/14037/20 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії;
- встановлення судового контролю за виконанням рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі № 161/14037/20;
- зобов'язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради подати до Волинського окружного адміністративного суду протягом місяця з дати отримання копії рішення по даному позову звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №161/14037/20;
- накладення на начальника Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Майбороду В.М. штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 45 400 грн, з них: 22 700 грн на користь ОСОБА_1 та 22 700 грн - до Державного бюджету України;
- надання третій особі - Західному міжрегіональному управлінню Міністерства Юстиції (м. Львів) Управлінню забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області роз'яснення щодо вжитих заходів і дій щодо виконання рішення адміністративного суду від 01.02.2021 по справі 161/14037/20;
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви (заяви) з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом пункту 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
При цьому, Кодексу адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів. При визначенні юрисдикції справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Заявником в позовній заяві зазначено, що просить встановити судовий контроль за виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №161/14037/20 та своє звернення аргументує бездіяльністю Департаменту соціальної політики Луцької міської ради та не виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 по справі №161/14037/20, оскільки наявна заборгованість в сумі 8 306 грн.
При цьому, позивач посилається на статті 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У такій заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; номер адміністративної справи; відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; інформація про хід виконавчого провадження; документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи.
Однак, позивач щодо судового контролю за виконанням судового рішення звернувся в суд не із заявою, а з позовною заявою, що не відповідає вимогам статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 170 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: 1) позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; 2) у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі; 3) настала смерть фізичної особи чи припинено юридичну особу, яка не є суб'єктом владних повноважень, які звернулися із позовною заявою або до яких пред'явлено позовну заяву, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 4) у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відмову в відкритті провадження в даній адміністративні справі на підставі пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України
Разом з цим, суд роз'яснює, що позивач має право звернутись у Волинський окружний адміністративний суд із заявою щодо судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статей 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України у справі №161/14037/20.
Керуючись статтями 5, 170, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, третя особа на стороні позивача - Західне міжрегіональне управління Міністерства Юстиції (м. Львів) Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.Я. Ксензюк