про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
06 липня 2021 р. Справа № 120/7078/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до: Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 39292197); Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, код ЄДРПОУ 43115923)
про: визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 39292197); Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, код ЄДРПОУ 43115923) про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку.
Підставами для звернення до суду слугували наказ Державної фіскальної служби України від 02.06.2021 року №846-о "Про звільнення ОСОБА_1 " та бездіяльність Державної митної служби України щодо не прийняття на роботу позивача в порядку переведення із Вінницької митниці ДФС до Подільської митниці Держмитслужби.
Вирішуючи питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 1, 2, 3 ст. 12 КАС України, відповідно до яких адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п. 4 ч. 9 ст. 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на викладене, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, а також те, що з метою забезпечення правильного і безперешкодного розгляду справи по суті необхідним є проведення підготовчого провадження, суд доходить висновку про доцільність розгляду цієї адміністративної справи в порядку загального позовного провадження.
Вирішуючи питання про залучення до участі у справі Подільської митниці Держмитслужби та Вінницької митниці ДФС, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З аналізу зазначеної норми випливає, що третя особа може бути залучена до участі у справі як і за обґрунтованим клопотанням позивача так і за ініціативою суду у разі встановлення, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
Суд враховує, що предметом позову у даній справі серед іншого є позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Державної митної служби України щодо не прийняття на роботу ОСОБА_1 в порядку переведення із Вінницької митниці ДФС до Подільської митниці Держмитслужби, відтак, в разі задоволення позовних вимог позивача, рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки вищезазначених осіб.
З огляду на зазначене, суд вважає, що наявні підстави для залучення до участі у даній справі Вінницької митниці ДФС та Подільської митниці Держмитслужби в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів.
Також суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи ту обставину, що позивач обґрунтовує позов протиправністю наказу Державної фіскальної служби України від 02.06.2021 року №846-о "Про звільнення ОСОБА_1 " , суд вважає за необхідне витребувати, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин справи, у Державної фіскальної служби України всі належним чином засвідченні копії документів, які стали підставою для винесення оскаржуваного наказу.
Окрім того, однією з позовних вимог позивачем визначено стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відтак, сул вбачає підстави для витребування у Вінницької митниці ДФС довідок про розмір середнього заробітку ОСОБА_1 за два останні місяці перед звільненням та про середньоденний розмір заробітньої плати позивача на дату його звільнення з Вінницької митниці ДФС.
Відповідно до ч.ч. 6-9 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Керуючись статтями 12, 72, 80, 171, 248, 256, 257 КАС України, -
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 39292197); Державної митної служби України (вул. Дегтярівська, 11-Г, м. Київ, код ЄДРПОУ 43115923) про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправною бездіяльності, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку.
2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Бошковою Юлією Миколаївною одноособово за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання на 26 липня 2021 року о 10:00 год. в залі судового засідання № 2 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
4. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Встановити позивачеві 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
6. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
7. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Вінницьку митницю ДФС (вул. Лебединського, 17, м. Вінниця, 21034; 39510664) та Подільську митницю Держмитслужби (вул. Лебединського, 17, м. Вінниця, 21034; 43350542).
8. Встановити третім особам 5-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання письмових пояснень щодо позову або відзиву в порядку, визначеному порядку ст. 163 КАС України, із відповідними доказами та документами, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
9. Витребувати у Державної фіскальної служби України всі належним чином засвідченні копії документів, які стали підставою для винесення наказу від 02.06.2021 року №846-о "Про звільнення ОСОБА_1 ".
10. Витребувати у Вінницької митниці ДФС довідки про розмір середнього заробітку ОСОБА_1 за два останні місяці перед звільненням та про середньоденний розмір заробітньої плати позивача на дату його звільнення з Вінницької митниці ДФС.
11. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
12. Копію ухвали надіслати учасникам справи, а відповідачу та третій особі також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна