про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
05 липня 2021 р. Справа № 120/4888/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до: Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (вул. Дегтярівська, 19, м. Київ, 04119)
про: скасування наказу про звільнення з військової служби та поновлення на публічній службі, -
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України про скасування наказу про звільнення з військової служби та поновлення на публічній службі.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю, на думку позивача, наказу Головнокомандувача Сухопутних військ Збройних Сил України №200 від 24.09.2001 про звільнення його з військової служби, оскільки наказ прийнятий особою, яка не мала права на його прийняття.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Позивачем в позові заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду з посиланням на поважність причин, яке мотивовано тим, що про судове рішення від 20.01.2021 року, яким скасовано п. 6 наказу Міністра оборони України №289 від 21.08.2001 року " Про головнокомандувачів видами Збройних сил України ", який надавав повноваження відповідачу на видання наказу про звільнення позивача, останній дізнався лише 29.04.2021 року.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наданих позивачем доказів, долучених до позовної заяви, та приймає до уваги відсутність на час відкриття провадження в справі в наданих матеріалах інших доказів, які б спростовували твердження позивача.
Відтак, на стадії відкриття провадження у справі суд приходить до висновку про визнання поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду та його поновлення.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтями 160, 161 КАС України; відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Враховуючи викладене, доходжу висновку про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Пунктом 4 частини 9 ст. 171 КАС України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
В силу приписів ч. 1, 2 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 3 ст. 12 КАС України встановлено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
На підставі викладеного та враховуючи значення справи для сторін, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, а також інші обставини, що мають значення для вирішення даної справи, вважаю, що справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку загального позовного провадження.
Відповідно до частини 1 ст. 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.
Положеннями ст. 179 КАС України визначено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
У позовній заяві позивач просить проводити розгляд даної справи колегією суддів. Визначаючись щодо вказаного клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КАС України будь - яку справу, що відноситься до юрисдикції суду першої інстанції, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів, крім справ, які розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження. Питання про призначення колегіального розгляду вирішується до закінчення підготовчого засідання у справі (до початку розгляду справи, якщо підготовче засідання не проводиться) суддею, який розглядає справу, за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, про що постановляється відповідна ухвала.
Відповідно до ч. 7 ст. 31 КАС України, якщо справа має розглядатися суддею одноособово, але цим Кодексом передбачена можливість колегіального розгляду такої справи і про це прийнято відповідне рішення, така справа розглядається в суді першої інстанції - колегією суддів, до складу якої включається суддя, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою при автоматизованому розподілі справ, та два судді, додатково визначених Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою після прийняття рішення про колегіальний розгляд справи
Беручи до уваги категорію і складність справи, значення справи для сторін, обраний позивачем спосіб захисту, обсяг та характер доказів, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача та здійснювати розгляд даної адміністративної справи колегією у складі трьох суддів.
Керуючись статтями 12, 19, 31, 33, 171, 173, 179, 256 КАС України, суд -
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України про скасування наказу про звільнення з військової служби та поновлення на публічній службі.
Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Призначити колегіальний розгляд справи, визначивши колегію суддів відповідно до ч. 7 ст. 31 КАС України.
Питання про призначення дати та часу підготовчого засідання в справі вирішити після визначення складу колегії суддів.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна