Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
05 липня 2021 року м. ХарківСправа № 922/2304/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жигалкіна І.П.
без виклику представників сторін
розглянувши заяву (15442 від 02.07.2021) Зміївської міської ради про заміну відповідача
матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", м. Харків
до Соколівської сільської ради, с. Соколове, Зміївський район Харківської області
про стягнення 3 601,90 грн.
10 червня 2021р. до Господарського суду Харківської області звернувся Позивач - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" з позовною заявою про стягнення з Соколівської сільської ради (надалі - Відповідач) суму заборгованості за договором розподілу природного газу №094204В1FWВВ016 від 23.01.2017 у розмірі 3 601,90 грн., а також стягнення суми судового збору.
Ухвалою від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Від представника Зміївської міської ради Шатної М.С. надійшла заява (15442 від 02.07.2021), де просить суд замінити відповідача у справі Соколівську сільську раду Зміївського району Харківської області на Зміївську міську раду та залучити як представника третьої особи - головного спеціаліста відділу юридичного забезпечення Зміївської міської ради - Шатну Марину Сергіївну.
Заяву обґрунтовує тим, що заявник є правонаступником Відповідача, розпочатою процедурою реорганізації Соколівської сільської ради на підставі Рішення І сесії VIII скликання Зміївської міської ради "Про початок реорганізації Соколівської сільської ради шляхом приєднання до Зміївської міської ради" від 11.12.2020 року.
Згідно з аналізу статті 48 ГПК України вбачається, що клопотання (заява) щодо залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача подання саме позивачем до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання.
Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку».
З огляду на вищевикладене, представник Зміївської міської ради Шатна М.С. просить суд замінити відповідача по справі.
Матеріалами справи підтверджується, що на момент відкриття провадження у даній справі Позивачем обрано у якості Відповідача - Соколівську сільську раду, оскільки 13.01.2020 підписана Додаткова угода №9 до типового Договору розподілу природного газу №094204В1FWBB016 від 23.01.2017, отже після Рішення І сесії VIII скликання Зміївської міської ради "Про початок реорганізації Соколівської сільської ради шляхом приєднання до Зміївської міської ради" від 11.12.2020 року.
Також суд наголошує, що як до початку першого судового засідання так і на даний час, клопотання позивача (як це визначено приписами ст. 48 ГПК України, на яку посилається відповідач) про заміну первісного відповідача належним відповідачем до суду не надходило. Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для задоволення заяви (15442 від 02.07.2021) Зміївської міської ради про заміну відповідача в рамках зазначеної норми.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
За загальним правилом, правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Правонаступництво слід розглядати як певний юридичний механізм похідного правонабуття, за яким до правонаступника переходять суб'єктивні права та обов'язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Відповідно до ч.4 ст. 91 Цивільного кодексу України, цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
У відповідності до ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області" від 12.06.2020р. №725-р визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Харківської області згідно з додатком.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020р. у Харківській області: "..Чугуївський район (з адміністративним центром у місті Чугуїв) у складі територій Вовчанської міської, Зміївської міської, Малинівської селищної, Новопокровської селищної, Печенізької селищної, Слобожанської селищної, Старосалтівської селищної, Чкаловської селищної, Чугуївської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України;"
Так, на підставі Рішення І сесії VIII скликання Зміївської міської ради "Про початок реорганізації Соколівської сільської ради шляхом приєднання до Зміївської міської ради" від 11.12.2020 року.
Суд вважає за необхідне зазначити, що "публічне" правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Таким чином, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) компетенції, визначеної Конституцією України та законами України, одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його компетенції, визначеної Конституцією України та законами України.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами чинного законодавства.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Враховуючи вище викладене та приймаючи до уваги розпочату процедуру реорганізації Соколівської сільської ради, слід дійти висновку про припинення нею повноважень та набуття Зміївською міською радою Харківської області повноважень правонаступництва.
З огляду на вищевикладене, враховуючи системний аналіз змісту положень ст.104 Цивільного кодексу України, ч.ч.3, 4 ст.8 і ч.ч.1, 3 ст.8-3 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" переконливо свідчить про те, що саме Зміївська міська рада Харківської області як відповідна юридична особа є правонаступником прав та обов'язків Соколівської сільської ради приєднаної територіальної громади, оскільки остання увійшла до складу ОТГ в силу положень ст.8-3 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
За приписами ст. 52 Господарського процесуального кодексу України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Процесуальне правонаступництво в розумінні ст. 52 ГПК України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
За таких обставин суд вважає за необхідне за необхідне здійснити заміну учасника судового процесу - Соколівську сільську раду (відповідача) на її правонаступника - Зміївську міську раду Харківської області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 42, 48, 52, 165, 234, 235 ГПК України, суд,
У задоволенні заяви (15442 від 02.07.2021) Зміївської міської ради про заміну відповідача - відмовити.
Замінити відповідача у справі №922/2304/21 Соколівську сільську раду (відповідача) на її правонаступника - Зміївську міську раду Харківської області. (63404, Харківська обл., м. Зміїв, вул. Адміністративна, 9, ідентифікаційний код 04058674).
Інші екземпляри заяви Зміївської міської ради про заміну відповідача повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку ст.ст.254-257 ГПК України.
Ухвалу складено та підписано 05.07.2021 р.
Суддя І.П. Жигалкін
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.