Ухвала від 01.07.2021 по справі 911/569/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"01" липня 2021 р. м. Київ Справа № 911/569/21

Господарський суд Київської області у складі судді Лилака Т.Д., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївська електропостачальна компанія” про заміну боржника його правонаступником у справі

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївська електропостачальна компанія” про видачу судового наказу про стягнення з сектору освіти Сквирської районної державної адміністрації заборгованості у розмірі 214 135,15 грн. та судового збору у розмірі 227,00 грн.

представники сторін не з'явились;

встановив:

24.02.2021 до Господарського суду Київської області звернулося товариство з обмеженою відповідальністю “Миколаївська електропостачальна компанія” з заявою про видачу судового наказу про стягнення з Сектору освіти Сквирської районної державної адміністрації заборгованості у розмірі 214 135,15 грн., що виникла за договором про постачання електричної енергії споживачу № 21, та судового збору у розмірі 227,00 грн.

01.03.2021 Господарським судом Київської області було видано відповідний судовий наказ про стягнення з Сектору освіти Сквирської районної державної адміністрації заборгованості у розмірі 214 135,15 грн. та судового збору у розмірі 227,00 грн., яким боржника також було повідомлено про те, що відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 157 Господарського процесуального кодексу України останній має право протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав.

Судовий наказ, виданий Господарським судом Київської області 01.03.2021 у справі № 911/569/21, набрав законної сили 08.04.2021 та був направлений на адресу стягувача рекомендованим листом.

Через канцелярію Господарського суду Київської області 04.06.2021 від ТОВ “Миколаївська ЕК” надійшла заява про заміну боржника його правонаступником, у якій стягувач просить суд замінити Сектор освіти Сквирської РДА на його правонаступника - Відділ освіти Сквирської міської ради - у судовому наказі Господарського суду Київської області від 01.03.2021 у справі №911/569/21.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.06.2021 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 17.06.2021.

На електронну пошту суду 16.06.2021 від Відділу освіти Сквирської міської ради надійшли заперечення на заяву про заміну боржника. 18.06.2021 аналогічні заперечення надійшли на адресу суду листом.

Розгляд заяви призначений на 17.06.2021 не відбувся. Ухвалою від 18.06.2021 сторін повідомлено про те, що наступне засідання по справі №911/569/21 відбудеться 01.07.2021.

У судове засідання 01.07.2021 представники учасників справи, які належним чином повідомлялись про час та місце розгляду заяви, не з'явились.

Абзацом другим ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Розглянувши заяву та дослідивши додані до заяви документи в сукупності з матеріалами справи, судом установлено наступне.

Як вбачається зі змісту заяви, 20.04.2021, відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, заявник звернувся до Управління Державної казначейської служби України у Сквирському районі Київської області із заявою № 03/15-528 про виконання зазначеного вище судового наказу.

Листом № 02-10-06/129 від 29.04.2021 Управління Державної казначейської служби України у Сквирському районі Київської області повідомило заявника про те, що Сектор освіти Сквирської РДА не має відкритих рахунків в Управлінні Казначейства, не включений до мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на 2021 рік, тому виконання зазначеного виконавчого документа Управлінням Казначейства є неможливим. У зв'язку з цим Управління Казначейства повернуто відповідний виконавчий документ без виконання.

Водночас заявник стверджує про те, що відповідно до пунктів 1.1., 1.7. Положення про Відділ освіти Сквирської міської ради, розміщеного на офіційному сайті Сквирської міської ради, Відділ освіти Сквирської міської ради (далі - відділ освіти) є її структурним підрозділом з правом юридичної особи публічного права Сквирської міської ради. Відділ освіти утворено шляхом передачі повноважень у сфері освіти від Сквирської районної державної адміністрації до Сквирської міської ради. Відділ освіти є правонаступником сектору освіти Сквирської районної державної адміністрації.

З огляду на викладене, заявник вважає, що обов'язок щодо сплати заборгованості в сумі 214 135,15 грн. та судового збору в сумі 227,00 грн. за судовим наказом у справі № 911/569/21 від 01.03.2021, виданим Господарським судом Київської області, перейшов до правонаступника Сектора освіти Сквирської РДА, яким є Відділ освіти Сквирської міської ради.

Заперечуючи проти заяви ТОВ “Миколаївська ЕК” про заміну боржника його правонаступником, Відділ освіти Сквирської міської ради звертав увагу суду на те, що ТОВ “Миколаївська ЕК” у заяві посилається на пункти 1.1., 1.7. Положення про Відділ освіти Сквирської міської ради, розміщеного на офіційному сайті Сквирської міської ради у розділі “Проекти рішень 3 сесії VІІІ скликання”, дата публікації - 11.12.2020.

Водночас Відділ освіти Сквирської міської ради зазначає, що рішенням сесії Сквирської міської ради від 22.12.2020 № 25-3-VІІІ “Про створення Відділу освіти Сквирської міської ради та затвердження його Положення” створено Відділ освіти Сквирської міської ради із статусом юридичної особи та затверджено його Положення, а також розміщено на офіційному сайті Сквирської міської ради у розділі “Рішення 3 сесії VІІІ скликання”, дата публікації - 24.12.2020.

Відділ освіти Сквирської міської ради зауважує, що згідно з пунктом 1.1. Положення про відділ освіти Сквирської міської ради Відділ освіти Сквирської міської ради є її виконавчим органом з правом юридичної особи публічного права Сквирської міської ради, утворюється, підзвітний і підконтрольний Сквирській міській раді. Пунктом 1.7. цього Положення визначено, що Відділ освіти утворено шляхом передачі повноважень у сфері освіти від Сквирської районної державної адміністрації до Сквирської міської ради. При цьому, як вказує Відділ освіти Сквирської міської ради, у Положенні про відділ освіти Сквирської міської ради формулювання “Відділ освіти є правонаступником сектору освіти Сквирської районної державної адміністрації” - відсутнє.

Додатково Відділ освіти Сквирської міської ради інформує суд про те, що наразі питання про правонаступника Сектора освіти Сквирської РДА (в тому числі по боргових зобов'язаннях) не вирішено.

Між тим судом установлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сектор освіти Сквирської РДА перебуває в стані припинення внаслідок внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженими ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації, про що до реєстру 18.01.2021 внесено запис за №1003461270008000418.

Відповідно до ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Виходячи зі змісту вказаної статті, процесуальне правонаступництво допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

За приписами ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Наказ, судовий наказ, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами.

Згідно з частинами 1, 5 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Між тим процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права.

За змістом ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно з частинами 1, 2 ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників.

Приписами ст. 96 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Відповідно до частин 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно з положеннями ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Суд зауважує, що важливим є правильне визначення моменту переходу прав до правонаступника юридичної особи.

Відповідно до приписів ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Злиття вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. У разі перетворення юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи. У разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. У разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.

Відтак, виходячи з комплексного аналізу положень статей 91, 92, 96 та 104 Цивільного кодексу України та ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, юридична особа, що реорганізується (через злиття, приєднання, поділ, перетворення), відповідає за своїми майновими зобов'язаннями самостійно до моменту припинення і переходу майна, прав і обов'язків до правонаступників в результаті реорганізації.

Вказане ґрунтується, у тому числі, на правовій позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 18.03.2021 у справі № 917/462/20.

На час розгляду заяви ТОВ “Миколаївська ЕК” про заміну боржника його правонаступником судом за інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Сектор освіти Сквирської РДА (код ЄДРПОУ 02143778), як юридична особа, не припинений, хоча і перебуває в стані припинення, про що 18.01.2021 до реєстру внесено відповідний запис: “В стані припинення, 18.01.2021, 1005221270019004587, 1003461270008000418, Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації”.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що Сектор освіти Сквирської РДА є правоздатною і дієздатною юридичною особою, зобов'язання якої не припинилися та не перейшли до правонаступника внаслідок прийняття рішення про його реорганізацію, а отже вказана юридична особа не може вважатися такою стороною, що вибула у виконавчому провадженні у розумінні ст. 334 ГПК України.

Крім того суд відхиляє посилання заявника на зміст Положення про Відділ освіти Сквирської міської ради, розміщеного на офіційному сайті Сквирської міської ради, оскільки, як вбачається з долученої до заяви роздруківки цього Положення, останнє розміщене на офіційному сайті Сквирської міської ради у розділі “Проекти рішень 3 сесії VІІІ скликання” (дата публікації - 11.12.2020).

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації” проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Судом установлено, що Положення про Відділ освіти Сквирської міської ради затверджено рішенням Сквирської міської ради від 22.12.2020 № 25-3-VІІІ “Про створення Відділу освіти Сквирської міської ради та затвердження його Положення”, у якому не визначено, що Відділ освіти Сквирської міської ради не є правонаступником Сектору освіти Сквирської РДА.

З урахуванням зазначених норм та обставин, суд дійшов висновку про відсутність наразі підстав для заміни у судовому наказі № 911/569/21, виданому Господарським судом Київської області 01.03.2021, боржника - Сектора освіти Сквирської РДА на правонаступника - Відділ освіти Сквирської міської ради, а тому в задоволенні заяви ТОВ “Миколаївська ЕК” про заміну боржника його правонаступником слід відмовити.

Керуючись ст. 52, 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївська електропостачальна компанія” про заміну боржника його правонаступником у справі №911/569/21 відмовити.

Дана ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалу підписано 06.07.2021 р.

Суддя Т.Д. Лилак