ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16.06.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/118/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А.,
секретар судового засідання Феденько Н. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр будівельних матеріалів "Осмолода"
до відповідача: Брошнів - Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області
про визнання недійсними рішень органу місцевого самоврядування
за участю:
від позивача: Коробчук О.О.,
до суду подано позов Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр будівельних матеріалів "Осмолода" до Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області про визнання недійсним та скасування п. 3 рішення двадцять четвертої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №674-24/2020 від 20.02.20 "Про поділ земельної ділянки комунальної власності"; визнання недійсним та скасування рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №717-26/2020 від 12.06.20 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності"; визнання недійсним та скасування рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об"єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №754-27/2020 від 05.08.20 "Про звернення Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області до ТОВ "ЦБМ "Осмолода".
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 19.02.2021 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначити на 17.03.2021.
Ухвалами Господарського суду Івано-Франківської області від 17.03.2021, 20.04.2021 та 12.05.2021 суд постановив підготовче судове засідання відкласти на 20.04.2021, на 12.05.2021 та на 16.05.2021 відповідно.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 26.05.2021 суд постановив підготовче провадження у справі закрити та розгляд справи по суті призначити на 15.06.2021.
В судовому засіданні 15.06.2021 судом оголошено перерву до 16.06.2021, 16.06.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судові засідання жодного разу не з'явився, причин неприбуття суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Ухвала від 19.02.2021 вручена відповідачу - 26.02.2021, ухвала від 17.03.2021 вручена відповідачу 01.04.2021. Ухвала суду від 20.04.2021 вручена відповідачу 29.04.2021, ухвала суду від 12.05.2021 вручена відповідачу - 18.05.2021, ухвала суду від 26.05.2021 вручена відповідачу 01.04.2021 03.06.2021.
Відзиву на позов відповідачем не подано. Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджено обізнаність відповідача стосовно розгляду судом даного спору, оскільки процесі розгляду справи від відповідача до суду надійшла заява (вих. від 25.05.2021, №378/06-17), в якій відповідач просив підготовче засідання проводити без його участі та повідомити в установленому законом порядку про прийняте рішення.
Учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи (ч. 2 ст. 42 ГПК України).
Згідно ст. 129 Конституції України, ст. 2 ГПК України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічні норми містяться в частині 9 статті 165 ГПК України.
Згідно ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Стаття 42 ГПК України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.
Слід зазначити, що відповідач не скористався передбаченим Господарським процесуальним кодексом України правом на участь представника судовому засіданні.
З огляду на відсутність підстав для відкладення судового засідання, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 ГПК України, суд встановив наступне:
на підставі рішення вісімнадцятої сесії п'ятого демократичного скликання Брошнів-Осадської селищної ради від 24.11.2009 №230-18/2009 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» (далі - ТОВ «ЦБМ «Осмолода», позивач) та Брошнів-Осадською селищною радою (далі - селищна рада, відповідач) 25.12.2009 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 5.2572 га (далі - договір оренди).
Згідно п. 10 договору оренди земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування виробничих приміщень та споруд вул. 22 Січня, 83, смт. Брошнів-Осада.
Відповідно до п. 4 даного договору оренди договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Даний договір зареєстровано у Рожнятівському районному відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.01.2010.
Приймаючи до уваги дату реєстрації договору та строк, на який його було укладено, згаданий вище договір оренди земельної ділянки, 15.10.2019 ТОВ «ЦБМ «Осмолода» звернулось до Брошнів-Осадської селищної ради Об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області з листом, в якому повідомило вказану селищну раду про те, що має намір продовжити строк вищезазначеного договору оренди земельної ділянки. В цьому ж листі ТОВ «ЦБМ «Осмолода» просило Брошнів-Осадську селищну раду Об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області поновити на діючих умовах наведений вище договір оренди земельної ділянки, продовживши його на 10 наступних років. Разом із листом ТОВ «ЦБМ «Осмолода» подало: Проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25.12.2009 року; копію договору оренди земельної ділянки від 25.12.2009 року; копію додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки кадастровий номер 2624855400010070230 зареєстрований за №041030900001 від 28.03.2011 року; копію свідоцтва про державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» та копію довідки з ЄДРПОУ щодо ТОВ «ЦБМ «Осмолода».
Даний лист було отримано Брошнів-Осадською селищною радою Об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області та зареєстровано в журналі вхідної документації за №1394.
Разом з тим, 16.01.2020 на адресу ТОВ «ЦБМ «Осмолода» надійшла копія Рішення двадцять третьої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради Об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №641-23/2019 від 24.12.2019 року. Пунктом 1 вказаного рішення рада відмовила ТОВ «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» в поновленні вищезгаданого договору оренди землі.
Не погоджуючись із діями Брошнів-Осадської селищної ради та рішенням від 24 грудня 2019 року, ТОВ «ЦБМ «Осмолода» звернулось із відповідним позовом до Господарського суду Івано-Франківської області, в якому просило визнати незаконним і скасувати рішення №641- 23/2019 від 24 грудня 2019 року, а додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, укладеною. 07 квітня 2020 року Господарським судом Івано-Франківської області відкрито провадження в даній справі (справа №909/267/20).
В процесі розгляду даної справи, встановлено, що по справі №909/267/20 рішенням Господарського суду Івано-Франківської області позов ТОВ "Центр будівельних матеріалів "Осмолода" до Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області про визнання недійсним пункту рішення сесії селищної ради, визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки задоволено частково, визнано недійсним пункт 1 рішення двадцять третьої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №641-23/2019 від 24 грудня 2019 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» відмовлено в поновленні договору оренди землі від 15 січня 2010 року за №041030900001 на тих самих умовах, які були передбачені вищевказаним договором, визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 25 грудня 2009 року, що зареєстрований в Рожнятівському районному відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №041030900001 від 15 січня 2010 року. При цьому, в резолютивній частині даного рішення міститься текст Додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25 грудня 2009 року.
Таким чином, з врахуванням Додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25 грудня 2009 року, договір оренди земельної ділянки площею 5.2572 га від 25.12.2009, який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» та Брошнів-Осадською селищною радою 25.12.2009, продовжив свою дію.
З матеріалів справи вбачається, що 18 вересня 2009 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» (покупець) та Закритим акціонерним товариством «Спільне підприємство «Карпати-Ліс» (продавець) було укладено Договір купівлі-продажу нежитлових приміщень, який посвідчено приватним нотаріусом Рожнятівського РНО Ковальчуком Т.П. та зареєстровано в реєстрі за №2708 (далі - договір купівлі-продажу). За цим Договором ЗАТ «СП «Карпати-Ліс», як Продавець продало, а ТОВ «ЦБМ «Осмолода», як Покупець, купило та прийняло у власність нерухоме майно, що розташоване за адресою: Івано- Франківська область, Рожнятівський район, смт. Брошнів-Осада, вул. 22-го Січня, буд. №83-а, а саме: будівлю цеху зрощування щитових деталей, загальною площею 2253,2 кв.м., будівлю цеху погонажних виробів, площею 1866,0 кв.м., будівлю цеху віконних блоків, площею 1447.8 кв.м., будівлю блоку сушильних камер площею 1670,5 кв.м., будівлю трансформаторної площею 137,0 кв.м., будівлю трансформаторної площею 54,1 кв.м., будівлю водонапірної башти площею 24.6 кв.м., будівлю автозаправки площею 13,3 кв.м., об'єкт незавершеного будівництва цеху ЧМД готовністю 46% площею 6696,0 кв.м., об'єкт незавершеного будівництва блоку сушильних камер готовністю 75% площею 5292,0 кв.м.
Пункт 2.1.5. договору купівлі-продажу зазначає, що зазначене нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці площею 5,2572 га.
Відповідно до пункту 7.1. договору купівлі-продажу, на дату його укладення земельна ділянка, на якій розташований об'єкт нерухомого майна перебуває у користуванні Продавця на підставі Договору оренди земельної ділянки №14 від 05.10.2006 року, який зареєстрований у Рожнятівському районному відділенні Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.10.2006 року за №040630900021.
За змістом пункту 7.2. договору купівлі-продажу, на момент посвідчення цього договору. Продавець відмовляється від використання земельної ділянки площею 5,2572 га.
Право власності за згаданим вище договором купівлі-продажу зареєстроване 30 вересня 2009 року Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації, що підтверджується матеріалами справи.
Рішенням №674-24/2020 від 20 лютого 2020 року, Брошнів-Осадська селищна рада, здійснила поділ земельної ділянки комунальної власності площею 5,2572 га (кадастровий номер 2624855400:01:007:0230), яка розташована в межах населеного пункту селища Брошнів-Осада, вул. 22 Січня на сім земельних ділянок орієнтовними площами : 0,6432 га, 0,0167 га, 0,3790 га, 0,0625 га, 0,2048 га, 0,0211 га та 3,9299 га (п.3 рішення).
12 червня 2020 року Брошнів-Осадська селищна рада, на двадцять шостій сесії сьомого скликання, приймає рішення №717-26/2020, яким розглядає технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, площею 5.2572 га., (кадастровий номер 2624855400:01:007:0230) та затверджує дану технічну документацію на утворені в результаті поділу земельні ділянки, а саме: площею 0,6432 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0367: площею 0,0167 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0364; площею 0,3790 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0365; площею 0,0625 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0363; площею 0,2048 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0368; площею 0,0211 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0369; площею 3,9299 га, кадастровий номер 2624855400:01:007:0366.
Пунктом 2.1. та 2.2. цього ж рішення, селищна рада вирішила здійснити державну реєстрацію права власності на новоутворені земельні ділянки та замовити витяги з технічної документації про нормативно-грошову оцінку стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами 2624855400:01:007:0364, 2624855400:01:007:0366 та 2624855400:01:007:0369 для визначення розміру орендної плати при укладенні договорів оренди земельних ділянок під об'єктами нерухомого майна з ТОВ «ЦБМ «Осмолода».
05.08.2020 Брошнів-Осадська селищна рада, на двадцять сьомій сесії сьомого скликання, приймає рішення №754-27/2020, яким вирішено звернутися до ТОВ «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» із пропозицією щодо укдаження договорів оренди земельних ділянок, на яких розташовані виробничі приміщення та споруди ТОВ «Центр будівельних матеріалів «Осмолода».
28.09.2020 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» надійшов лист від Брошнів-Осадської селищної ради, яким відповідачем повідомлено позивача про те що відбувся поділ земельної ділянки площею 5,2572 га. (кадастровий номер 2624855400.01.007:0230) яка розташована по вулиці 22-го Січня, смт. Брошнів-Осада, Рожнятівського району, в результаті якого було створено сім нових земельних ділянок.
Разом з цим, селищна рада запропонувала ТОВ «ЦБМ «Осмолода» прийняти в оренду три земельні ділянки, а саме:
земельну ділянку площею 0.0211га., кадастровий номер 2624855400:01:007:0369 яка розташована за адресою: вул. 22-го Січня, смт. Брошнів-Осада;
земельну ділянку площею 3,9299 га., кадастровий номер 2624855400:01:007:0366 яка розташована за адресою: вул. 22-го Січня, смт. Брошнів-Осада;
земельну ділянку площею 0.0167 га.. кадастровий номер 2624855400:01:007:0364 яка розташована за адресою: вул. 22-го Січня, смт. Брошнів-Осада. - та укласти відповідні договори, проекти яких додавались до даного листа.
06.10.2020 позивач звернувся із листом до Брошнів- Осадської селищної ради, де попросив надати копію технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, а також документи на підставі яких таке рішення було прийняте, ким воно було ініційоване та чим була викликана необхідність поділу вже давно сформованої земельної ділянки, що тривалий час перебувала в оренді ТОВ «ЦБМ «Осмолода».
19.10.2020 Брошнів-Осадська селищна рада надала лист в якому зазначила про поділ земельної ділянки площею 5.2572 га та надала копію технічної документації про поділ, рішення за №674-24/2020 яке було прийнято 20.02.2020 двадцять четвертою сесією сьомого скликання та рішення №717-26/2020 від 12.06.2020.
Вище наведене стало причиною звернення ТОВ «Центр будівельних матеріалів «Осмолода» до суду з даним позовом.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне:
згідно ч. 12. ст. 186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок погоджується: у разі якщо поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем - власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі поділу, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, - заставо держателем: у разі поділу, об'єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - землекористувачем.
Разом з тим, Брошнів-Осадська селищна рада зазначену вимогу чинного законодавства не виконала, оскільки жодного погодження із ТОВ «ЦБМ «Осмолода», як користувачем земельної ділянки, - не проводила.
Відповідно до статті 56 Закону України «Про землеустрій» Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає: а)пояснювальну записку; б)технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в)кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г)матеріали польових геодезичних робіт; ґ)акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; д)перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е)нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є)згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).
Як вже встановлено судом, на запит ТОВ «ЦБМ «Осмолода» Брошнів-Осадеька селищна рада надала копію технічної документації, яку було затверджено рішенням сесії №717- 26/2020 від 12.06.2020.
Зі змісту документації вбачається, що вона містить відомості щодо поділу земельної ділянки площею 5,2572 га, описує зміст робіт проведених для такого поділу, плани новосформовапих земельних ділянок, акти приймання передачі межових знаків на зберігання, список межових знаків переданих на зберігання, а також інші відомості, які стосуються такої документації.
Відповідно до п.п. 1.3., 2.1. Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, що стверджена Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18.05.2010 №376, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 за № 391/17686 (надалі - Інструкція) межа земельної ділянки - сукупність ліній, що утворюють замкнений контур і розмежовують земельні ділянки.
В свою чергу, межовий знак - спеціальний знак встановленого зразка, яким закріплюється місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до п.3.12. Інструкції закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжнпх земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.
Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез'явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
ТОВ «ЦБМ «Осмолода» зазначило про те, що не мало інформації про дату, час та місце закріплення межовими знаками меж новосформовапих земельних ділянок площею 0,3790 га., та 3,9299 га., які безпосередньо межують із землями що належать ТОВ «ЦБМ «Осмолода» на праві власності та які були сформовані в результаті поділу земельної ділянки комунальної власності, площею 5,2572 га., кадастровий номер 2624855400:01:007:0230.
Крім того, технічна документація не містить жодного документу, який би підтверджував інформування суміжних землекористувачів та землевласників, в тому числі ТОВ «ЦБМ «Осмолода», про встановлення меж та межових знаків, як це передбачено п.3.12. Інструкції.
Новосформовані земельні ділянки площею 0.3790 га та 3,9299 га мають суміжних землекористувачів, одним з яких є ТОВ «ЦБМ «Осмолода», про що чітко зазначено в актах прийому передачі межових знаків.
Дані акти прийому передачі межових знаків на зберігання, містять наступне формулювання «Власниками суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено» (п.3).
Відповідно до п.2.8. вищевказаної Інструкції технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає, окрім іншого, акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками (додаток 2).
Додаток 2 даної Інструкції встановлює форму Акта прийомки-передачі межових знаків на зберігання. Відповідно до даної форми, вказаний документ окрім інформації про власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, повинен містити інформацію проте, що вказані особи ознайомлені із змістом цього документу, що мас підтверджуватись їхнім підписом.
Слід зазначити, що жоден акт приймання передачі межових знаків, де суміжним землекористувачем вказане ТОВ «ЦБМ «Осмолода» не містить даних про те, що позивач ознайомлений із його змістом та не містить підпису уповноваженої особи ТОВ «ЦБМ «Осмолода».
Таким чином, відсутність підпису уповноваженої особи ТОВ «ЦБМ «Осмолода» у актах прийому-передачі межових знаків стосовно земельних ділянок площею 0,3790 га, 3,9299 га, є доказом того, що позивач не приймав участі у процесі встановлення меж земельних ділянок та встановлення межових знаків, а також доказом того, що такі Акти не надавались ТОВ «ЦБМ «Осмолода» для ознайомлення, погодження і підпису.
Таким чином, інформація в актах приймання передачі межових знаків стосовно того що ТОВ «ЦБМ «Осмолода» як суміжним землекористувач претензій до існуючих меж земельних ділянок площею 0,3790 га, та 3.9299 га не заявлено, є недостовірною та неправдивою.
З огляду на вказані обставини, встановлення межових знаків стосовно земельних ділянок площею 0,3790 га, 3,9299 га без відповідного повідомлення ТОВ «ЦБМ «Осмолода» без участі позивача у вказаних заходах, без ознайомлення позивача із змістом Актів приймання передачі межових знаків, свідчить про грубе порушенням Інструкції «Про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», але й призвели до порушення права ТОВ «ЦБМ «Осмолода» як суміжного землекористувача, оскільки, участь суміжного землекористувача у процедурі встановлення меж земельних ділянок має не просто формальний характер, а є формою реалізації прав останнього та гарантією недоторканності та непорушності права власності на земельну ділянку в частині вже встановлених та закріплених меж наявних земельних ділянок.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності па жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Також, згідно з частиною першою статті 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України "Про оренду землі" до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку.
Відповідно до висновків, викладених у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16 чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах статті 120 ЗК України, статті 377 ЦК України, інших положеннях законодавства.
Слід зазначити, що такий перехід майнових прав до іншої особи тягне за собою перехід до неї і земельних прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований об'єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування
За змістом ст. 191 Цивільного кодексу України, ТОВ «ЦБМ «Осмолода» є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності.
До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.
Принцип спільної юридичної долі нерухомого майна та земельної ділянки, на якій це майно розміщене, закріплений законодавчими нормами, зумовлений невіддільністю нерухомого майна від земельної ділянки, на якій воно розміщене, і яка фактично є його частиною, та має на меті дотримання законних прав та інтересів власника нерухомого майна, а також забезпечення можливості реалізації ним відповідних правомочностей власника щодо володіння, користування та розпорядження цим майном (Постанова Верховного Суду України від 16.04.2019 року у справі №907/68/18).
У своїй постанові, Велика Палата Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі №689/26/17 зазначила наступне: забезпечення прав власника нерухомості, невіддільне від вирішення питання про долю земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований об'єкт нерухомого майна та тієї її частини, яка необхідна для обслуговування цього нерухомого майна, оскільки в іншому випадку право власності на нерухоме майно буде примарним, ілюзорним, так як не може бути реалізованим.
Як вже було зазначено вище, на земельній ділянці площею 5,2572 га., яку Брошнів-Осадська селищна рада поділила, знаходяться будівлі та споруди ТОВ «ЦБМ «Осмолода», які перебувають у власності позивача.
При цьому не було враховано того що на ній знаходиться нерухоме майно ТОВ «ЦБМ «Осмолода», яке є єдиним цілим, бо являє собою єдиний об'єкт нерухомого майна.
Це нерухоме майно використовується у виробничій та господарській діяльності, як і під'їзні шляхи, наземні та підземні комунікації.
Дана земельна ділянка перебувала у фактичному користуванні позивача і на момент прийняття рішення про її поділ, а товариством продовжувалась сплата орендної плати, яка передбачена договором оренди. При цьому, факт здійснення орендних платежів за договором оренди земельної ділянки підтверджується платіжними дорученнями за 2020 рік. Отже, можна дійти висновку, що між сторонами продовжували існувати договірні відносини на підставі договору оренди.
Відповідно до ст.144 Конституції України - органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною 4 ст. 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.2 ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Слід зазначити, що при винесенні оспорюваних рішень, селищна рада не прийняла до уваги невіддільність права власності на нерухоме майно від права на користування земельною ділянкою, яка знаходиться під ним та яка потрібна для його обслуговування. Крім того, не зважаючи на принцип невіддільності нерухомого майна від земельної ділянки, на якій воно розміщене, і яка фактично є його частиною, селищна рада самовільно з власної ініціативи поділивши землю, здійснила поділ належного позивачу нерухомого майна, чим грубо порушила майнові інтереси останнього (позивача).
Відповідачі доказів в спростування доводів позивача суду не подали.
Отже, п. 3 рішення двадцять четвертої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №674-24/2020 від 20.02.20 "Про поділ земельної ділянки комунальної власності", рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №717-26/2020 від 12.06.20 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності" та рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об"єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №754-27/2020 від 05.08.20 "Про звернення Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області до ТОВ "ЦБМ "Осмолода" прийнято із грубим порушенням вимог чинного законодавства, а тому такі рішення підлягають скасуванню
Таким чином, на підставі поданих позивачем доказів, з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об"єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов"язаних з розглядом справи.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідачів.
Керуючись статтями 42, 73, 86, 123, 165, 178, 202, 236-238, 240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов задоволити.
Визнати недійним та скасувати п. 3 рішення двадцять четвертої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №674-24/2020 від 20.02.2020 "Про поділ земельної ділянки комунальної власності".
Визнати незаконним та скасувати рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №717-26/2020 від 12.06.2020 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності".
Визнати незаконним та скасувати рішення двадцять сьомої сесії сьомого скликання Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області за №754-27/2020 від 05.08.2020 "Про звернення Брошнів-Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області до ТОВ "ЦБМ "Осмолода".
Стягнути з Брошнів - Осадської селищної ради об'єднаної територіальної громади Івано-Франківської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр будівельних матеріалів "Осмолода" 6 810,00 (шість тисяч вісімсот десять) грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06.07.2021.
Суддя М. А. Шіляк