Справа № 947/37234/20
Провадження № 2-о/947/47/21
29.06.2021 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Маломуж А.І.,
за участі секретаря судового засідання - Абухіної Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах доньки - ОСОБА_2 , заінтересована особа - Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області (м. Одеса, вул. Преображенська, 44) про встановлення факту, що має юридичне значення,-
10.12.2020 року заявник звернувся до суду з указаною заявою, посилаючись на те, що 16.09.2020 р. ОСОБА_2 надала до Київського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області заяву-анкету №5141733, щодо надання адміністративної послуги з питання отримання паспорта громадянина України у формі ID-картки. 07.10.2020 р. Начальником Київського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про відмову від оформлення паспорта у зв'язку і відсутністю підтвердження громадянства України Ерїлмаз ОСОБА_3 .
У зв'язку з вищезазначеними обставинами виникла необхідність звернутись до суду з метою встановлення факту, що має юридичне значення, а саме постійного проживання на території України - бабусі ОСОБА_2 .
Так, відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьком ОСОБА_2 зазначено ОСОБА_4 , а матір'ю - ОСОБА_5 . Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13.07.1973 р. матір'ю ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_6 . Отже, з вищезазначених документів вбачається, що ОСОБА_2 онукою ОСОБА_6 .
Згідно довідки №420, яка видана КІТ «ЖКС «ЧЕРЬОМУШКИ» 10.09.2007 р., ОСОБА_6 , 1939 р.н., проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , з 20.10.1984 р. по 14.12.1987 р. Зазначені обставини також підтверджуються карткою прописки, яка видана КІІ «ЖКГ ЧЕРЬОМУШКИ».
Всі вищезазначені документи були надані до Київського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області для отримання ОСОБА_2 паспорту громадянина України.
Втім, Київським районним відділом Головного управління ДМС України в Одеській області було повідомлено, що для підтвердження громадянства України та оформлення паспорта громадянина України, необхідно звернутись до суду із заявою про встановлення факту постійною проживання бабусі ОСОБА_2 Ондерівни - ОСОБА_6 , па території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України».
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Маломуж А.І.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Маломуж А.І. від 28.12.2021 було прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі
У судове засідання заявник не з'явився, однак надав до канцелярії суду заяву, в якій просив відкласти судове засідання, повідомив, що заявниця не може з'явитися у судове засідання особисто, оскільки вона знаходиться за кордоном.
Представник заінтересованої особи Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області у судове засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, надав відзив, відповідно до якого просив заяву залишити без розгляду, оскільки існує спір про право.
Суд, заслухавши представника заявника та представника заінтересованої особи, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст. 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Встановлення факту постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України є підставою для оформлення належності до громадянства України.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про громадянство» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повно рідні та неповно рідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», має право на набуття громадянства України за територіальним походженням.
У листі Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що встановлення факту постійного проживання на території України на момент проголошення незалежності України або набрання чинності Законом від 18 січня 2001 р. № 2235-III «Про громадянство України» є підставою для оформлення належності до громадянства України відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1ст. 3 цього Закону. Юридичне значення має лише факт постійного проживання на території України дитини, батьків дитини (одного з них) або іншого її законного представника на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 р.) або набрання чинності Законом N 2235-III(13 листопада 1991 р.).
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
У постанові від 22.08.2018 року по справі № 363/214/17-ц Касаційний цивільний суд Верховного суду вказав про те, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку є невичерпним і у судовому порядку можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. При цьому не виключається встановлення факту постійного проживання на території України.
Судом встановлено, що 16.09.2020 р. ОСОБА_2 надала до Київського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області заяву-анкету №5141733, щодо надання адміністративної послуги з питання отримання паспорта громадянина України у формі ID-картки.
07.10.2020 р. Начальником Київського районного відділу Головного управління ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про відмову від оформлення паспорта у зв'язку і відсутністю підтвердження громадянства України Ерїлмаз ОСОБА_3 .
У зв'язку з вищезазначеними обставинами виникла необхідність звернутись до суду з метою встановлення факту, що має юридичне значення, а саме постійного проживання на території України - бабусі ОСОБА_2 .
Так, відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьком ОСОБА_2 зазначено ОСОБА_4 , а матір'ю - ОСОБА_5 . Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13.07.1973 р. матір'ю ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_6 . Отже, з вищезазначених документів вбачається, що ОСОБА_2 онукою ОСОБА_6 .
Згідно довідки №420, яка видана КІТ «ЖКС «ЧЕРЬОМУШКИ» 10.09.2007 р., ОСОБА_6 , 1939 р.н., проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , з 20.10.1984 р. по 14.12.1987 р. Зазначені обставини також підтверджуються карткою прописки, яка видана КІІ «ЖКГ ЧЕРЬОМУШКИ».
.
Заявниця просить встановити факт постійного проживання бабусі Ерїлмаз Ясемін Жасмін Ондерівни - ОСОБА_6 на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України» за адресою: АДРЕСА_2 , з 20.10.1984 року по 14.12.1987 рік.
Доводи ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 викладені в заяві про встановлення факту є помилковими, питання щодо видачі паспорту громадянина України регулюються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 5492-VІ; Постановою Кабінету міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
20 листопада 2012 року був прийнятий Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" № 5492-VІ (далі - закон № 5492-VІ) яким визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Частиною 1-4 статті 21 закону № 5492-VІ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до п. 35 Постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» заявник для оформлення паспорта подає такі документи:
1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви- анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи;
11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) Doc 9303.
Як вбачається з додатків наданих до заяви про встановлення юридичного факту, ОСОБА_2 документована паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 виданий 14 серпня 2017 року, термін дії до 14 серпня 2021.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-111 документами, що підтверджують громадянство України, є:
1) паспорт громадянина України;
2) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
3) тимчасове посвідчення громадянина України;
4) дипломатичний паспорт;
5) службовий паспорт;
6) посвідчення особи моряка;
7) посвідчення члена екіпажу;
8) посвідчення особи на повернення в Україну.
Також, Ерїлмаз Ясемін Жасмін Ондерівні надана Довідка № 305710 про реєстрацію особи громадянином України від 05.10.2007 року.
В довідці зазначено, що ОСОБА_2 набула громадянство України на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України». ОСОБА_2 є громадянином України з 05.10.2007 року та має право на оформлення та видачу паспорту громадянина України по досягненню відповідного віку.
Відповідно ч. 1 ст. 8 Закону громадянство України за територіальним походженням набувається особами, які самі чи хоча б один з їх батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення підлягають розгляду судом в порядку окремого провадження.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Законом України «Про громадянство України» та Указом Президента України «Питання організації виконання Закону України від 27 березня 2001 року № 215/2001 «Про громадянство України» (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 року № 588/2006 «Про внесення змін до Указу Президента України від 27.03.2001 року № 215/2001 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України») передбачений порядок розгляду заяв щодо набуття громадянства України.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, згідно з Положенням про порядок розгляду питань, зв'язаних з громадянством України, затвердженим Указом Президента України від 31 березня 1992 року, для вирішення заяв про належність до громадянства України може бути представлено рішення суду про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту проживання на території України (а не будь-яке інше рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення).
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», також не можуть бути встановлені в судовому порядку факти щодо, зокрема, належності до певної національності; набуття громадянства України громадянином іншої держави.
Встановлені судом факти та досліджені докази вказують на те, що дочка заявниці, в інтересах якої було подано дану заяву, народилась на території України та є громадянкою України, оскільки її було документовано закордонним паспортом громадянки України. У поданій до суду заяві ставиться питання встановлення судом факту постійного проживання бабусі на території України з 20.10.1984 по 14.12.1987 року для набуття громадянства України,. За наведених обставин та оскільки встановлення факту проживання на території України використовується для оформлення громадянства особи, дочка в інтересах якої встановлюється вказаний факт згідно відповідно до закордонного паспорта громадянина України є громадянкою України, тому суд не знаходить підстав для задоволення даної заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 80, 81, 258, 259, 265, 315, 354, 355 ЦПК України, суд,-
У задоволенні заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах доньки - ОСОБА_2 , заінтересована особа - Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області (м. Одеса, вул. Преображенська, 44) про встановлення факту, що має юридичне значення відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання Одеському апеляційному суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05.07.2021 року.
Суддя Маломуж А. І.