Справа № 743/778/21
Провадження №3/743/303/21
02 липня 2021 року смт. Ріпки
Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Яхно Ю.Л., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
02.07.2021 від ЧРУП ГУНП в Чернігівській області до Ріпкинського районного суду Чернігівської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 .
У відповідності до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Дана справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не може бути розглянута у точній відповідності до закону, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п. 21-22 рішення у справі "Надточій проти України", п. 33 рішення у справі "Гурепка проти України").
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Ст. 278 КУпАП визначено перелік питань, які вирішуються при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Так, при підготовці справи, крім іншого, належить вирішити питання: щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення встановлюються положеннями ст. 256 КУпАП .
Із положень ч. 1 ст. 256 КУпАП вбачається, що крім відомостей прямо зазначених у даній нормі закону, які мають бути внесені до протоколу про адміністративне правопорушення, до нього можуть бути внесені і інші відомості, необхідні для вирішення справи про адміністративне правопорушення.
Відтак перелік таких відомостей не є вичерпним.
Положеннями ст. 268 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Ст. 277 КУпАП встановлено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби з дня одержання протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
З огляду на стислість строків розгляду справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП (ст. 277 КУпАП), та особливості розгляду такої справи, встановлені вимогами ст. 268 КУпАП, до відповідного протоколу про адміністративне правопорушення мають бути внесені відомості про повідомлення особи, що вчинила таке правопорушення, про час та місце розгляду справи.
Зазначене надає можливість вказаній особі у визначений час з'явитись до суду, бути присутньою у судовому засіданні та реалізувати свої права, у тому числі, право на захист, а судді, у провадженні якого знаходиться справа, у випадку неявки такої особи до суду, мати можливості вжити до неї заходи процесуального примусу (приводу) та розглянути справу у відповідності до вимог закону.
Крім того, відповідно до п. 11 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, та повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП.
Про роз'яснення вказаних прав та про повідомлення особі щодо строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, в протоколі робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Проте, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР № 011106, складеного 21.06.2021 поліцейським з РПП ВП № 2 ЧРУП ГУНП в Чернігівські області, старшим сержантом поліції Мойсієнком М.В., який міститься у матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_1 , всупереч вимог вищезазначеної Інструкції, не було повідомлено про строки розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо нього, визначені ст. 277 КУпАП.
З урахуванням вищезазначеного, протокол серії ГР № 011106 від 21.06.2021 не може вважатися таким, що правильно складений, а ОСОБА_1 таким, що належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлюються обставини, визначені ст. 280 КУпАП, а при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вказані обставини можуть бути встановленні суддею виключно за наявності у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відповідних доказів, у тому числі і тих, що характеризують ОСОБА_1 , та надають можливість вирішити питання чи є він суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норм КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою судді для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 підлягають поверненню для їх належного оформлення, оскільки суддя позбавлена можливості розглянути дану справу у суворій відповідності до вимог закону.
Керуючись ст. 278, 283 КУпАП,
Повернути до Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.Л. Яхно