Справа № 570/1270/21
Номер провадження 3/570/821/2021
08 квітня 2021 року м.Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Остапчук Л.В., за участю прокурора Пінчука Д.В., розглянувши в залі суду в місті Рівне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працюючого начальником відділу постачання МП ТзОВ "Олісма", зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 05 липня 1999 року Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , права, передбачені ст.268 КУпАП, і ст.63 Конституції України, роз'яснені,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
25 березня 2021 року було встановлено, що ОСОБА_2 , будучи депутатом Клеванської селищної ради Рівненського району Рівненської області та депутатом Рівненської районної ради, відповідно до п.п."б" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" та абз.1 ч.2 ст.45 Закону, суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, а також суб'єктом декларування, в порушення ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" станом на 23 год. 59 хв. 12.01.2021 року не подав до Національного агенства з питань запобігання корупції (НАЗК) декларацію за формою, що визначається НАЗК за 2020 рік, хоча мав обов'язок та можливість це зробити протягом двадцяти робочих днів з моменту припинення повноважень. Фактично його повноваження припинились 16 листопада 2017 року, а подав він декларацію за період, який не був охоплений його попередніми поданими деклараціями лише 04.03.2021 року, о 00 год. 07 хв.
ОСОБА_2 в суді свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав, пояснив, що не знав про необхідність подання декларації після припинення повноважень, відомостей про ознайомлення його з інформацію про необхідність подання такого роду декларації немає, вважав, що необхідним є лише подання декларації за рік, що мав зробити до 01 квітня 2021 року.
Прокурор Пінчук Д.В. в суді пояснив, що ОСОБА_2 було порушено вимоги щодо подачі декларації, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП. Щодо тверджень особи про те, що його не було проінформовано про необхідність подання такого роду декларації вказав, що дана інформація є у вільному доступі, і ОСОБА_2 , як депутат, мав знати про свій обов'язок. Просить визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні даного правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті.
Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що в діях ОСОБА_2 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Диспозицією ч.1 ст.172-6 КУпАП України передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у підпункті "б" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", зокрема, до цього переліку віднесені Законом і народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до абзацу 1 ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім того, згідно Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" від 10.06.2016 року № 3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12 грудня 2019 року № 168/19), яке зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, а саме: п.п.2 п.5 розділу ІІ Правил, декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 , за результатами чергових виборів депутатів місцевих рад 25 жовтня 2015 року, обраний депутатом Рівненської районної ради. Його повноваження визнані на засіданні першої сесії Рівненської районної ради 7 скликання 19 листопада 2015 року.
За результатами виборів депутатів Клеванської селищної ради ОТГ Рівненського району, проведених 29 жовтня 2017 року, ОСОБА_2 обрано депутатів Клеванської селищної ради 7 скликання. Повноваження депутата ОСОБА_2 визнані на першій сесії Клеванської селищної ради 7 скликання 16 листопада 2017 року.
За результатами чергових виборів депутатів місцевих рад, проведених 25.10.2020 року, обрано депутатів Клеванської селищної ради 8 скликання. Повноваження депутатів Рівненської районної ради 8 скликання визнані на 1 сесії Рівненської районної ради 08 грудня 2020 року. Після проведення чергових виборів депутатів місцевих рад, проведених 25.10.2020 року, обрано депутатів Клеванської селищної ради, почались повноваження новообраних депутатів, до числа яких ОСОБА_2 вже не входив, відповідно його повноваження припинились.
Згідно відомостей Реєстру НАЗК на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_2 подав декларацію за період, який не був охоплений його попередніми поданими деклараціями, а саме: з 01 січня 2020 року по 08 грудня 2020 року лише 04 березня 2021 року, о 00 год. 07 хв., хоча мав обов'язок це зробити до 00:00 годин 13 січня 2021 року.
З огляду на вищевикладене, ОСОБА_2 , будучи депутатом Клеванської селищної ради порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", за яке передбачена відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З врахуванням особи ОСОБА_2 , який характеризується позитивно, вперше притягується до адміністративної відповідальності, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, приходжу до висновку, що до нього повинне бути застосоване адміністративне стягнення в межах санкції вказаної статті, а саме штраф у мінімальному розмірі.
В зв'язку з накладенням на ОСОБА_2 адміністративного стягнення, відповідно до ст.40-1 КУпАП і Закону України "Про судовий збір", з нього має бути стягнуто судовий збір.
Керуючись ст.ст.40-1, 172-6 ч.1, 283, 284, 288, 289, 294 КУпАП, Законом України "Про судовий збір", суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок UA728999980313151206000017295 (Отримувач коштів ГУК у Рівненській області/Рівненський район. Банк одержувача - Казначейство України (ЕАП). Код отримувача (код за ЄДПРОУ) 38012494. Код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу - судовий збір (Рівненський районний суд Рівненської області) судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, а при подачі апеляційної скарги після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Остапчук Л.В.