Справа № 159/3675/21
Провадження № 2-о/159/98/21
02 липня 2021 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Шергіної Ю.О.,
за участю секретаря судового засідання Шокот С.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
Стислий зміст вимог заявника.
ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з заявою та прохає встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища міського типу Хрустальне Краснолуцького району Луганської області, яка померла місті Хрустальний Луганської Народної Республіки, на тимчасово окупованій території України, у віці 56 років.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно довідки від 16.10.2018 року заявник взятий на облік внутрішньо переміщеної особи. На даний момент проживає та зареєстрований на підконтрольній Україні території.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його дружина громадянка ОСОБА_2 . Підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть №265, видане 04.06.2021, з якого слідує, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала за адресою: АДРЕСА_1 . В червні 2021 року заявник ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про виплату допомоги на поховання дружини ОСОБА_2 .. Однак, йому в усній формі було відмовлено у виплаті такої допомоги. Причина відмови: видача свідоцтва про смерть органом, який розташований на тимчасово окупованій території та повноваження якого на території України не визнаються. Роз'яснили, що йому необхідно звернутись з завою до суду про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Встановлення факту смерті необхідно для отримання свідоцтва про смерть.
Стислий виклад позиції інших учасників справи.
Заінтересована особа - Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання заперечень проти заяви не подав.
Рух справи в суді.
Заява надійшла до суду 25.06.2021.
30.06.2021 відкрито провадження у справі з викликом учасників судового розгляду.
Ухвалою суду від 02.07.2021 відповідно до статті 55 ЦПК України у справі замінено заінтересовану особу Ковельський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів) на правонаступника - Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).
В судове засідання заявник не з'явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить задовольнити.
Представники заінтересованої особи - Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності за наявними у справі доказами.
Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось відповідно до вимог частини другої статті 247 ЦПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Лікарське свідоцтво про смерть №265 ОСОБА_2 , яка померла в місті Красний Луч Луганської Народної Республіки, яке перейменовано в місто Хрустальний, видано органом охорони здоров'я, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вона померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Красний Луч Луганської Народної Республіки, яке перейменовано в місто Хрустальний. Місце державної реєстрації - Відділ запису актів цивільного стану Краснолуцького міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, свідоцтво про смерть видане органом, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого Вакрушевським відділом ЗАГСу Луганської області 08.10.1990 ОСОБА_1 уклав шлюб з ОСОБА_3 , після укладення шлюбу прізвище дружини « ОСОБА_4 ».
Ковельськимвідділом державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління юстиції (м.Львів) відмовлено ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті оскільки заявником пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Відповідно до статті 4 ЦПК України та статті 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
На підставі частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною сьомою статті 19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.
Згідно із частиною першою статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною другою статті 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно із пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (частина друга статті 317 ЦПК України).
Згідно із частиною першою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 Глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про смерть).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Встановлення факту смерті заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть встановленого законодавством України зразка.
Оцінка суду.
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням частини другої статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України» передбачено, що будь-який акт виданий органами, передбаченими частиною другою вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Разом з тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі - встановлення факту смерті на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Аналогічна позиція викладена в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 15.04.2016 №9-1130/0/4-16.
Оцінюючи надані заявником докази, суд враховує висновки Європейського суду з прав людини по справам «Кіпр проти Туреччини», «Мозер проти Молдови і Росії» у яких суд застосовуючи «намібійський виняток» зазначав, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території та становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» місто Хрустальний Луганської області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Зважаючи на викладене, оскільки заявнику відмовлено у державній реєстрації смерті дружини, у зв'язку з пред'явленням документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у інший спосіб провести реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть неможливо, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті підлягає задоволенню.
Та обставина, що ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Красний Луч Луганської Народної Республіки, яке перейменовано в місто Хрустальний, на тимчасово окупованій території, підтверджена дослідженими у справі доказами. Розумних сумнівів щодо достовірності даної обставини у суду немає. За таких обставин, вимоги щодо встановлення факту смерті особі на тимчасово окупованій території підлягають задоволенню
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах, зокрема, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись статтями 10, 12-13, 18, 258- 259, 263-265, 293- 294, 315, 317, 352, 354, 355, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження:селище міського типу Хрустальне Краснолуцького району Луганської області) померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в місті Хрустальний Луганської Народної Республіки, Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду безпосередньо або через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано без його проголошення 02 липня 2021 року.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Заінтересована особа: Ковельський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (місцезнаходження: 45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Кармелюка, будинок 4, код ЄДРПОУ: 42621254).
Суддя Ковельського
міськрайонного суду Ю.О. Шергіна