Ухвала від 05.07.2021 по справі 9901/259/21

УХВАЛА

05 липня 2021 року

Київ

справа №9901/259/21

адміністративне провадження №П/9901/259/21

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Смоковича М. І., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В. О. про скасування підпису під законами України з «врегулювання» ринку землі,

встановив:

У червні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду з позовною заявою до Президента України Зеленського В. О., у якій просить: « 1. Негайно відкрити судове провадження по цій Позовній заяві. 2. Призупинити на час провадження дію законів України № 2178-10, № 1423-ІХ. 3. Скасувати підпис Президента України під цими законами».

Ухвалою від 24 червня 2021 року Велика Палата Верховного Суду передала зазначену позовну заяву Касаційному адміністративному суду у складі Верховного Суду для вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Ця ухвала мотивована тим, що за правилами частини другої статті 266 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), зазначений позов, позаяк стосується оскарження дій Президента України, розглядається Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду (як судом першої інстанції). Водночас, відповідно до частини п'ятої статті 266 КАС, у справах цієї категорії Велика Палата Верховного Суду є судом апеляційної інстанції.

Матеріали зазначеної позовної заяви ОСОБА_1 надійшли до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду 30 червня 2021 року.

При постановленні цієї ухвали суд керувався такими положеннями законодавства.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

За частиною п'ятою статті 125 Конституції України, з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За текстом частини першої статті 4 КАС:

публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (пункт 2 частини першої статті 4 КАС);

суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС).

Відповідно до частини першої статті 93 Конституції України право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 94 Конституції України, закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України.

Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду.

Пунктами 29, 30 частини першої статті 106 Конституції України встановлюються повноваження Президента України підписувати закони, прийняті Верховною Радою України, або здійснювати право вето щодо прийнятих Верховною Радою України законів (крім законів про внесення змін до Конституції України) з наступним поверненням їх на повторний розгляд Верховної Ради України.

Отож, з урахуванням наведеного правового регулювання у контексті заявленого позову суд виснує, що підписання закону є виключним конституційним правом Президента України і конституційно-правовою формою його участі у законодавчому процесі.

Реалізація Президентом України права підписання закону не може розглядатися як виконання владних управлінських функцій, які, у значенні частини першої статті 266 КАС, є об'єктом контролю суду адміністративної юрисдикції.

Позивач просить скасувати підпис Президента України під законами України № 2178-10, № 1423-ІХ, тобто втрутитися у законодавчий процес, на відносини, на які не поширюється юрисдикція адміністративних судів. Закони України можуть підлягати перевірці лише на відповідність Конституції України (конституційність), що є повноваженням Конституційного Суду України.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Водночас, зважаючи на вимоги частини шостої статті 170 КАС, треба додати, що «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а також тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.

Тому, з урахуванням написаних вище мотивів для відмови у відкритті провадження у справі за вказаним позовом ОСОБА_1 , суд роз'яснює, що цей спір не підвідомчий судам загальної юрисдикції.

Керуючись статтями 170, 248, 256, 266, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського В. О. про скасування підпису під законами України з «врегулювання» ринку землі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.І. Смокович