05 липня 2021 рокуЛьвівСправа № 140/15505/20 пров. № А/857/4260/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління пенсійного фонду у Волинській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
суддя (судді) в суді першої інстанції - Андрусенко О.О.,
справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження,
місце ухвалення рішення - м. Луцьк,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, в якому просив суд про визнання протиправними дій щодо відмови у виготовленні і направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, а також йому нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням усіх складових основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії для перерахунку з 01.12.2019; зобов'язання виготовити (скласти) нову довідку про розмір грошового забезпечення станом за листопад 2019 року (після набрання законної сили судового рішення 19.11.2019) для перерахунку з 01.12.2019 пенсії, до складу якої включити: посадовий оклад 2700,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) 2450,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50%) 3290,00 грн, премія за листопад 2019 (24,346%) 2402,95 грн. та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для проведення перерахунку пенсії, а позивачу належним чином засвідчену копію цієї довідки.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень тощо) та премії для здійснення обчислення і перерахунку основного розміру пенсії з 01 грудня 2019 року. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень тощо) та премії для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії та направити засвідчену копію вказаної довідки ОСОБА_1 . У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення мотивоване тим, що з 19.11.2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому суд вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45. Скаржник вказує, що ці довідки повинні бути чинними, а суди повинні встановлювати чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45 при проведенні перерахунку та виплати пенсії.
В зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, колегія суддів відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 з 01.11.2012 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років, яка йому призначена у розмірі 89% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з протоколу за пенсійною справою №0303003350 грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача включало: посадовий оклад - 950,00 грн., оклад за військове звання - 130,00 грн., надбавка за вислугу років - 432,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3021,70 грн., в тому числі за високі досягнення або виконання особливо важливих робіт та премія.
19.03.2018 Ліквідаційною комісією Управління МВС України у Волинській області видано довідку №544 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з якої слідує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського старший інспектор з особливих доручень до посади на день звільнення зі служби старший інспектор з особливих доручень відділу організації роботи ДПС УДАІ УМВС становить: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби - 2450,00 грн., премія - 208,74 грн., а всього - 7558,74 грн.
04.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, у якій просив МВС України виготовити нову довідку про розмір його грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в листопаді 2019 року (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії та направити таку довідку до ГУ ПФУ у Волинській області для проведення перерахунку пенсії.
Листом від 16.10.2020 Департамент персоналу МВС України повідомив позивача про відсутність законодавчих підстав для виготовлення нової довідки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Наведену статтю 63 Закону доповнено вказаною частиною згідно із Законом №900-VIII, який набрав чинності 29 грудня 2015 року.
Частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Підставою для здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена за рішенням суб'єкта владних повноважень, який наділений компетенцією установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ встановлено Постановою Кабінету Міністрів України №988, Постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» від 18 листопада 2015 року №947.
Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за своїм розміром є більшим, слугує безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п. 2 Порядку №45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно пунктів 23-24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затвердженийпостановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленомустаттею 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Проте, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера, так і рішення, прийняте, зокрема, Кабінетом Міністрів України, про що державні органи повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вже зазначалось вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Як вбачається з довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії від 19 березня 2018 р. № 544 ОСОБА_1 встановлено надбавку за стаж служби 50 %, оклад за спеціальним званням, премію 2,84 %. Усього грошового забезпечення 7558,74 грн.
Зазначена довідка є чинною, її видано відповідальними органами, а тому з урахуванням наведених вище норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд приходить до висновку щодо необхідності зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до Закону №900-VІІ, статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988, починаючи з 05 березня 2019 року без обмеження граничного розміру та в подальшому проводити виплати пенсії у новому збільшеному розмірі відповідно до змін, внесених до законодавства України, залишивши під час перерахунку пенсії відсотковий розмір премій, доплат та надбавок, визначений під час призначення пенсії, врахувавши при цьому зміну розмірів посадових окладів і окладів за спеціальним званням.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право позивача на здійснення перерахунку пенсії починаючи з 05 березня 2019 є абсолютним і не може обмежуватись певним строком.
Вищевказане повністю узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 11 серпня 2020 року, справа № 714/19/17 та 24 вересня 2020 року, справа №404/6160/14-а.
Оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що МВС України, відмовляючи позивачу у видачі довідки для перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 діяло не на підставі закону, необґрунтовано, упереджено, а тому його дії не можна вважати правомірними.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав стверджувати про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2020 року у справі № 140/15505/20 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. М. Довгополов
судді Л. Я. Гудим
В. В. Святецький