Справа № 240/20438/20 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Попова Оксана Гнатівна
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
29 червня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сапальової Т.В. Смілянця Е. С. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Довганюк В.В.,
представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гілман-Груп Україна" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
в листопаді 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Гілман-Груп Україна" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить (з урахуванням уточненого позову від 18.01.2021):
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Житомирській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1771078/42299496 від 28.07.2020 року щодо відмови в реєстрації податкової накладної № 3 від 04.06.2020 року.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 04.06.2020 року датою подання на реєстрацію.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Житомирській області та Державної податкової служби України на користь ТОВ "Гілман-Груп Україна" понесені ним судові витрати та витрати на правову допомогу.
В обґрунтування позову зазначає, що 03.06.2020 року між позивачем та ТОВ "ГЛОВЕР 2018" укладено Договір поставки за №1200, згідно з яким позивач - Постачальник - ТОВ "Гілман-Груп Україна" зобов'язується протягом чинності договору поставляти та передавати у власність Покупцеві Товар (партії Товару 1 в кількості і в строки згідно з умовами цього Договору та Додатків до нього, які є невід'ємною частиною цього Договору, а Покупець зобов'язується приймати та своєчасно сплачувати за Товар (партії Товару) згідно з умовами цього Договору. 04.06.2020 року позивачем на виконання умов Договору було здійснено поставку Товару: напівтуші свинячі 2 категорії в кількості - 1 027 кг, язик свинячий супр. 1 кат. в кількості - 10 кг, серпе свиняче субір. 1 кат. - 9,5 кг, легені свинячі субпр. 2 кат. - 5 кг, нирки свинячі супр. 1 кат. - 3 кг., що підтверджується видатковою накладною № 1 від 04.06.2020 року та товарно-транспортною накладною № 1 від 04.06.2020 року.
28.07.2020 року, було прийнято рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1771078/42299496 ГУ ДПС у Житомирській області, на підставі якого було відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 04.06.2020 року.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної, незважаючи на її відповідність усім вимогам і критеріям, що встановлені Податковим кодексом України та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В апеляційній скарзі зазначає, що висновок суду першої інстанції є помилковим, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується наявними в справі матеріалами, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Гілман-Груп Україна", код ЄДРПОУ - 42299496, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.08.2018. Підприємство здійснює фінансово-господарську діяльність у відповідності до таких КВЕД:46.32 - Оптова торгівля м'ясом та м'ясними продуктами (ОСНОВНИЙ):10.11- Переробка та консервування м'яса; 10.12 - Переробка і консервування м'яса домашньої птиці; 45.31 - Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 - Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.21 - Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.71 - Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.75 - Оптова торгівля хімічною продукцією; 47.11 - Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.22 - Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах; 47.30 - Роздрібна торгівля пальним в спеціалізованих місцях; 49.41 - Діяльність автомобільного вантажного транспорту.
03.06.2020 року між позивачем та ТОВ “ГЛОВЕР 2018” - (Покупцем, код ЄДРПОУ - 41805811), укладено Договір поставки за № 1200. згідно з яким позивач - постачальник - ТОВ "Гілман-Груп Україна" зобов'язується протягом чинності договору поставляти та передавати у власність покупцеві товар (партії товару: напівтуші свинячі 2 категорії в кількості - 1 027 кг, язик свинячий супр. 1 кат. в кількості - 10 кг, серце свиняче субір. 1 кат. - 9,5 кг, легені свинячі супр. 2 кат. - 5 кг, нирки свинячі супр. 1 кат. - 3 кг.) в кількості та в строки згідно з умовами цього договору та додатків до нього, які є невід"ємною частиною цього договору, а покупець зобов'язується приймати та своєчасно сплачувати за товар (партії Товару) згідно з умовами цього Договору (а.с.18-21).
Згідно п. 11.1. даний договір набуває чинності з дати його укладання (підписання) та скріплення печатками і діє до 31 грудня 2020 року, а в частині невиконаних зобов'язань - до їх повного виконання.
Пунктом 2.1. визначено, що поставка товарів здійснюється на умовах DDP (Офіційні правила Міжнародної торгівельної палати Інкотермс 2010 року), транспортом постачальника й за рахунок Постачальника у строк, який не перевищує 5 (п'ять) календарних днів з моменту направлення замовлення на поставку товару покупцем, якщо інше не вказано у замовленні покупця. Місце поставки - склад покупця, розташований за адресою: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Київська, 316/2.
Відповідно до п. 8.6. підписанням цього договору постачальник підтверджує своє зобов'язання складати та реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних у граничні строки реєстрації, встановлені Податковим кодексом України.
04.06.2020 року позивачем на виконання умов договору було здійснено поставку товару, що підтверджується видатковою накладною № 1 від 04.06.2020 року та товарно-транспортною накладною № 1 від 04.06.2020 року (а.с.22-23).
Поставку вищевказаної партії товару ТОВ “ГЛОВЕР 2018” було здійснено автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 відповідно до умов договору перевезення вантажу автомобільним транспортом від 01.06.2020 року між ТОВ "Гілман-Груп Україна" та ОСОБА_2 , згідно з яким ФОП ОСОБА_1 -Перевізник здійснив перевезення товару (товару: напівтуші свинячі 2 категорії в кількості - 1 027 кг, язик свинячий супр. 1 кат. в кількості - 10 кг, серце свиняче субір. 1 кат. - 9,5 кг, легені свинячі субпр. 2 кат. - 5 кг, нирки свинячі супр. 1 кат. - 3 кг), який було реалізовано ТОВ “ГЛОВЕР 2018” з пункту відправлення: смт Хорошів, вул. Східна, буд. 22 до пункту призначення: м. Бровари, вул. Київська, 316/2 (а.с.23).
Поставка товару автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 також підтверджується Актом № 238/1 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 04.06.2020 року та товарно-транспортною накладною № 1 від 04.06.2020 року форми № 1-ТН (а.с.24).
16.06.2020 року ТОВ “ГЛОВЕР 2018” оплатив 80% від основної суми - 73017,20 грн., так як сума ПДВ перераховується після реєстрації податкової накладної, що підтверджується платіжним дорученням № 53419 від 16.06.2020 року (а.с.27).
04.06.2020 року позивачем згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України та умовами договору було складено податкову накладну № 3 від 04.06.2020 року на суму коштів усього обсягу постачання за основною ставкою - 73 017 грн. 20 коп. та направлено разом із копіями первинних документів, що підтверджують здійснення господарської операції до Головного управління ДПС у Житомирській області (а.с.25-26).
30.06.2020 року позивач отримав квитанцію, в якій вказано, що податкову накладну №3 від 04.06.2020 прийнято, але реєстрацію зупинено, вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 04.06.2020 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0203, 0206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реестрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.28).
На виконання вимог п.п.201.16.2. п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, позивачем було направлено на адресу Державної фіскальної служби України повідомлення №3 від 22.07.2020 року щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по зупиненій ПН, пояснення щодо діяльності господарства (а.с.30-32).
Рішенням комісії ДПС № 1771078/42299496 від 28.07.2020 р., яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної № 3 від 04.06.2020 року, мотивуючи це тим, що до податкового органу не надано платником податку копій документів: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (а.с.11).
Не погоджуючись із вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржувані рішення є протиправними, оскільки платником податків надані відповідачу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з пп."а","б" п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є, зокрема, постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з приписами п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Положеннями пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 201.16. статті 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі по тексту - Порядок № 1246, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “;Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Положеннями п.14 Порядку №1246 регламентовано, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно з приписами пункту 5 Порядку № 1165 Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Відповідно до норм пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Положеннями пунктів 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520).
Відповідно до положень пункту 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Згідно з нормами п. 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Відповідно до норм пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Так, з матеріалів справи встановлено, що після подання контролюючому органу спірних податкової накладної №56 від 27.04.2020 року для реєстрації в ЄРПН позивачем отримано квитанції, в яких податковим органом зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій”. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.12).
У відповідь позивачем були надіслані контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної №56 від 27.04.2020 року реєстрація якої зупинено. До повідомлення позивачем додані пояснення та пакет документів на підтвердження проведення господарської операції (а.с.14-20).
За наслідком розгляду поданих позивачем документів Комісією ГУ ДПС у Житомирській області прийнято рішення від 21.05.2020 № 1573819/35893156, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №56 від 27.04.2020 у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с.38).
Водночас, рішення про зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 04.06.2020 року не містить вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків, а оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН №1771078/42299496 лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: “не надано платником податку копій документів: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством”, без зазначення конкретного переліку таких документів..
Колегія суддів звертає увагу, що рішення податкового органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної. Однак, як рішення про зупинення реєстрації спірних податкових накладних, так і оскаржувані Рішення про відмову у її реєстрації в ЄРПН не містять в собі мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містять доказів ненадання платником податку копій документів.
Апеляційний суд зауважує, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 04.06.2020 року щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто Рішення Комісії ГУ ДПС у Житомирській області про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законним.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постановах від 22.07.2019 у справі № 815/2985/18, від10.04.2020 у справі № 819/330/18, висновки якого, в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Враховуючи зазначене вище суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскаржуване рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.07.2020 року №1771078/42299496 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних ПН №3 від 04.06.2020 року є необґрунтованим, оскільки факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Колегія суддів зауважує, що у випадку неконкретизації податковим органом переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати податковому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для податкового органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування такого рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у зазначеній вище постанові від 22.07.2019 у справі № 815/2985/18 (адміністративне провадження № К/9901/14651/19).
У той же час, позивачем до позову надані необхідні первинні документи, які підтверджують законність та реальність господарських операцій. Колегія суддів вважає, що наданий пакет документів був достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Так, виконання умов Договору поставки №1200 від 03.06.2020, правдивість виконання ТОВ "Гілман-Груп Україна" та його контрагентом господарських зобов"язань, підтверджується такими документами:
- Договором оренди приміщення № 11/20 від 01.06.2020 року між ТОВ "Гілман-Груп Україна" - Орендарем та ПП “Плаза-Буд” - Орендодавцем, де Орендар приймає в строкове платне користування частину нежитлового приміщення (копія договору оренди додається).
- Договором купівлі-продажу живих свиней № 01/06/20 від 01.06.2020 року між ТОВ "Гілман-Груп Україна" - Покупцем та ТОВ “Єдність” - Продавцем, який передбачає зобов'язання Продавця продати Покупцю живих свиней (Товар), а Покупець зобов'язується прийняти Товар та оплатити його на умовах Договору (копія договору купівлі-продажу додається).
- Договором на переробку давальницької сировини № 01/06 від 01.06.2020 року між ТОВ "Гілман-Груп Україна" - Замовником та ПП “Вереси-Агро” - Виконавцем, предметом якого є доручення Замовника, і, в свою чергу, обов'язок Виконавця виконати відповідно до умов договору послуги забою давальницької сировини і в подальшому оброблення згідно нормативно-технічної документації, а Замовник зобов'язується прийняти готову продукцію і оплатити роботу.
- Договором перевезення вантажу автомобільним транспортом від 01.06.2020 року між ТОВ "Гілман-Груп Україна" - Замовником та ФОП ОСОБА_1 - Перевізником, згідно з яким Перевізник бере на себе зобов'язання доставляти та отримувати ввірений йому для перевезення вантаж (згідно з транспортною накладною) транспортним засобом до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі, а також приймає на себе зобов'язання надавати експедиторські послуги, а Замовник зобов'язується своєчасно сплачувати Перевізнику (копія договору перевезення вантажу додається).
- Договором № 0106/20 перевезення вантажу автомобільним транспортом від 01.06.2020 року між ТОВ "Гілман-Груп Україна" - Замовник та ФОП ОСОБА_3 - Перевізник, згідно з яким Перевізник бере на себе зобов'язання доставляти та отримувати ввірений йому для перевезення вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі, а також приймає на себе зобов'язання надавати експедиторські послуги, а Замовник зобов'язується своєчасно сплачувати Перевізнику (копія договору перевезення вантажу додається)
Отримання вказаних документів, відповідачами не заперечується.
В силу вищезазначеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов законного та обгрунтованого висновку про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області, про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних від № 1771078/42299496 від 28.07.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 3 від 04.06.2020, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Гілман-Груп Україна".
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну, то колегія судді зазначає таке.
Згідно з положеннями пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків. Наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Так, з матеріалів справи встановлено, що надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 04.06.2020 року подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Гілман-Груп Україна", датою її фактичного подання, а, відповідачі як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відповідно до ч.1-3 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування або зміни рішення суду першої інстанції не вбачається.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 01 липня 2021 року.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сапальова Т.В. Смілянець Е. С.