Справа № 240/22238/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Майстренко Наталія Миколаївна
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
05 липня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В грудні 2020 року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила:
1.1. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неприйняття рішення з розгляду її заяви від 16.06.2020 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 згідно ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення" протиправною;
1.2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника, починаючи з 16.06.2020;
1.3. Встановити для відповідача строк для подачі звіту про виконання судового рішення.
2. В обґрунтування позову зазначала, що ОСОБА_1 має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, однак отримала лист відповідача, який містить рекомендаційний характер, а рішення, як це передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знову не прийнято.
3. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
3.1. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неприйняття рішення по суті з розгляду заяви ОСОБА_2 від 16.06.2020 про призначення ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
3.2. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
4. Апелянт ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове в цій частині, яким задовольнити позовні вимоги.
5. В обґрунтування вимог зазначила, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача, проте обрав помилковий спосіб захисту порушених прав.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
6. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Романівської сільської ради Брусилівського району Житомирської області, батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_3 , а матір'ю - ОСОБА_2 .
7. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, яке було видане 04.03.2020 виконавчим комітетом Чорнопотіцької сільської ради Іршавського району Закарпатської області, серії НОМЕР_2 .
8. У червні 2020 року ОСОБА_2 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
9. Листом від 15.07.2020 №11149-10317/М-02/8-0600/20 ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача, що право особи на призначення пенсії реалізується шляхом подання заяви та необхідних документів, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок). Згідно з п. 1.7 Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви з усіма необхідними документами. З даного питання позивачу рекомендовано звернутись до Брусилівського сектору обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян.
10. Позивач не погодилась з такими діями відповідача щодо неприйняття рішення за наслідками поданої нею заяви, а тому звернулась з позовом до суду.
11. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 у справі №240/12733/20 позов ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_2 від 16.06.2020 року та неприйняття рішення за наслідками її розгляду. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_2 від 16.06.2020 року та прийняти рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 16.06.2020 року про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням висновків суду.
12. Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 у справі №240/12733/20 розглянуло заяву від 16.06.2020 та прийняло рішення за наслідками її розгляду про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням висновків суду, повідомивши про те, що заява від 16.06.2020 не відповідає встановленій формі заяви про призначення пенсії відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1, тому розглянута згідно з Законом України "Про звернення громадян". З даного питання позивачу рекомендовано звернутись до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) управління обслуговування громадян за місцем реєстрації.
ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН
13. Апелянт вважає, що ОСОБА_1 має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, однак отримала лист відповідача, який містить рекомендаційний характер, а рішення, як це передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знову не прийнято.
14. Відповідач вказує, що заява позивача була розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян", адже позивач не зверталась із заявою, передбаченою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, з наданням необхідного пакету документів, а тому їй було роз'яснено щодо необхідності звернення до Брусилівського сектору обслуговування громадян для подання відповідної заяви.
ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
15. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058-IV).
17. Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
18. Статтею 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
19. Частиною першою статті 1227 Цивільного кодексу України визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
20. Відповідно до статті 36 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
21. Непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
22. До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
23. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
24. Положення цього Закону, що стосуються сім'ї померлого, відповідно поширюються і на сім'ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку.
25. Таким чином, стаття 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого чи безвісно відсутнього годувальника, які були на його утриманні.
V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
26. Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
27. Оскільки судове рішення оскаржується в частині відмови в задоволенні позовних вимог, то перевірка законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог апеляційним судом не здійснюється.
28. Відмовляючи в задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника, починаючи з 16.06.2020 суд першої інстанції посилався на недотримання позивачем вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
29. Колегія суддів погоджується з висновком суду з огляду на таке.
30. Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за N 1566/11846 (у редакції Постанови правління ПФУ 07.07.2014 №13-1) далі - Порядок) встановлено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
31. Згідно з п. 2.3. до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
32. Пунктом 2.11 наведеного порядку визначено, що за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім'ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
33. Таким чином, для позитивного вирішення питання про призначення пенсії мають бути наявними дві обставини: звернення із заявою про призначення пенсії та подання необхідних документів для її призначення.
34. Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, апелянт звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника, додавши до неї лише копію свідоцтва про народження, свідоцтва про смерть, паспорта, РНОКПП, довідки про участь померлого в АТО.
35. Разом з тим, колегія суддів вважає що перелік доданих документів не є таким, що дозволяє суду ухвалити рішення про зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 .
36. Не спростовують цього висновку і аргументи апелянта стосовно того, що згідно пунктів 4.1 та 4.2 Порядку 22-1 органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви, а орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
37. По-перше, видача відповідної розписки передбачає особисте та безпосереднє звернення до органу, що призначає пенсію, як це передбачено пунктом 1.1 названого Порядку. Така форма звернення не була застосована апелянтом.
38. По-друге, аби мати змогу вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих документів, відповідачу, вочевидь, має бути забезпечена можливість ідентифікації кола таких підприємств, установ та організацій. Натомість, подані позивачем документи взагалі не дають жодної інформації про обставини, необхідні для призначення пенсії, у тому числі і про трудовий стаж померлого годувальника.
39. Таким чином, оскільки апелянт не виконала у повному обсязі вимоги чинного законодавства щодо призначення пенсії, не надавши відповідачу повний перелік документів, необхідних для її призначення, суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
40. На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
41. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
42. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
43. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
44. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
45. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.