Рішення від 05.07.2021 по справі 640/31298/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2021 року м. Київ № 640/31298/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України

пропро визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України та просить суд:

- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 по 06.11.2015, загальною кількістю 07 років 06 місяців 16 днів;

- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 по 06.11.2015, загальною кількістю 07 років 06 місяців 16 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на час проходження ним служби за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 по 06.11.2015 сформовано пільгову вислугу років у кількості 07 років 06 місяців 16 днів, яка має враховуватися до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та право позивача для встановлення надбавки за стаж служби та права на перерахунок стажу служби, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачувальної відпустки.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Зокрема відповідач вказує, що вислуга років позивача становить 20 років 09 місяців 01 день та відповідно до пункту «а» абзацу 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підстави для призначення пенсії за вислугою років відсутня. Окрім цього, представник ДВБ НПУ вказує, що статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції. На думку відповідача, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законі розмірі і зарахування до цієї вислуги стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Також, представник ДВБ НПУ посилається на правові позиції Верховного Суду у справах №295/6301/17, №725/1959/17, №161/4876/17, №295/6454/17, від 24.10.2019 №761/14626/17, №569/727/17, №750/10827/16-а, №620/509/19.

Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 у період з 22.02.2000 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по дату звернення до суду проходить службу в Національній поліції України, має спеціальне звання «підполковник поліції» та з 07.12.2020 перебуває на посаді начальника сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.

Судом встановлено та не заперечувалось відповідачем, що позивач у період з 27.07.2000 по 14.02.2001 проходів службу в органах внутрішніх справ на посаді міліціонера роти патрульно-постової служби Шевченківського районного управління ГУ МВС України в місті Києві; у період з 14.02.2011 по 26.09.2009 проходив службу в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ на посадах оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого; у період з 26.09.2009 по 06.11.2015 проходив службу в підрозділах оперативно-технічних заходів на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах ГУ МВС України в місті Києві.

22.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із рапортом (вх. ДВБ від 23.10.2020 №Т-263 о/п) в якому просив:

- зарахувати йому відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» моєї календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» мого стажу служби в поліції, який дає право на встановлення позивачу надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів;

- встановити йому відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів.

Листом від 23.11.2020 за вих. № Т-263о/п/42-02/04-2020 Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомив позивача, що його вислуга у пільговому обчисленні становить 07 років 06 місяців 16 днів та зазначено, що станом на 23.11.2020 вислуга років становить 20 років 09 місяців 01 день та відповідно до пункту «а» абзацу 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підстави для призначення пенсії за вислугою років відсутні.

Одночасно вказаним листом відповідач проінформував позивача, що статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції.

Таким чином, Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України резюмував, що вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право позивачу на призначення пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів, до стажу в поліції та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд вказує, що спір в частині кількості вислуги років у пільговому обчисленні відсутній, натомість, в межах даної адміністративної справи спірним аспектом є наявність/відсутність права позивача на включення вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2000 до 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 до 06.11.2015, загальною кількістю 07 років 06 місяців 16 днів.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив правову позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в підрозділах патрульно-постової служби, карного розшуку та оперативно-технічних заходів органів внутрішніх справ визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

Відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Порядку №393 стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14 листопада 2007 року № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.

Відповідно до зазначеного Переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по Головному управлінню по боротьбі з організованою злочинністю посади: старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого інспектора з особливих доручень, оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого.

Абзацом 3 пункту 1 Порядку №393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно з абзацом дев'ятим підпункту «в» пункт 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ з охорони дипломатичних і консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Порядку №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.

Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Крім того, при вирішенні спору по суті суд враховує правову позицію викладену в постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, у відповідності до якої Верховний Суд з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17. Верховний Суд вказав, що необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

З урахуванням наведеного, доводи відповідача в цій частині не можуть бути покладені в основу рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Окрім цього, Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а зазначив, що Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Отже, беручи до уваги наведене в сукупності суд вважає, що пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Суд наголошує, що листом від 23.11.2020 №Т2630/п/42-02/04-20 відповідачем фактично відмовлено позивачу у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за відповідний період та здійснення відповідного перерахунку.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частині щодо визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років позивача до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок.

Відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

З огляду на зазначене, оскільки стаж служби позивача в періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до пункту 3 Порядку №393, то він відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» мав бути врахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.

Суд акцентує увагу на тому, що позивач у рапорті 22.10.2020 (вх. Т-2630/п від 23.10.2020 просив здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» його стажу служби в поліції, який дає право на встановлення йому надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів та встановити йому відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів.

Вказані питання відповідачем у листі від 23.11.2020 №Т2630/п/42-02/04-20 розглянуто не було, водночас, відповідачем пільгову вислугу років, сформовану за вказаний період у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 день до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової відпустки, враховано не було.

З огляду на зазначене, враховуючи те, що відповідач мав врахувати до стажу служби позивача в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки період пільгової вислуги років, сформованої за період з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009, з 26.09.2009 по 06.11.2015 у загальній кількості 07 років 06 місяців 16 днів, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 до 06.11.2015, загальною кількістю 07 років 06 місяців 16 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

Додатково суд звертає увагу, що при вирішенні спору по суті не враховує посилання відповідача на постанови Верховного Суду у справах №295/6301/17, №725/1959/17, №161/4876/17, №295/6454/17, від 24.10.2019 №761/14626/17, №569/727/17, №750/10827/16-а, №620/509/19, з огляду на наявність постанови Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки адміністративний позов підлягає до задоволення, то судові витрати по сплаті судового збору слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-74, 77-78, 139, 142, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (місце реєстрації/адреса для листування: АДРЕСА_1 ) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, б. 10, код ЄДРПОУ 40116086) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.

3. Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 до 06.11.2015, загальною кількістю 07 років 06 місяців 16 днів;

4. Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 - начальникові сектору обігу несправжніх імітаційних засобів управління оперативно-технічного забезпечення Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 27.07.2000 по 14.02.2001, з 14.02.2001 по 26.09.2009 та з 26.09.2009 до 06.11.2015, загальною кількістю 07 років 06 місяців 16 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, б. 10, код ЄДРПОУ 40116086) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації/адреса для листування: АДРЕСА_1 ) сплачений ним судовий збір у розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева