ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
05 липня 2021 року м. Київ № 640/14964/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Академбудсервіс"
до Головне управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Академбудсервіс" (01023, м. Київ, Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 42013298) з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8) в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДФС у м. Києві про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020 р №20 до податкової накладної від 06.12.2019 №92, від 28.04.2020 р. № 3 до податкової накладної від 24.12.2019 №100, від 28.04.2020 р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 №101;
- зобов'язати ДПС України провести реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020р. №20 до податкової накладної від 06.12.2019 р. № 92, від 28.04.2020р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019 р., № 100 від 28.04.2020р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 р. № 101.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невідповідність спірних рішень вимогам чинного законодавства. За твердженням позивача, на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників, ТОВ "Академбудсервіс" були надані всі наявні документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, проте, відповідні документи не були прийняті контролюючим органом до уваги, з огляду на що ухвалені рішення про відмову в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників у Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі ЄРПН).
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
Відповідач - Головне управління ДПС у м. Києві проти позовних вимог заперечував, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією контролюючого органу рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Комісія на момент прийняття оскаржуваного рішення керувалась положеннями Конституції України, Податкового кодексу України, вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» та Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 12.12.2019 року №520.
Також, від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що товариством не надано інформацію щодо складання податкових накладних №92 від 06.12.2019, №100 від 24.12.2019, №101 від 24.12.2019, які коригуються, а саме первинні документи щодо постачання/придбання послуг, акти приймання-передачі робіт (послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, листування між підприємствами. Відсутність вказаних документів не дала можливості підтвердити реальність здійснення господарської операції ТОВ «Академбудсервіс» згідно якої виписані податкові накладні та до них розрахунки коригувань.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АКАДЕМБУДСЕРВІС" з 22.03.2018 року зареєстроване та перебуває на обліку в ДПІ в Печерському районі ТУ ДПС у м. Києві за місцем реєстрації: Печерській узвіз, б. З, офіс 403, місто Київ.
28 серпня 2019 року між ТОВ "Академбудсервіс" та Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) "КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО" (надалі - КП "КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО") укладений договір №2148/33-19, згідно умов якого Підрядник (ТОВ «АКАДЕМБУДСЕРВІС») приймає на себе зобов'язання, протягом строку дії Договору, виконати своїми силами будівельно-монтажні роботи, а Замовник (КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО») прийняти і оплатити виконані роботи.
Найменування будівельно-монтажних робіт: Виконання будівельно-монтажних робіт за об'єктом: «Підключення споживачів котельні за адресою: вул. Шамрила, 4 до теплових мереж міста», згідно з ДК 021:2015 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь.
Відповідно до пункту 4 Договору №2148/33-19 роботи, виконані позивачем за договором оплачуються Замовником наступним чином: п. 4.3.1. Договору - Замовник перераховує підряднику попередню оплату (аванс) у розмірі 30% від ціни Договору, що становить 2 341 500,58 грн. (два мільйони триста сорок одна тисяча п'ятсот гривень 58 коп.) без ПДВ, крім того ПДВ 20% 468 300,12 грн. (чотириста шістдесят вісім тисяч триста гривень 12 коп.) всього з урахуванням ПДВ становить 2 809 800,70 грн. (два мільйони вісімсот дев'ять тисяч вісімсот гривень 70 коп.) протягом 10-ти банківських днів, з дати направлення Підряднику листа про наявність фінансування. п. 4.3.7. Договору - Кінцеві розрахунки здійснюються після виконання і приймання усіх передбачених Договором робіт, підписання Сторонами Акта приймання об'єкта в експлуатацію та реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката, за умови наявності на рахунку Замовника коштів на оплату робіт у відповідному обсязі.
Керуючись п.5 Договору №2148/33-19 будівельно-монтажні роботи повинні бути виконанні Підрядником не пізніше 15 жовтня 2019 року, відновлення благоустрою не пізніше 30 листопада 2019 року.
Відповідно до пункту 10 Договору №2148/33-19, Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2019 року включно, а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань.
В зв'язку зі складністю робіт Сторони дійшли згоди продовжити термін виконання будівельно-монтажних робіт та відновлення благоустрою, на підставі чого були складені додаткові угоди до Договору, а саме: Додаткова угода №1 від 19.11.2019р. до Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, термін виконання будівельно-монтажних робіт повинні бути виконанні Підрядником не пізніше 15 листопада 2019 року, термін виконання робіт з відновлення благоустрою не пізніше 29 листопада 2019 року включно.
Додаткова угода №2 від 02.12.2019р. до Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, термін виконання будівельно-монтажних робіт повинні бути виконанні Підрядником не пізніше 24 грудня 2019 року включно.
Додаткова угода №3 від 27.12.2019р. до Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, термін виконання будівельно-монтажних робіт повинні бути виконанні Підрядником не пізніше 30 квітня 2020 року включно, термін дії Договору подовжено до 01.06.2020 року включно, а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань.
Додаткова угода №4 від 01.06.2020р. до Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, термін виконання будівельно-монтажних робіт повинні бути виконанні Підрядником не пізніше 31 липня 2020 року включно, термін дії Договору подовжено до 01.09.2020 року включно, а в частині розрахунків - до повного виконання Сторонами зобов'язань.
06 грудня 2019 року на виконання умов договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року Позивачем були виконані роботи КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40538421), що підтверджується Актом №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року форми №КБ-2в від 06.12.2019р. та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року форми КБ-3 від 06.12.2019 року на загальну суму 914 243,25 грн., в тому числі ПДВ 152 373,87 грн.
За результатами виконаних будівельно-монтажних робіт, відповідно до положень п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), ТОВ «Академбудсервіс» було сформовано податкову накладну від 06.12.2019 р. № 92 на суму ПДВ 152 373,87 грн., та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна була прийнята (реєстраційний номер документа: 9315511871, дата реєстрації 28.12.2019 року), та отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію податкової накладної.
КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40538421), на виконання умов Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, 11.12.2019 року здійснило оплату згідно Акту №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року форми №КБ-2в від 06.12.2019р. та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року форми КБ-3 від 06.12.2019 року у сумі 914 243,25 грн., в тому числі ПДВ 152 373,87 грн.
В подальшому, ТОВ «АКАДЕМБУДСЕРВІС» був поданий розрахунок коригування кількісних і якісних показників від 28.04.2020р. №20 до податкової накладної від 06.12.2019 р. № 92 (реєстраційні номери документів: 9104037095) але реєстрація 13.05.2019 року була зупинена із зазначенням «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 28.04.2020 №20 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена.
У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 43, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
На виконання п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України ТОВ «АКАДЕМБУДСЕРВІС» були направлені на адресу Державної податкової служби повідомлення про надання пояснень та копій документів з додатками про підтвердження реальності здійснення операцій за податковою накладною № 92, а саме: договір про виконання робіт; штатний розпис; договір про надання послуг з авторського нагляду; договір про проведення підрядних будівельно-монтажних робіт; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати; акт приймання виконаних будівельних робіт; договір оренди транспортних засобів; ліцензія ДАБІ України; додаток до ліцензії.
25 травня 2020 комісією ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №1580239/42013298 про відмову у реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №20 від 28.04.2020. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації розрахунків коригування зазначено "ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
24 грудня 2019 року на виконання умов договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року Позивачем були виконані роботи КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40538421), що підтверджується Актом №2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року форми №КБ-2в від 24.12.2019р. та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати №2 за грудень 2019 року форми КБ-3 від 24.12.2019 року на загальну суму 701 093,65 грн., в тому числі ПДВ 116 848,94 грн.
За результатами виконаних будівельно-монтажних робіт, відповідно до положень п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ «Академбудсервіс» було сформовано податкову накладну від 24.12.2019 р. № 100 на суму ПДВ 116 848,94 грн., та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна була прийнята (реєстраційний номер документа: 9329815964, дата реєстрації 15.01.2020 року), та отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію податкової накладної.
КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40538421), на виконання умов Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, 27.12.2019 року здійснило оплату згідно Акту №2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року форми №КБ-2в від 24.12.2019р. та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати №2 за грудень 2019 року форми КБ-3 від 24.12.2019 року на загальну суму 701 093,65 грн., в тому числі ПДВ 116 848,94 грн.
Водночас, ТОВ «АКАДЕМБУДСЕРВІС» був поданий розрахунок коригування кількісних і якісних показників від 28.04.2020р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019р. № 100 (реєстраційні номери документів: 9091483778) але реєстрація 28.04.2019 року була зупинена із зазначенням «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 28.04.2020 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена.
У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 43, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».
На виконання п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України ТОВ «АКАДЕМБУДСЕРВІС» були направлені на адресу Державної податкової служби повідомлення про надання пояснень та копій документів з додатками про підтвердження реальності здійснення операцій за податковою накладною № 100, а саме: договір про виконання робіт; штатний розпис; договір про надання послуг з авторського нагляду; договір про проведення підрядних будівельно-монтажних робіт; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати; акт приймання виконаних будівельних робіт; договір оренди транспортних засобів; ліцензія ДАБІ України; додаток до ліцензії.
Однак, рішенням Комісії Державної податкової служби від 19.05.2020р. №1570999/42013298 було відмовлено у реєстрації коригування від 28.04.2020р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019 р. № 100. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації розрахунків коригування зазначено "ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
24 грудня 2019 року на виконання умов договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року Позивачем були виконані роботи КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40538421), що підтверджується Актом №3 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року форми №КБ-2в від 24.12.2019р. та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати №3 за грудень 2019 року форми КБ-3 від 24.12.2019 року на загальну суму 534 330,86 грн., в тому числі ПДВ 89 055,14 грн.
За результатами виконаних будівельно-монтажних робіт, відповідно до положень п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), ТОВ «Академбудсервіс» було сформовано податкову накладну від 24.12.2019 р. № 101 на суму ПДВ 89 055,14 грн., та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна була прийнята (реєстраційний номер документа: 9329801596, дата реєстрації 15.01.2020 року), та отримано квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію податкової накладної.
КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 40538421), на виконання умов Договору №2148/33-19 від 28.08.2019 року, 27.12.2019 року здійснило оплату згідно Акту №3 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року форми №КБ-2в від 24.12.2019р. та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати №3 за грудень 2019 року форми КБ-3 від 24.12.2019 року на загальну суму 534 330,86 грн., в тому числі ПДВ 89 055,14 грн.
В подальшому, ТОВ «Академбудсервіс» був поданий розрахунок коригування кількісних і якісних показників від 28.04.2020р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019р. № 101 (реєстраційні номери документів: 9091576683) але реєстрація 28.04.2019 року була зупинена із зазначенням «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 28.04.2020 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена.
У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 43, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».
На виконання п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України ТОВ «АКАДЕМБУДСЕРВІС» були направлені на адресу Державної податкової служби повідомлення про надання пояснень та копій документів з додатками про підтвердження реальності здійснення операцій за податковою накладною № 101.
19 травня 2020 комісією ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №1571000/42013298 про відмову у реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 р. № 101. За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації розрахунків коригування зазначено "ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись з зазначеними рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Суд зазначає, що контролюючим органом не встановлено порушення позивачем вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України, натомість виявлено наявність підстав для зупинення реєстрації розрахунків корегування.
Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 4 яких до цих Критеріїв віднесено складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).
Відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Надаючи правову оцінку підставам для зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників ТОВ "Академбудсервіс" у ЄРПН, суд зазначає таке.
Реєстрацію наданих позивачем розрахунків коригування кількісних і вартісних показників від 28.04.2020р. №20 до податкової накладної від 06.12.2019 р. № 92, від 28.04.2020р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019 р., № 100 від 28.04.2020р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 р. № 101 зупинено через встановлення ризиковості здійснення операцій з посиланням на пункт 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Водночас, контролюючим органом не визначено, які конкретно документи позивачу слід подати та/або пояснення для усунення сумнівів щодо реальності задекларованих позивачем операцій.
Приймаючи оскаржувані рішення, Комісія ГУ ДПС у м.Києві як підставу для відмови в реєстрації розрахунків коригування кількісних і вартісних показників зазначила ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), в тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
При цьому, на запит податкового органу позивачем сформовано та подано відповідні пакети документів, а також детальні пояснення.
Суд зазначає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику, тобто особі, що здійснює відповідний платіж. У випадку ж, якщо грошові кошти вже були списані з рахунку платника та зараховані на рахунок отримувача, переказ набуває статусу завершеного (пункт 30.1 статті 30 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"). Отже, з моменту перерахування грошових коштів на рахунок отримувача обов'язок банку з виконання доручення платника вважається виконаним. Внесення змін до призначення платежу такого платіжного доручення є неможливим. А питання уточнення інформації, вказаної у реквізиті "Призначення платежу" виконаного платіжного доручення вирішується сторонами у порядку, узгодженому між ними, без участі банку. Зазначене підтверджується листом Національного Банку України від 9 червня 2011 року №25-111/1438-7141 "Про заміну інформації у реквізиті "Призначення платежу", яким встановлено, що після списання коштів з рахунку платника питання щодо уточнення інформації, зазначеної у реквізиті "Призначення платежу", вирішується між сторонами без участі банку. Визначальним у змісті наведених законодавчих норм, якими регулюються правильність заповнення платіжного доручення, є те, що вони регулюють правовідносини між банком та платником, у той час, як зміна волевиявлення у розпорядженні коштами є господарськими правовідносинами та визначається цивільно-правовими угодами, укладеними між сторонами
При цьому, економічний зміст тієї чи іншої господарської операції визначається платниками податків самостійно та на власний розсуд, а не - контролюючим органом. Отже, платник не позбавлений законодавцем права на обрання шляхів здійснення своєї господарської діяльності у межах цивільного законодавства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права сформовано Верховним Судом у постановах від 19.06.2018 у справі №809/34/17, від 01.07.2020 у справі №824/74/19-а.
Таким чином, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників складені позивачем за датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, з якою пункт 187.1 статті 187 Податкового кодексу України пов'язує дату виникнення податкових зобов'язань, а стаття 192 Податкового кодексу України пов'язує обов'язок провести відповідні коригування на підставі розрахунків коригування до податкових накладних, та позивачем надано контролюючому органу всі документи, необхідні для складення розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом в цій справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання розрахунків коригування до податкових накладних, беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у м.Киві були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників, а тому рішення Комісії Головного управління ДПС у м.Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, у зв'язку з чим є протиправними та підлягають скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є визнання протиправними та скасування рішення Комісії ГУ ДФС у м. Києві про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020 р №20 до податкової накладної від 06.12.2019 №92, від 28.04.2020 р. № 3 до податкової накладної від 24.12.2019 №100, від 28.04.2020 р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 №101 та зобов'язання ДПС України провести реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020р. №20 до податкової накладної від 06.12.2019 р. № 92, від 28.04.2020р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019 р., № 100 від 28.04.2020р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 р. № 101.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності свого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Академбудсервіс" (01023, м. Київ, Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 42013298) задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020 р №20 до податкової накладної від 06.12.2019 №92, від 28.04.2020 р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019 №100, від 28.04.2020 р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 №101.
Зобов'язати Державну податкову службу України провести реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.04.2020р. №20 до податкової накладної від 06.12.2019 р. № 92, від 28.04.2020р. №3 до податкової накладної від 24.12.2019 р., № 100 від 28.04.2020р. №4 до податкової накладної від 24.12.2019 р. № 101.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Академбудсервіс" (01023, м. Київ, Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 42013298) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6306,00 грн (шість тисяч триста шість).
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа