05 липня 2021 року Чернігів Справа № 620/4514/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу відповідача № 119-к від 05.04.2021 "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким звільнено 07.04.2021 позивача з посади державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі у зв'язку з ліквідацією, як юридичної особи публічного права Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області; поновлення позивача на посаді державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області з 07.04.2021.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що наказом ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 05.04.2021 № 119-к позивача звільнено з посади державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі 07 квітня 2021 року, у зв'язку з ліквідацією, як юридичної особи публічного права ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу». Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2021 року №301 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком. Цією постановою відмінено, зокрема і рішення про ліквідацію ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області. Позивач вважає, що оскільки її було звільнено у зв'язку з ліквідацією ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, але фактичної ліквідації управління не відбулося з підстав відміни Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію територіальних управлінь, зокрема, і ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, то наказ ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 05.04.2021 №119-к порушує її право на працю та як протиправний підлягає скасуванню з одночасним поновленням її на посаді, з якої вона була звільнена.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
В межах встановленого судом строку відповідачем подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства. На підставі оскаржуваного наказу ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 05.04.2021 № 119-к, відповідно до пункту 4 частини першої статті 83 та пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» було звільнено 07.04.2021 ОСОБА_1 з посади державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі у зв'язку з ліквідацією як юридичної особи публічного права ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області. Проведено розрахунок з ОСОБА_1 , виплачено компенсацію за 7 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 18.01.2021 по 07.04.2021, виплачено ОСОБА_1 вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат. Станом на момент звільнення ОСОБА_1 Постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» була чинною і всі заходи, пов'язані з ліквідацією, виконувались. Про наступне вивільнення позивач повідомлялась під підпис не пізніше, ніж за 30 днів, відповідно до ч.3 ст. 87 Закону України «Про державну службу» (03.03.2021). Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на день звільнення ОСОБА_1 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області перебувало у стані ліквідації. Щодо судових витрат відповідач вказує, що предмет спору в даній справі не є складним, не потребує вивчення великого обсягу фактичних даних та підготовка позову не вимагає значного обсягу юридичної та технічної роботи.
27.05.2021 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Представником позивача подана відповідь на відзив, в якій останній зазначає, що вказані у відзиві заперечення не спростовують наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Також зазначає, що заявлений до стягнення розмір витрат на професійну правничу допомогу є співмірним із критеріями, наведеними у ч. 5 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» прийнято рішення ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком, зокрема, - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
На виконання вказаної Постанови Кабінету Міністрів України Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру видано наказ від 24 листопада 2020 року № 504 «Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» та наказ від 24 листопада 2020 року № 505 «Про затвердження Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».
Позивач 03.03.2021 ознайомлена з попередженням про вивільнення, в якому останню попереджено про майбутнє вивільнення з посади державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, у зв'язку з ліквідацією ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області як юридичної особи публічного права (а.с.9).
05.04.2021 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області прийнято наказ № 119-к «Про звільнення ОСОБА_1 », яким ОСОБА_1 відповідно до пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» звільнено 07 квітня 2021 року з посади державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області у зв'язку з ліквідацією як юридичної особи публічного права ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області; одночасно ОСОБА_1 відповідно до частини четвертої статті 87 Закону України «Про державну службу» виплачено вихідну допомогу у розмірі двох середньомісячних заробітних плат (а.с.10).
05 квітня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 301 «Питання територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру», якою відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком, зокрема, - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області. Також визнано такою, що втратила чинність, Постанову Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».
Наказом Держгеокадастру від 19 квітня 2021 року № 210 «Про відміну рішення про ліквідацію територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, зокрема, - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Визнано такими, що втратили чинність, накази Держгеокадастру від 24 листопада 2020 року № 504 «Про ліквідацію та утворення територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру» та від 24 листопада року 2020 року № 505 «Про затвердження Плану заходів щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України «від 16 листопада 2020 року № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру».
Вважаючи вказаний наказ про звільнення протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення (частини перша, шоста статті 43 Конституції України).
Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII).
Згідно з частиною першою статті 5 Закону №889-VIII відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є, зокрема, ліквідація державного органу (пункт 1-1 частини першої статті 87 Закону №889-VIII).
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 87 Закону №889-VIII суб'єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів.
У разі звільнення з державної служби на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті державному службовцю виплачується вихідна допомога у розмірі двох середньомісячних заробітних плат (частина четверта статті 87 Закону №889-VIII).
Як свідчать матеріали справи, 03.03.2021 ОСОБА_1 попереджена про наступне звільнення у зв'язку із ліквідацією ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
Судом встановлено, що 16 листопада 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» (далі - Постанова №1118), пунктом 1 якої встановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 1, зокрема, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
Відповідно до пункту 3 Постанови №1118 установлено, що здійснення заходів, пов'язаних з ліквідацією територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру згідно з пунктом 1 цієї постанови та утворенням її територіальних органів згідно з пунктом 2 цієї постанови, покладається на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру; правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру; територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення структурних підрозділів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру згідно з пунктом 2 цієї постанови.
24 листопада 2020 року Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру прийняла наказ №505 «Про затвердження Плану заходів щодо реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру». Пунктом 4 Плану заходів щодо реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» (далі - План заходів) визначено попередити про наступне можливе звільнення у зв'язку з ліквідацією головних управлінь - не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованої дати звільнення для державних службовців, не пізніше ніж за два місяці до запланованої дати звільнення для інших працівників, вручення повідомлень протягом двох місяців після внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань запису про прийняття рішення про ліквідацію головних управлінь, але не раніше виконання пункту 10 Плану заходів.
Пунктом 2 наказу Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру від 02 березня 2021 року №132 «Про внесення змін до деяких наказів Держгеокадастру» викладено в новій редакції План заходів. Так пунктом 2 Плану заходів (в редакції наказу №132) встановлено попередити працівників головних управлінь Держгеокадастру в областях і місті Києві про наступне звільнення (вивільнення) у зв'язку з ліквідацією цих головних управлінь не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованого звільнення (вивільнення) державних службовців, не пізніше ніж за два місяці інших працівників. Подати звіт до Департаменту управління персоналом про повне виконання цього пункту Плану заходів до 12 березня 2021 року.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2021 року №301 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» (далі - Постанова №301) відмінено рішення про ліквідацію як юридичних осіб публічного права територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком, зокрема, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
Одночасно визнано такою, що втратила чинність, Постанова Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року №1118 «Питання функціонування територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 94, ст. 3048).
Отже, встановлені у справі обставини свідчать про те, що фактично позивач звільнена із займаної посади з підстав ліквідації юридичної особи ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
Рішення про ліквідацію територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру прийняв Кабінет Міністрів України 16 листопада 2020 року (Постанова №1118). Однак таке рішення відмінено Кабінетом Міністрів України 05 квітня 2021 року (Постанова №301).
У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про припиненя юридичної особи ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області відсутні.
За таких обставин позивача звільнено з державної служби з ініціативи суб'єкта призначення без будь-якого сенсу та цьому слугували непослідовні рішення органів влади, які відповідальні перед людиною за державну діяльність. Внаслідок таких рішень порушено право позивача на працю.
Таким чином, наказ відповідача від 05.04.2021 № 119-к «Про звільнення ОСОБА_1 » прийнятий із порушенням порядку встановленого законом, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу між сторонами судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (пункт 1 частини 3 статті 132 КАС України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 4 статті 134 КАС України).
Так, на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем було надано суду: копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю; договір про надання правової допомоги від 16.04.2021; додатковий договір щодо визначення гонорару від 16.04.2021; квитанції № 5 від 16.04.2021 на суму 5000,00 грн, № 6 від 27.04.2021 на суму 5000,00 грн; детальний опис робіт (наданих послуг) від 01.06.2021; рекомендації щодо застосування мінімальних ставок адвокатського гонорару (а.с.75-81).
Отже позивачем документально доведено факт понесення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 10000,00 грн.
Однак, суд звертає увагу, що не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, суди досліджують на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченого адвокатом часу, об'єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.09.2019 (справа №810/3806/18) та від 10.12.2019 (справа №10.12.2019).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що визначена адвокатом сума понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу, за результатами розгляду справи №620/4514/21, не є належним чином обґрунтованою у контексті дослідження обсягу фактично наданих ним послуг із урахуванням складності справи, кількості витраченого на ці послуги часу, та, відповідно, співмірності обсягу цих послуг та витраченого адвокатом часу із розміром заявленої суми витрат на професійну правничу допомогу.
Враховуючи заперечення відповідача та з огляду на те, що предметом розглядуваного спору, є справа незначної складності, обсяг наданих послуг адвокатом, виходячи з критерію розумності, пропорційності, співмірності розподілу витрат на професійну правничу допомогу та те, що заявлена сума до відшкодування витрат на правничу професійну допомогу є неспівмірною з вимогами, які заявлені у позовній заяві, суд вважає, що розмір вказаних витрат має бути зменшений до 5000,00 грн.
За таких обставин суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача понесених витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області.
Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 119-к від 05.04.2021 "Про звільнення ОСОБА_1 ", яким звільнено 07.04.2021 ОСОБА_1 з посади державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі у зв'язку з ліквідацією, як юридичної особи публічного права Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Поновити ОСОБА_1 на посаді державного кадастрового реєстратора відділу у Козелецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області з 07.04.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу в сумі 5000 (п'ять тисяч) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (прос. Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39764881).
Повний текст рішення суду складено 05.07.2021.
Суддя О.М. Тихоненко