Рішення від 05.07.2021 по справі 560/57/21

Справа № 560/57/21

РІШЕННЯ

іменем України

05 липня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області до публічного акціонерного товариства "Чотирбоцьке хлібоприймальне підприємство" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Чотирбоцьке хлібоприймальне підприємство", в якому просить стягнути з відповідача прострочену заборгованість за бюджетними позичками та фінансовою допомогою в розмірі 416033,29 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом у зв'язку з несплатою зобов'язань за бюджетними позичками. У зв'язку з чим територіальним органом Державної казначейської служби до контролюючого органу внесено подання для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою (основного боргу) в сумі 416033,29 грн. Вказану заборгованість у добровільному порядку відповідач не сплатив, що слугувало підставою для звернення до суду з позовом щодо її стягнення. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала про відкриття провадження у справі надіслана на адресу відповідача повернулась до суду з відміткою Укрпошти "за закінченням терміну зберігання".

З метою повідомлення відповідача про розгляд вказаної справи, Хмельницький окружний адміністративний суд 27 січня 2021 року на офіційному веб-сайті судової влади України за посиланням https://adm.km.court.gov.ua/sud2270/gromadyanam/1/1062079/ та офіційному веб-сайті Хмельницького окружного адміністративного суду за посиланням https://kmoas.gov.ua/povidomlennya-dlya-publichnogo-pkcionernogo-tovaristva-chotirboc-ke-hlibopriymal-ne-pidpriemstvo-pro-rozglyad-spravi розмістив повідомлення про розгляд адміністративної справи №560/27/21.

Враховуючи викладене, суд вжив усіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи. Оскільки, відповідач правом на подання відзиву не скористався, відповідно до вимог частини 6 статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

16.02.2021 до суду надійшло клопотання Головного управління ДПС у Хмельницькій області про заміну сторони по справі з Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 43142957, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17) на Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 4407017, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує таке.

Кабінет Міністрів України у пункті 1 постанови від 30 вересня 2020 року № 893 "Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" вирішив ліквідувати як юридичних осіб публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Головне управління ДПС у Хмельницької області згідно додатку до постанови №893,

Наказом Державної податкової служби України від 30 вересня 2020 року № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2020 року № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01 січня 2021 року розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно із наказом ДПС від 30 вересня 2020 року № 529. повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови КМУ № 893. Таким чином, Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Хмельницькій області є правонаступником усіх прав та обов'язків Головного управління ДПС у Хмельницькій області, що ліквідується.

Відповідно до статті 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

З урахуванням викладеного, суд вважає на необхідне клопотання задовольнити. Замінити позивача у справі - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 43142957, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 4407017, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 "Питання обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості", Шепетівським управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області на адресу Шепетівського управління ГУ ДПЄ у Хмельницькій області скеровано подання № 47, 48, 49, 50, 51 від 03.08.2020 для здійснення заходів щодо стягнення з відповідача простроченої заборгованості за бюджетними позичками та фінансовою допомогою на загальну суму 416 033,29 грн, а саме 214 052,53 грн за бюджетною позичкою 1997 року згідно з подання №47 від 03.08.2020року; 92 866,79 грн за бюджетною позичкою 1996 року згідно з подання №48 від 03.08.2020 року; 38 600,00 грн за фінансовою допомогою, наданою за рахунок резервного фонду по постанові КМУ № 1003 згідно з подання №49 від 03.08.2020 року; 871,33 грн пеня яка нарахована на прострочену реструктуризовану заборгованість за бюджетними позичками згідно з подання №50 від 03.08.2020 року; 69 642,64 грн пеня яка нарахована на фінансову допомогу по постанові КМУ № 1003 згідно з подання №51 від 03.08.2020 року. Отже, 345 519,32 грн основного боргу та 70 513,97 грн пені.

Вказана заборгованість за бюджетними позичками та фінансовою допомогою підтверджується: довідкою про надання і повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1996; довідкою про надання і повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 р.; актом передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при внутріобласному (міжобласному) переміщенні зерна від липня 1997 р.; актом №12 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна від 30.12.1999 р.; актом № 53 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №8 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №26 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №27 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №4 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом №6 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом №7 передачі-прийому аборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом № 8 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом №10 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом №12 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом № 13 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом № 15 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом №1 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1996 року; актом № 6 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №2 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №24 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №2 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №3 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №4 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №5 передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом №52 передачі-прийому заборгованості по бюджетнійпозичці при міжобласному (внутріобласному) переміщенні зерна; актом № 2 від 27.06.2001 р. передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року; актом №2 від 11.08.1997 р. передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року; актом № 2 від 22.09.1998 р. передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року; актом №4 від 03.10.1997 р. передачі-прийому заборгованості по бюджетній позичці наданій заготівельним підприємствам для авансування закупівлі зерна (остаточних розрахунків) за державним замовленням 1997 року; актами про переоформлення бюджетної позички 1996 року під держзамовлення 1997 року; договором №3 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №4 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №5 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №6 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №7 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №8 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №9 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №10 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №11 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором №12 про надання бюджетної позички для авансування закупівлі продовольчого зерна і сортового насіння за державним замовленням 1997 року; договором на закупівлю до державного фонду зерна в 1996 році; договорами про надання бюджетної позички для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1996 року; договором № 9 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осіньо-зимовий період 1997/1998 років; договором № 12 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осіньо-зимовий період 1997/1998 років; договором № 13 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осіньо-зимовий період 1997/1998 років; договором №14 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осіньо-зимовий період 1997/1998 років.

На даний час заборгованість за вище вказаними позичками в повному обсязі не погашена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції органів доходів і зборів, до яких, зокрема, відноситься забезпечення стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з частиною 9 статті 17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою не поширюється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).

Відповідно до пункту 2 Порядку №174 боржник - суб'єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань за такою угодою;

бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов'язання перед державою, що виникають у суб'єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.

Пунктом 6 Порядку №174 визначено, що облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Згідно з пунктом 10 Порядку №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.

Відповідно до пункту 15 Порядку №174, прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України).

На податковий орган не покладено обов'язок перевіряти правомірність та обґрунтованість заборгованості.

Тобто, підставою для звернення контролюючого органу до суду із позовом щодо стягнення з боржника суми простроченої заборгованості перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою, є відповідне подання органу Державної казначейської служби, яке вноситься до контролюючого органу через 30 календарних днів після настання строку платежу, що не сплачений боржником.

Таким чином, подання органу Державної казначейської служби, внесене до органів доходів і зборів в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством, є достатньою та належною підставою для стягнення з боржника простроченої заборгованості з основного боргу перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням) у 1996-1998 роках.

Головне управління ДПС України у Хмельницькій області долучило до матеріалів справи документи на підтвердження надання публічному акціонерному товариству «Чотирбоцьке хлібоприймальне підприємство» фінансової допомоги та бюджетних позичок, наданих на закупівлю зерна за державними замовленнями 1996-1997 року, які були надані відповідачу відділенням Держказначейства України у Шепетівському районі.

При цьому, подання органу Державної казначейської служби, внесене до органів доходів і зборів в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством, є достатньою та належною підставою для стягнення з боржника простроченої заборгованості з основного боргу перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням).

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Чотирбоцьке хлібоприймальне підприємство" кошти за простроченою заборгованістю за бюджетними позичками та фінансовою допомогою в сумі 416033,29 грн.

Судовий збір у справі з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)

Відповідач:Публічне акціонерне товариство "Чотирбоцьке хлібоприймальне підприємство" (вул. Привокзальна, буд. 1,Чотирбоки,Шепетівський район, Хмельницька область,30442 , код ЄДРПОУ - 00956721)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук