Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"23" червня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/633/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Добрелі Н.С.
за участю секретаря судового засідання Сланова М.Ю.
розглянувши матеріали справи в порядку загального позовного провадження
за позовом Комунального спеціалізованого підприємства "Харківгорліфт"
до Комунального некомерційного підприємства "Міський перинатальний центр" Харківської міської ради Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрліфтексперт"
про визнання недійсним рішення та договору
за участю :
Представник позивача - Бикова О.Ю., на підставі ордеру від 17.05.2021 року .
Представник відповідача 1 - не з'явився.
Представник відповідача 2 - не з'явився.
Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт" звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства "Міський перинатальний центр" Харківської міської ради, в якій просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення Уповноваженої особи Комунального некомерційного підприємства “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради №22 від 04.02.2021 щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення спрощеної закупівлі ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків) ідентифікатор закупівлі UA-2021-01-19-001804-а яким визнано переможцем ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “УКРЛІФТЕКСПЕРТ” (ЄДРПОУ 40695544).
- Визнати недійсним договір № 26/21 від 15.02.2021 укладений між Комунальним некомерційним підприємством “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради (ЄДРПОУ: 30290487) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “УКРЛІФТЕКСПЕРТ” (ЄДРПОУ 40695544) щодо надання послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків, код класифікатора предмета закупівлі ДК 021:2015 - 50750000-7 - Послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02.03.2021 року позовну заяву залишено без руху та надано заявнику строк на усунення недоліків позовної заяви - дев'ять днів з дня вручення даної ухвали суду.
Через канцелярію господарського суду Харківської області 03.03.2021 року від заявника надійшла заява з оригіналом платіжного доручення про сплату судового збору (вх. № 5142).
Через канцелярію господарського суду Харківської області 05.03.2021 року представник заявника надав заяву (вх. № 5323) про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.03.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання в порядку загального позовного провадження на 05.04.2021 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 05.04.2021 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача ТОВ "Укрліфтексперт", підготовче засідання відкладено на 19.04.2021 року.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 19.04.2021 року підготовче провадження у справі було продовжено на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 17.05.2021 року.
Представник позивача в судовому засіданні 23.06.2021 року підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити, посилаючись на невідповідність пропозиції відповідача 2 Вимогам до предмета закупівель, у зв'язку з чим відповідач 1 мав відхилити зазначену пропозицію та наявні підстави для визнання незаконними та скасування рішення Уповноваженої особи Комунального некомерційного підприємства “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради №22 від 04.02.2021 щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення спрощеної закупівлі з ТОВ "Укрліфтексперт", а також визнання недійсним договору, укладеного на виконання вказаного рішення.
Представник відповідача 1 в судове засідання 23.06.2021 року не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача 2 в судове засідання 23.06.2021 року не з'явився, на адресу суду повернулась ухвала про повідомлення від 07.06.2021 року з відміткою пошти "адресат відсутній".
Згідно ч. 7 ст. 120, п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місце проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до п. 99 постанови КМУ від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку", рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об'єкті поштового зв'язку вручаються адресату.
У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення.
Відповідно до п.п. 116, 117 розділу "Строк зберігання поштових відправлень, поштових переказів" постанови КМУ від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв'язку", у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв'язку виконати обов'язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду у даній справі відповідачем 2 та повернення її до суду з відповідними відмітками є наслідками діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання та повідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто його власною волею.
Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши вступне слово представника позивача, з'ясувавши обставини справи та дослідивши подані суду докази, перевіривши відповідність доводів позивача фактичним обставинам справи, судом встановлено наступне.
19.01.2021 року Комунальне некомерційне підприємство «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради на Веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено оголошення про проведення спрощеної закупівлі послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків відповідно до коду за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів.
Як вказує позивач, КСП «Харківгорліфт» подана пропозиція у відповідності до оголошення про проведення спрощеної закупівлі до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, а саме до 02.02.2021 до 09 години 48 хвилин
03.02.2021 року об 15 годині 09 хвилині відбувся аукціон, в якому прийняли участь два учасники закупівлі, а саме: Комунальне спеціалізоване підприємство «Харківгорліфт» та Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРЛІФТЕКСПЕРТ".
Комунальне некомерційне підприємство «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 22 (надалі-протокол) визнало переможцем спрощеної закупівлі № UА-2021-01-19-001804-ф згідно з предметом закупівлі, код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» - ДК 021:2015: 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків) учасника торгів - ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ» (код ЄДРПОУ 40695544, місцезнаходження: 61174, Харківська обл., м. Харків, Проспект Перемоги, буд. 61, к.193) (далі - переможець), пропозиція якого найбільш економічно вигідна за результатами аукціону на загальну суму 132 000,00 грн.
Крім того, зазначеним протоколом Уповноваженою особою Комунального некомерційного підприємства «Міський перианатальний центр» Харківської міської ради ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем спрощеної закупівлі, а саме з ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ».
Не погодившись з прийнятим рішенням КСП «Харківгорліфт» звернулося через Веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель з вимогою про усунення порушень Комунальним некомерційним підприємством «Міський перинатальний цент» Харківської міської ради під час розгляду тендерної пропозиції.
В свою чергу, як вказує позивач, Уповноваженою особою Комунального некомерційного підприємства «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради не було відхилено пропозицію спрощеної закупівлі, яка підлягала відхиленню у зв'язку з невідповідністю вимогам тендерної документації відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі - Закон).
Відповідно до п. З Оголошення про проведення спрощеної закупівлі учасник повинен надати підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.
Проте, як вказує позивач, надана довідка у складі пропозиції ТОВ "УКРЛІФТЕКСПЕРТ" не підтверджує саме наявність обладнання та матеріально-технічної бази.
Відповідно до п. З Оголошення про проведення спрощеної закупівлі учасник повинен надати документальне підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
В той час, як на думку позивача, надана довідка у складі пропозиції ТОВ "УКРЛІФТЕКСПЕРТ" не підтверджує саме наявність виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
Так, п. 22 довідки наданої ТОВ "УКРЛІФТЕКСПЕРТ" за вихідним номером №1 від 29.01.2021 зазначено, що «...можливість термінового усунення аварійної ситуації та звільнення пасажирів, що застрягли протягом 1 години з моменту отримання виклику», що на думку позивача суперечить п.п. 3.1.3. п. 3.1. розділу 3 Проекту договору, а саме: «Забезпечувати виїзд лінійної аварійної служби у складі висококваліфікованого персоналу - електромеханіків не нижче 5 розряду протягом сорока хвилин після прийняття повідомлення.»
Беручи до уваги вищевикладене, позивач вказує, що пропозиція спрощеної процедури ТОВ "УКРЛІФТЕКСПЕРТ" підлягала відхиленню відповідно до вимог п.п. 1 п.13 ст. 14 Закону: замовник відхиляє пропозицію у разі якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошення при проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі
Проте, попри вказані недоліки Комунальне некомерційне підприємство «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради прийняла пропозицію ТОВ "УКРЛІФТЕКСПЕРТ", про що, укладено відповідний договір та розпочато його виконання, тобто кінцева стадія закупівлі (визначення переможця та укладення з ним договору на закупівлю) настала, у зв'язку з чим 15.02.2021 між Комунальним некомерційним підприємством «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради та ТОВ "УКРЛІФТЕКСПЕРТ" укладено договір закупівлі послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків відповідно до коду за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів.
Враховуючи вищенаведені обставини, позивач вважає рішення Уповноваженої особи Комунального некомерційного підприємства “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради №22 від 04.02.2021 щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення спрощеної закупівлі ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків) ідентифікатор закупівлі UA-2021-01-19-001804-а яким визнано переможцем ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “УКРЛІФТЕКСПЕРТ” (ЄДРПОУ 40695544) незаконними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом про скасування зазначеного рішення та визнання недійсним договору № 26/21 від 15.02.2021 року, укладеного на виконання вказаного рішення.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що рішення Уповноваженої особи Комунального некомерційного підприємства “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради №22 від 04.02.2021 є правомірним та переможець - ТОВ «Укрліфтексперт» надав пропозицію, яка повністю відповідає вимогам оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі" (Закон), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Статтею 1 Закону визначено, що:
публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту);
договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації;
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.
Цей Закон застосовується, зокрема, до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частини другої цієї статті. Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом (ч.ч. 1-2 ст. 3 Закону).
Спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю (у тому числі через неукладення договору з боку учасника) більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.
Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю.
Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.
Звіт про результати проведення закупівлі оприлюднюється у порядку, передбаченому статтями 10 і 19 цього Закону.
З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду.
Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку (ч.ч. 1-2, 4-5, 8-16, 20 ст. 14 Закону).
Як вже було зазначено вище, 19.01.2021 року Комунальне некомерційне підприємство «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради на Веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено оголошення про проведення спрощеної закупівлі послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків відповідно до коду за Єдиним закупівельним словником ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів.
На підставі проведеного аукціону, за участю позивача та відповідача 2, переможцем було обрано ТОВ «Укрліфтексперт», що підтверджується протоколом № 2 щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 04.02.2021 року.
На погодившись із вищезазначеним рішенням щодо перемоги в аукціоні ТОВ «Укрліфтексперт», позивач 08.02.2021 року звернувся до Уповноваженої особи змовника із вимогою про усунення порушень (а.с. 18).
Рішенням замовника від 09.02.2021 року було відхилено вимогу КСП «Харківгорліфт».
Приписами статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" встановлено кваліфікаційні критерії до учасників.
Так, згідно із ч. 1, ч. 2 ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
наявність обладнання та матеріально-технічної бази;
наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
Частиною 3 статті 16 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
За змістом п. 29 ст. 1, ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерною документацією є документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав. Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.
У відповідності до ч. 7 ст. 28 Закону України "Про публічні закупівлі", замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.
Як вбачається із п. 3 Вимог до предмета закупівлі, для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям учасник подає такі документи:
- наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) договору (договорів);
- довідку, складену у довільній формі, про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
1. У виконавця повинна бути ліфтова аварійна служба, або договір співпраці зі строком дії до 31.12.2021 року (для підтвердження учасник повинен надати довідку в довільній формі або копію договору співпраці).
Звертаючись до суду із даним позовом, позивач зокрема вказує на те, що у переможця аукціону - ТОВ «Укрліфтексперт» була відсутня матеріально-технічна база та технології, які були передбачені вимогами п. 3 оголошення про проведення закупівель та надано лише довідку про його наявність.
Пунктом 3 Вимог до закупівлі не конкретизовано якими саме документами учасник повинен підтвердити наявність у нього матеріально-технічної бази, отже документи учасниками закупівлі подаються в довільній формі, про що учасником TOB «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" було надано довідку № 4 від 29.01.2021 р., яку Замовник прийняв, як достатній доказ підтвердженням заявлених вимог.
Так вищезазначена довідка (а.с. 20) містить перелік обладнання, кількість та технічний стан зазначеного обладнання.
Позивачем в свою чергу не спростовано інформацію, зазначену у довідці та не надано доказів невідповідності інформації, зазначеній у даній довідці.
Щодо тверджень позивача стосовно що учасник ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" не підтвердив наявність у нього документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів), не надавши оригінали або копії укладених договорів, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Вимог до закупівлі Замовником не було зазначено про необхідність надання оригіналів або копій аналогічних договорів, а зазначено лише про наявність документального підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
Так, надана ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" довідка (а.с. 22) містить посилання на договори, їх предмет, строк дії та найменування змовника за вказаними договорами.
В даному випадку, Вимогами до предмета закупівлі не вимагалось надання оригіналів або копій аналогічних договорів, у зв'язку з чим, надану учасником ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" довідку про досвід виконання аналогічних договорів, відповідачем було прийнято, як достатнє документальне підтвердження наявності досвіду виконання аналогічних договорів.
Щодо посилань позивача на те, що п. 22 довідки, наданої ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" не відповідав вимогам п.п. 3.1.3 п. 3.1 розділу 3 Проекту договору, суд зазначає наступне.
В складі тендерної пропозиції учасник ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" надав заповнений та підписаний проект договору, що підтверджує його погодження з його істотними умовами, в тому числі з п.п. 3.1.3. п. 3.1. розділу 3 Проекту договору, а саме: «Забезпечувати виїзд лінійної аварійної служби у складі висококваліфікованого персоналу - електромеханіків не нижче 5 розряду протягом сорока хвилин після прийняття повідомлення.».
Надана ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" довідка № 1 від 29.01.2021 р. із зазначенням про виїзд аварійної служби протягом 1 години, на яку посилається позивач, є документом, який учасник спрощеної закупівлі надав у складі своєї пропозиції на свій розсуд, оскільки надання довідки в такій Формі не передбачено Вимогами до предмета закупівлі послуг з технічного обслуговування ліфтів, отже замовник може не приймати до уваги документи, які не вимагались умовами закупівлі.
Зазначене свідчить про те, що ТОВ «УКРЛІФТЕКСПЕРТ" подало необхідну інформацію стосовно виконання аналогічного договору, докази щодо наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічного забезпечення та погоджено умови термінового усунення аварійної ситуації. При цьому, враховуючи те, що закон не визначає конкретних умов аналогічного договору та доказів наявності обладнання, дане питання віднесено до компетенції тендерного комітету, який ї вирішує придатність/непридатність (відповідність його запиту) відповідних документів. Враховуючи, що тендерна пропозиція прийнята, дана інформація задовольнила замовника способу її підтвердження, передбаченого Тендерною документацією.
Таким чином, обставини неправомірності прийняття спірного рішення, оформленого протоколом від 04.02.2021 року № 22 не знайшли документального підтвердження.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи
Згідно положень ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до вимог ст. 76, ст. 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що після ратифікації Верховною радою України Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, остання, відповідно до статті 9 Конституції України набула статусу частини національного законодавства.
З прийняттям у 2006 році Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Конвенція та практика Суду застосовується судами України як джерело права.
Як зазначено у рішенні по справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява № 4909/04, що суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Враховуючи вищенаведене та те, що твердження позивача щодо невідповідності документації відповідача 2 вимогам до закупівель не знайшли свого документального підтвердження та позивачем не було доведено, що при прийнятті рішення Уповноваженої особи Комунального некомерційного підприємства “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради №22 від 04.02.2021 щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення спрощеної закупівлі ДК 021:2015 - 50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів (Послуги з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і обладнання систем диспетчеризації та операторного обслуговування (диспетчерського контролю) інженерного обладнання за адресою: Салтівське шосе, 264, м. Харків) ідентифікатор закупівлі UA-2021-01-19-001804-а яким визнано переможцем ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “УКРЛІФТЕКСПЕРТ” (ЄДРПОУ 40695544), у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання недійсним договору № 26/21 від 15.02.2021 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 12 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
Згідно із частиною 15 статті 14 Закону України "Про публічні закупівлі" Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю.
Пунктом шостим статті 1 Закону України "Про публічні закупівлі", встановлено, що договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.
Як встановлено судом, Замовником було укладено договір про закупівлю № 26/21 від 15.02.2021 року з ТОВ “УКРЛІФТЕКСПЕРТ”.
Частинами 2 та 3 статті 180 Господарського кодексу України встановлено, що Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними е умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору, крім того істотні умови не відрізняються від умов, що зазначені у закупівлі.
За приписом статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.
З урахуванням викладеного, недійсність правочину зумовлюється наявністю дефектів його елементів: дефекти (незаконність) змісту правочину; дефекти (недотримання) форми; дефекти суб'єктного складу; дефекти волі - невідповідність волі та волевиявлення.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків.
Відповідно до статей 215 та 216 Цивільного кодексу України, суди розглядають справи за позовами: про визнання оспорюваного правочину недійсним і застосування наслідків його недійсності, про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину.
Відповідність чи невідповідність правочину вимогам закону має оцінюватися господарським судом стосовно законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.
З урахуванням приписів ст.215 Цивільного кодексу України та ст.207 Господарського кодексу України необхідно розмежовувати види недійсності правочинів, а саме: нікчемні правочини, недійсність яких встановлена законом (наприклад, ч.1 ст.220, ч.2 ст.228 Цивільного кодексу України, ч.2 ст.207 Господарського кодексу України), і оспорювані, які можуть бути визнані недійсними лише в судовому порядку за позовом однієї з сторін, іншої заінтересованої особи, прокурора.
Суд зазначає, що вимога про визнання недійсним правочину та застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою. Цивільний кодекс України не дає визначення поняття "заінтересована особа". Тому коло заінтересованих осіб має з'ясовуватись в кожному конкретному випадку в залежності від обставин справи та правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, якщо інше не встановлено законом.
Однак, зважаючи на вищевикладене, позивачем, не зазначено та не доведено, яким вимогам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Також суд зауважує, що оскаржуваний договір було укладено на виконання рішення Уповноваженої особи Комунального некомерційного підприємства “Міський перинатальний центр” Харківської міської ради №22 від 04.02.2021 щодо прийняття рішення про намір укласти договір під час проведення спрощеної закупівлі.
Тобто вимога про визнання недійсним договору № 26/21 від 15.02.2021 року є похідною від вимоги про визнання недійсним вищезазначеного рішення, в задоволенні якої судом було відмовлено.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини щодо відповідності кваліфікаційним критеріям пропозиції ТОВ "Укрліфтексперт", а також те, що договір про закупівлю між ТОВ "Укрліфтексперт" та відповідачем, укладено з дотриманням всіх вимог, передбачених чинним законодавством для укладання договорів, підстави для визнання вказаного договору недійсним відсутні.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, судовий збір у даній справі залишається за позивачем.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст.ст. 73, 74, 86, 129, 183, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В задоволені позову відмовити в повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - Комунальне спеціалізоване підприємство "Харківгорліфт" (61024, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 30, код ЄДРПОУ 34754617);
Відповідач 1 - Комунальне некомерційне підприємство "Міський перинатальний центр" Харківської міської ради (61176, м. Харків, Салтівське шосе, буд. 264, код ЄДРПОУ 302904873);
Відповідач 2 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрліфтексперт" (61174, м. Харків, проспект Перемоги, буд. 61, кв. 193, код ЄДРПОУ 40695544).
Повне рішення складено "05" липня 2021 р.
Суддя Н.С. Добреля
922/633/21