Кіровоградської області
вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
30 червня 2021 рокуСправа № 912/1775/21
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012)
до Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (вул. Клари Цеткін, 14, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000)
про стягнення 34 633,44 грн
секретар судового засідання - Безчасна Н.Г.
представники сторін участі в судовому засіданні не брали,
в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення,
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" до Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення 34 633,44 грн, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не провів розрахунків за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян за 4 місяці 2019 року, відповідно до вимог пунктів 3, 4, 5, 7, 9, 10 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009.
Ухвалою від 15.06.2021 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судовий розгляд на 30.06.2021.
29.06.2021 в системі "Електронний суд" сформовано заяву відповідача про визнання позову, згідно з якої останній позовні вимоги визнає в повному обсязі, вважає їх обґрунтованими.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Частиною 4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
30.06.2021 господарський суд відкрив судове засідання.
Представники сторін участі в судовому засіданні не брали, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступні обставини.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено низкою законодавчих актів України, зокрема, Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2009 №1359 "Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" (надалі - Порядок №1359).
Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (пункт 7 Порядку № 1359).
Згідно з пунктами 9, 10 Порядку №1359, на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.
Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (пункт 11 Порядку №1359).
Системний аналіз наведених правових положень свідчить про те, що із виконанням позивачем обов'язку перевезення усіх пільгових категорій громадян кореспондується обов'язок відповідача компенсувати витрати, понесені у зв'язку з таким перевезенням.
В свою чергу, чинне законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із закону і не залежать від їх бажання.
За приписами ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п. 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 №252 (далі - Порядок №252) суб'єкти господарювання, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, повинні забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно з законодавством України.
Норми вказаних нормативно-правових актів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян.
В той же час, між Олександрійською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (Замовник), Управлінням соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (Управління) та Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі виробничого підрозділу "Знам'янської дирекції залізничних перевезень" Регіональної філії "Одеська залізниця" (Перевізник) 02.01.2019 укладений Договір про сумісну діяльність з пільгового перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом у приміському, внутрішньодержавному та міждержавному сполученні (далі Договір) (а.с. 23-24).
Відповідно до п. 1.1. Договору визначено, що предметом цього договору є взаємовідносини Перевізника та Замовника щодо забезпечення перевезень та відшкодування витрат, пов'язаних з пільговим перевезенням залізничним транспортом у 2019 році окремих категорій громадян, зареєстрованих на території Замовника, яким таке право надано відповідно до Закону у приміському, внутрішньодержавному та міждержавному сполученні.
Згідно з п. 2.1.1. Договору Замовник здійснює контроль за регулярністю руху залізничного транспорту в приміському сполученні та рівнем культури обслуговування пасажирів в приміських потягах.
У п. 2.2.1 Договору визначено, що Управління за рахунок видатків місцевого бюджету, здійснює виплату компенсації витрат Перевізнику внаслідок пільгового перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, у приміському, внутрішньодержавному та міждержавному сполученні.
Управління здійснює щомісячний прийом розрахунків за надані послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян залізничним транспортом в межах видатків місцевого бюджету на 2019 рік (п. 2.2.2. Договору).
У відповідності до пунктів 2.3.1., 3.1. Договору Перевізник здійснює протягом поточного року перевезення пільгових категорій громадян у приміському, внутрішньодержавному та міждержавному сполученні, які зареєстровані на території Замовника, за умови придбання пасажирами пільгової категорії Безоплатних або пільгових проїзних документів (квитків).
Перевізник щомісяця до 5 числа місяця наступного за звітним періодом подає Управлінню розрахунок щодо вартості послуг, наданих пільговикам, зареєстрованим на території Замовника у минулому місяці, згідно з формою яка узгоджується даним договором (додатком) на паперових носіях.
Положеннями п. 3.3. Договору передбачено, що Управління по мірі надходження коштів на рахунок з місцевого бюджету на зазначені цілі перераховує протягом 5-ти робочих днів Перевізнику суму компенсації витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян на підставі актів звіряння.
Договір набирає чинності з моменту підписання та застосовується до відносин, що виникли між сторонами з 01.01.2019, діє до 31.12.2019 та вважається пролонгованим до проведення остаточних розрахунків.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.
Звертаючись до суду із цим позовом, позивач посилається на те, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не виконав свої зобов'язання щодо компенсації пільгового проїзду за 4 місяці 2019 року та не провів розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян з вересня по грудень 2019 року.
Предметом доказування у даній справі є невиконання відповідачем умов діючого законодавства, що стало причиною понесення збитків позивачем.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до облікових форм, поданих відповідно до Порядку №1359, сума за фактичну кількість перевезених пільговиків за період вересень-грудень 2019 року склала 34 633,44 грн, що підтверджується відповідними обліковими формами та розрахунком компенсацій збитків за 4 місяці 2019 року (а.с. 26 - 33):
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у приміському сполученні за вересень 2019 року, на загальну суму 14 022,85 грн (з яких профінансовано 4 792,05 грн), залишок заборгованості становить 9 230,80 грн;
- облікова форма про недоотримання коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за вересень 2019 року, на загальну суму 308,60 грн (з яких профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 308,60 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у приміському сполученні за жовтень 2019 року, на загальну суму 11 230,27 грн (з яких профінансовано 5 760,44 грн), залишок заборгованості становить 5 469,83 грн;
- облікова форма про недоотримання коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за жовтень 2019 року, на загальну суму 525,32 грн (з яких профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 525,32 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у приміському сполученні за листопад 2019 року, на загальну суму 12 869,67 грн (з яких профінансовано 4 843,96 грн), залишок заборгованості становить 8 025,71 грн;
- облікова форма про недоотримання коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за листопад 2019 року, на загальну суму 1 206,30 грн (з яких профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 1 206,30 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у приміському сполученні за грудень 2019 року, на загальну суму 13 444,22 грн (з яких профінансовано 4 703,17 грн), залишок заборгованості становить 8 741,05 грн;
- облікова форма про недоотримання коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Олександрійського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за грудень 2019 року, на загальну суму 1 125,83 грн (з яких профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 1 125,83 грн;
Розмір невідшкодованої вартості проїзду разом становить 34 633,44 грн.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад забезпечують відповідно до законодавства України надання пільг окремим категоріям громадян шляхом запровадження соціальних карток та проведення видатків відповідно до цього Кодексу виключно із застосуванням Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно з п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 № 117, Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що Бюджетний кодекс України, Закон України "Про залізничний транспорт", Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян покладають на відповідача обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані позивачем кошти за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі, незалежно від місця проживання (навчання) такого пасажира.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України).
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).
У відносинах щодо розрахунку із Залізницею за пільгове перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, головні розпорядники державних коштів на фінансування соціальних програм виступають не як суб'єкти владних повноважень, а як боржники у зобов'язальних господарських правовідносинах (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.03.2020 у справі № 904/94/19).
Перевезення пасажирів на пільгових умовах АТ "Українська залізниця" виконано не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач, у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені позивачем витрати.
Господарський суд також зазначає, що положеннями ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 617 Цивільного кодексу України прямо передбачено, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.
Нормами діючого законодавства не передбачена залежність відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Закон України "Про залізничний транспорт" та "Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України" (затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 27.12.2006 №1196) не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
З огляду на викладене, враховуючи той факт, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не провів розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства, позовні вимоги про стягнення 34 633,44 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку із визнанням відповідачем позову в повному обсязі до початку розгляду справи по суті, позивачу підлягає поверненню з Державного бюджету 50 % розміру сплаченого судового збору в сумі 1 135,00 грн, відповідно до ст. 130 Господарського процесуального кодексу України, в іншій частині судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 130, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (вул. Клари Цеткін, 14, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000, ідентифікаційний код 03197813) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 40081200) 34 633,44 грн збитків, а також 1 135,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, ідентифікаційний код 37918230, р/р UA278999980313111206083011559) Акціонерному товариству "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 40081200) 1 135,00 грн судового збору, сплаченого згідно з платіжним дорученням №3675809 від 07.05.2021, оригінал якого залишається в матеріалах справи №912/1775/21.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оригінал рішення направити Акціонерному товариству "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, ідентифікаційний код 40081200) після набрання рішенням законної сили.
Копії рішення надіслати Акціонерному товариству "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (postbox@odz.gov.ua) та Управлінню соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (вул. Клари Цеткін, 14, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000).
Повне рішення складено 05.07.2021.
Суддя М.С. Глушков