номер провадження справи 4/58/21
05.07.2021 Справа № 908/857/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Зінченко Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В)
про стягнення 86013,26 грн.
30.03.2021 до господарського суду Запорізької області через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява вих. № б/н і б/д (сформована в підсистемі «Електронний суд» 30.03.2021) (вх. № 910/08-07/21 від 30.03.2021) Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», м. Запоріжжя про стягнення 86013,26 грн. вартості недоврахованої електричної енергії.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподіл судової справи між суддями від 30.03.2021 справу № 908/857/21 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.04.2021 після усунення недоліків позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/857/21 у порядку спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 4/58/21, вирішено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заявлені позивачем вимоги викладені в позовній заяві та ґрунтуються на ст., ст. 174, 175, 193 ГК України, ст., ст. 11, 15, 16, 526, 530, 610-612, 629 ЦК України, положеннях Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006. Позов пред'явлений позивачем з наступних підстав: 01.11.2017 між ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких МЕМ та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладено договір про постачання електричної енергії № 14418. З 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Приєднання відбулось на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 № 14418 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. Згідно з п. 6 вказаної постанови після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про постачання електроенергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/передплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками. Відповідно до п. 8.7 договору про розподіл, у разі виявлення представниками оператора системи самовільних підключень до електричних мереж, в тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором. Такі ж приписи містить п. 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії. 11.11.2020 представниками позивача під час здійснення технічної перевірки електроустановки за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, встановлено порушення споживачем при користуванні електроенергією пп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю оператора системи розподілу, з порушенням схеми обліку. Підключення освітлення тамбурів виконано з розподільчих поверхових щитків по мережі 0,22 кВ: у 1-у під'їзді на 1-у поверсі - мідним дротом перетином 0,5 мм2; у 2-у під'їзді на 3-у поверсі - мідним дротом перетином 1,0 мм2; у 3-у під'їзді на 2-у поверсі - мідним дротом перетином 0,5 мм2, на 6-у поверсі - алюмінієвим дротом перетином 2,0 мм2; у 4-у під'їзді на 21-у поверсі - мідним дротом перетином 0,5 мм2. Порушення виявлено під час технічної перевірки. Порушення продемонстровано особі, яка допустила порушення. За результатами проведеної перевірки на підставі п., п. 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ складений Акт про порушення № 10003783 від 11.11.2020. Перевірка проводилася в присутності представника споживача - головного енергетика ЗФ ТОВ «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В., яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки та який від підпису Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 відмовилася, про що міститься відповідна позначка у вказаному Акті. Враховуючи, що представник споживача відмовився від підписання акту про порушення, на виконання вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ таку відмову зафіксовано у присутності свідка - гр. ОСОБА_1 , особистість якого встановлена у відповідності до вимог ПРРЕЕ. В пункті 7 Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 зазначено, що схему обліку електроенергії відновлено, а в пункті 11 зазначено про запрошення споживача на засідання комісії з розгляду актів на 17.12.2020. До Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 складений Додаток № 1 «Схема електроживлення споживача» та Додаток № 1 «Зразок дроту». У зв'язку із відмовою представника споживача - головного енергетика ЗФ ТОВ «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В. від отримання другого екземпляру Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 відразу після його складання, зазначений Акт про порушення направлений споживачу поштою. 17.12.2020 у відсутності представника споживача відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, на якому прийнято рішення, оформлене протоколом № 420 від 17.12.2020, виконати розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 згідно п., п. 8.4.2, 8.4.6, 8.4.7, 8.4.12 ПРРЕЕ із зазначенням періоду та визначенням обсягу неолікованої електричної енергії. Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії виконаний за період з 11.05.2020 по 11.11.2020. Обсяг необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 склав 29730 кВт.год. Вартість необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 становить 86013,26 грн. На підставі розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії виставлений рахунок № 14425/АН від 17.12.2020 на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 86013,26 грн. Протокол № 420 від 17.12.2020 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії та рахунок № 14425/АН від 17.12.2020 на оплату вартості необлікованої електричної енергії 24.12.2020 направлені на адресу відповідача поштою. Відповідачем оперативно-господарські санкції, застосовані згідно з Протоколом № 420 від 17.12.2020 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020, в судовому порядку не скасовані, вартість необлікованої електричної енергії у встановленому законом порядку не сплачена. З урахуванням викладеного, позивач просить суд позов задовольнити повністю, стягнути з відповідача 86013,26 грн. вартості необлікованої електричної енергії, а також покласти на відповідача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Ухвалою господарського суду Запорізької області суду від 19.04.2021 про відкриття провадження у справі № 908/857/21 відповідачу запропоновано у строк не пізніше 07.05.2021 подати відзив на позовну заяву і всі можливі докази у підтвердження його заперечень проти позову або його визнання, у разі незгоди з нарахованою до стягнення сумою - навести свій контррозрахунок, позивачу запропоновано у строк до 19.05.2021 подати відповідь на відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь, а відповідачу запропоновано у строк до 04.06.2021 подати заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.
До служби діловодства господарського суду Запорізької області від відповідача на підставі ст., ст. 165, 251 ГПК України 12.05.2021 надійшов Відзив на позовну заяву вих. № 21/857 від 07.05.2021 (вх. № 9501/08-08/21 від 12.05.2021).
За приписами ч. 7 ст. 116 ГПК України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Як вбачається з поштової накладної «Укрпошта Експрес» № 6907109859106 та конверту, в якому відзив на позовну заяву за вих. № 21/857 від 07.05.2021 надійшов до служби діловодства суду, до відділення поштового зв'язку він наданий для відправлення 07.05.2021.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем у встановлений судом строк виконано вимоги ухвали господарського суду Запорізької області від 19.04.2021 у справі № 908/857/21 та подано суду відзив на позовну заяву. У зв'язку із цим, відзив на позовну заяву за вих. № 21/857 від 07.05.2021 (вх. № 9501/08-08/21 від 12.05.2021) приймається судом до розгляду та залучається до матеріалів справи № 908/857/21.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив повністю з наступних підстав: відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Виконавчим комітетом Запорізької міської ради був проведений конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі. Відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 від 01.09.2017 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було визначено переможцем конкурсу на управителя багатоквартирних будинків за двома лотами в місті Запоріжжі та починаючи з 01 листопада 2017 року відповідач обслуговує багатоквартирні будинки в Олександрівському, Хортицькому районі, Південному мікрорайоні та Правобережній частині Дніпоровского району міста Запоріжжя. З метою виконання рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 від імені співвласників багатоквартирних будинків м. Запоріжжя було укладено договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками з управителем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», в тому числі договір № 06/09/17-535 від 06.09.2017 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком по пр. Ювілейний, будинок 16. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору. Саме так і вчинили співвласники багатоквартирного будинку № 16 по пр. Ювілейному (по якому складено Акт про порушення № 10003783 від 11.11.2020), створивши ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» (код ЄДРПОУ 43508735). 25.02.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» звернулося до відповідача із листом № П-1 від 24.02.2020, яким повідомило про прийняття рішення співвласників багатоквартирних будинків №, № 16, 18, 18А по пр. Ювілейному про зміну форми управління будинками та відповідно до абз. 4 п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» просили передати документацію на будинки для власного управління. 30.06.2020 співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладений договір № 30/06/20220-3 про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. 08.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписаний Акт приймання-передачі технічної документації на житловий будинок № 16 по пр.. Ювілейному. Також 01.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписаний Акт погодження показів обліку електричної енергії для проведення розрахунків. У зв'язку із цим ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» звернулося до позивача із заявою про виключення із договору № 14418 від 01.01.2019 про надання послуг з розподілу електричної енергії електроустановок комунального навантаження та ліфтів житлових будинків, в тому числі по пр. Ювілейний, будинки 16, 18, 18А. 01.03.2021 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з позивачем підписана додаткова угода № 4 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019, якою з договору вилучені Акти розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін за певними об'єктами, зокрема, житловий будинок по пр. Ювілейний 16. Пунктом 3 даної угоди застосовано ст. 631 ЦК України та зазначено, що умови цієї додаткової угоди розповсюджуються на взаємовідносини між Сторонами, які виникли починаючи з: 01.07.2020 року по житловому будинку за адресою пр. Ювілейний 16. Таким чином, відповідач вважає, що він не є належним відповідачем по даній справі. Належним відповідачем по даній справі є ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А», яке взяло обслуговувати даний будинок з 01.07.2020. Також заперечуючи проти позову відповідач вважає, що Акт про порушення № 10003783 від 11.11.2020 не може бути належним і допустимим доказом, що підтверджує факт порушення споживачем ПРРЕЕ і не може бути покладений в основу прийнятого комісією рішення про нарахування вартості необлікованої електричної енергії. Крім того, відповідач зауважує, що за наявності суперечностей між нормами діючих договорів про постачання електричної енергії та нормами законодавства про електроенергетику сторону керуються вимогами чинного законодавства, зокрема положеннями ПРРЕЕ. Відповідно до наведеного у відповідача немає обов'язку скасовувати оперативно-господарську санкцію, щоб довести свою незгоду з прийнятим позивачем рішенням, а достатньо лише показати свою незгоду та відмовитися від сплати вартості необліковоаної електричної енергії. На підставі викладеного, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Позивачем на підставі ст., ст. 166, 251 ГПК України подана відповідь на відзив на позовну заяву за вих. № 230/82 від 17.05.2021 (вх. № 10120/08-08/21 від 19.05.2021), в якій позивач зазначає, що доводи відповідача стосовно того, що він є неналежним відповідачем у даній справі є безпідставними і необґрунтованими. Мотивуючи свою позицію позивач зазначає, що правовідносини між позивачем та відповідачем з питань постачання електричної енергії врегульовано договором про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017. Згідно розділу 1 цього договору позивач продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач своєчасно сплачує вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Розділом 2 договору про постачання електричної енергії передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України. У відповідності до п. 2.5 договору у разі звільнення споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення споживач зобов'язаний повідомити постачальника електричної енергії за 20 діб до дня зміни власника приміщення і в цей самий термін здійснити сплату усіх видів платежів, передбачених цим договором, до дня зміни власника приміщення включно, а постачальник електричної енергії зобов'язаний припинити постачання електричної енергії з дня звільнення споживачем приміщення. Зазначені вимоги також містяться у п. 4.27 ПРРЕЕ. Відповідачем до матеріалів справи не надано доказів звернення до позивача із заявою про виключення із договору електроустановок комунального навантаження та ліфтів житлових будинків за адресами: вул. Воронезька, 3, вул. Новгородська, 22а, пр. Ювілейний, 16, 18, 18а. Відтак, відсутнє документальне підтвердження ініціювання розірвання договору з боку відповідача, яке передбачене умовами діючого договору. Таким чином, відповідачем порушено умови договору та не дотримані норми ПРРЕЕ щодо процедури розірвання договору та остаточного припинення користування електричною енергією. Посилання відповідача на те, що у зв'язку із укладенням додаткової угоди № 4 про внесення змін до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії про вилучення з договору житлового будинку за адресою: пр. Ювілейний, 16, він не може бути належним відповідачем є хибним, оскільки додаткова угода № 4 укладена 01.03.2021. Згідно умов п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Позивачем 11.11.2020 складено Акт про порушення № 10003783. Електрична енергія постачається безперервно і зазначена дата в додатковій угоді № 4 від 01.03.2021 не є фактом припинення користування електричною енергією, а відключення від електропостачання та розірвання договору передбачає окрему процедуру згідно з нормами діючого законодавства. В період дії договорів про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 та надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019 до моменту укладання додаткової угоди № 4 від 01.03.2021 відповідач безперебійно споживав електричну енергію та користувався послугами з розподілу електричної енергії, а тому відповідає по зобов'язанням взятим на себе, які передбачені умовами договору. На момент проведення перевірки електроустановок відповідача ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18а» знаходився в процесі переоформлення договору. За таких обставин, позивач вважає, що Актом про порушення ПРРЕЕ № 10003783 від 11.11.2020 підтверджено, що споживаючи електричну енергію та отримуючи послуги з розподілу відповідачем допущено порушення ПРРЕЕ, за яке умовами вищезазначених договорів передбачена відповідальність. Щодо порядку складення Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020, позивач зазначив, що його складено з дотриманням чинного законодавства, акт містить зміст виявленого порушення усі необхідні дані. Акт є належним доказом порушення відповідачем ПРРЕЕ. Враховуючи зазначене, позивач вважає наявними підстави для задоволення позовних вимог.
У відповідності до частин 2 і 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, 19.05.2021 сплив тридцятиденний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням.
Відповідно до ч., ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.04.2021 про відкриття провадження у справі № 908/857/21 судом відмовлено в призначенні справи до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, оскільки суд дійшов висновку, що для повного та всебічного встановлення обставин справи проведення судового засідання з повідомленням сторін не є доцільним. Інших клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Згідно ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, приймаючи до уваги, що відповідно до Наказу господарського суду Запорізької області № 68-В від 17.05.2021 суддя Зінченко Н.Г. з 09.06.2021 по 02.07.2021 включно перебувала у відпустці, рішення прийнято без його проголошення - 05.07.2021.
Розглянувши матеріали справи, суд
11.11.2020 представниками Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі ЗМЕМ (позивача у справі) інженером з технічного аудиту Нестеренко О.О. та інженером з технічного аудиту Фосс Д.В. за участю як представника споживача головного енергетика ЗФ ТОВ «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В. проведено перевірку електроустановок багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16.
За результатами проведеної перевірки складено Акт про порушення № 10003783 від 11.11.2020, відповідно до якого перевіркою виявлено порушення пунктів пп. 7 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі за текстом скорочено - ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме: а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю оператора системи розподілу, з порушенням схеми обліку. Підключення освітлення тамбурів виконано з розподільчих поверхових щитків по мережі 0,22 кВ:
- у 1-у під'їзді на 1-у поверсі - мідним дротом перетином 0,5 мм2;
- у 2-у під'їзді на 3-у поверсі - мідним дротом перетином 1,0 мм2;
- у 3-у під'їзді на 2-у поверсі - мідним дротом перетином 0,5 мм2, на 6-у поверсі - алюмінієвим дротом перетином 2,0 мм2;
- у 4-у під'їзді на 21-у поверсі - мідним дротом перетином 0,5 мм2.
Порушення виявлено під час технічної перевірки. Порушення продемонстровано особі, яка допустила порушення.
Зі змісту пункту 7 Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 вбачається, що схему обліку електроенергії відновлено.
Акт про порушення № 00001514 від 24.05.2019 підписаний двома уповноваженими представниками позивача, представник споживача - головний енергетик ЗФ ТОВ «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В. від підпису Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 відмовився, про що міститься відповідна позначка у вказаному Акті.
Враховуючи, що представник споживача відмовився від підписання Акту про порушення, на виконання вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ таку відмову зафіксовано у присутності свідка - гр. ОСОБА_1 , особистість якого встановлена у відповідності до вимог ПРРЕЕ.
В пункті 11 Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 зазначено про час та місце проведення засідання комісії оператора системи розподілу з розгляду складеного акту про порушення, а саме: 17.12.2020 за адресою: вул. Волгоградська, 25, каб. 306 о 13-00 години.
Додатками до Акту № 10003783 від 11.11.2020 є «Схема електроживлення споживача ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» пр. Ювілейний, 16» (Додаток №1), в якій відображено точки самовільного підключення, та Додаток № 2 - «Зразок дроту».
У зв'язку із відмовою представника споживача - головного енергетика ЗФ ТОВ «Єврокомунсервіс» Юткіна Д.В. від отримання другого екземпляру Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 відразу після його складання, зазначений Акт про порушення направлений споживачу поштою.
Згідно з Протоколом № 420 засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 17.12.2020, складеним за відсутністю представника споживача, який на засідання комісії не з'явився, розглянувши Акт про порушення № 10003783 від 11.11.2020, комісією встановлено, що Акт про порушення складено з дотриманням вимог чинного законодавства, тому існують достатні підстави для його виконання. Також комісією здійснено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії згідно з пп. 7 п. 8.4.2, п., п. 8.4.6, 8.4.7, 8.4.12 ПРЕЕ за період з 11.05.2020 по 11.11.2020 та визначено обсяг необлікованої електричної енергії у розмірі 29730 кВт/год. на суму 86013,26 грн.
На підставі розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії виставлений рахунок № 14425/АН від 17.12.2020 на оплату вартості необлікованої електричної енергії на суму 86013,26 грн.
Другий екземпляр протоколу № 420 від 17.12.2020, розрахунку нарахувань та рахунку № 14425/АН від 17.12.2020 на оплату вартості необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 на оплату суми 86013,26 грн. направлено на адресу ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» засобами поштового зв'язку 24.12.2020.
Відповідачем вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 86013,26 грн. в добровільному порядку не сплачена.
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача 86013,26 грн. вартості необлікованої електричної енергії на підставі Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
01.11.2017 між Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (Постачальник еклектичної енергії, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» від імені співвласників, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до додатку № 11, (Споживач, відповідач у справі) укладено Договір про постачання електричної енергії № 14418, відповідно до п.1.1. якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 «Точки продажу електричної енергії споживачу».
Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
19.04.2018 набрав чинності Кодекс систем розподілу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 310 від 14.03.2018.
Відповідно до положень абз. 1, 22, 23 п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (зі змінами, внесеними згідно із Законом України № 2628-VIII від 23.11.2018) під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків: пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
13.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 1415 «Про видачу ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом». Згідно з п. 4 ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019.
За змістом пунктів 1, 2 зазначеного нормативного акту постановлено: видати ПАТ «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ «Запоріжжяобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); анулювати з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Згідно з п. 3 зазначеної постанови ПАТ «Запоріжжяобленерго» зобов'язано, зокрема: - до 01 січня 2019 року забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно; - до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами) (далі - ПКЕЕ).
Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Згідно з п., п. 2, 6 вищевказаної постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
До укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Згідно з п., п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Таким чином, з 01.01.2019 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі, про що свідчить заява-приєднання від 21.12.2018. (Належним чином посвідчена копія заяви приєднання надана позивачем до матеріалів справи). Приєднання відбулося на умовах чинного Договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
При цьому, укладений сторонами раніше (до відповідних змін у законодавстві у сфері електроенергетики) Договір про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 продовжує свою дію в частині регулювання відповідних відносин.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог про стягнення 86013,26 грн. вартості необлікованої електричної енергії на підставі Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 відповідач зазначає, що він не є належним відповідачем по даній справі. Належним відповідачем по даній справі є ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А», яке взяло обслуговувати даний будинок з 01.07.2020.
Надаючи оцінку доводам відповідача, покладеним в обґрунтування заперечень на позов, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Матеріали справи свідчать, що відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Виконавчим комітетом Запорізької міської ради був проведений конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 від 01.09.2017 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було визначено переможцем конкурсу на управителя багатоквартирних будинків за двома лотами в місті Запоріжжі та починаючи з 01 листопада 2017 року ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» розпочало обслуговування багатоквартирних будинків в Олександрівському, Хортицькому районі, Південному мікрорайоні та Правобережній частині Дніпоровского району міста Запоріжжя.
З метою виконання рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 від імені співвласників багатоквартирних будинків м. Запоріжжя були укладені договори про надання послуг з управління багатоквартирними будинками з управителем - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», в тому числі Договір № 06/09/17-535 від 06.09.2017 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком по пр. Ювілейний, будинок 16.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами 1 та 4 ст. 4 цього ж Закону передбачено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 5 вказаного Закону замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», який є спеціальним законом, врегульовано діяльність ОСББ, визначено правові та організаційні засади його створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
ОСББ може бути створене лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку/будинках. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Частиною першою ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Аналогічні положення містить ст. 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до якої управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Як зазначає відповідач, саме так і вчинили співвласники багатоквартирного будинку № 16 по пр. Ювілейному (по якому складено Акт про порушення № 10003783 від 11.11.2020), створивши ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» (ідентифікаційний код юридичної особи 43508735).
З інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судом встановлено, що 13.02.2020 здійснено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ювілейний 16, 18, 18А», номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 11031020000048803.11031020000048803
Статтею 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
За приписами ч. ч. 18, 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Правовий аналіз положень ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без-будь яких інших додаткових умов (розірвання договору, тощо).
Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18.
З досліджених судом письмових доказів, з'ясовано, що 25.02.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» звернулося до відповідача із листом № П-1 від 24.02.2020, яким повідомило про прийняття рішення співвласників багатоквартирних будинків №, № 16, 18, 18А по пр. Ювілейному про зміну форми управління будинками та відповідно до абз. 4 п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» просило передати документацію на будинки для власного управління.
30.06.2020 співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» та ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» укладений Договір № 30/06/20220-3 про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
08.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» зі співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписаний Акт приймання-передачі технічної документації на житловий будинок № 16 по пр. Ювілейному.
Також 01.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» зі співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, в особі Голови правління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» підписаний Акт погодження показів обліку електричної енергії для проведення розрахунків.
Отже, матеріалами справи доведено, що з 01.07.2020 ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А» взяло на власне обслуговування багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312.
Відповідно до п. 1.1 Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 1.2.7 ПРРЕЕ постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Правовий режим спільного майна багатоквартирного будинку визначений частиною 2 статті 382 ЦК України, що чітко унормовує: усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» до спільного майна багатоквартирного будинку належать: приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою - споживачем, який споживає електричну енергію для забезпечення колективних комунально-побутових потреб населення.
Положеннями пункту 1.1.2. ПРРЕЕ передбачено, що межею експлуатаційної відповідальності є точка розділу електричної мережі за ознакою договірних зобов'язань з експлуатації тих чи інших її ділянок або елементів, яка встановлюється за згодою сторін. За відсутності такої згоди межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності.
У відповідності до абз. 2 п. 2.2.1. ПРРЕЕ межа експлуатаційної відповідальності збігається з межею балансової належності, яка визначається правом власності споживача та оператора системи (основного споживача) на окремі елементи електричної мережі, або встановлюється за згодою сторін.
Пунктом 2.2.5 ПРЕЕ унормовано, що за стан внутрішньобудинкових електричних мереж багатоквартирного будинку (від вводу в будинок до відхідних клем вузла вимірювання побутового споживача) відповідає власник (балансоутримувач) цих мереж.
З урахуванням вищенаведеного слідує висновок, що у спірних правовідносинах з 01.07.2020 відповідальним за стан електромереж всередині будинку № 16 по пр. Ювілейному є саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А».
Акт про порушення № 10003783, на підставі якого до відповідача застосовані оперативно-господарські санкції у вигляді стягнення 86013,26 грн. вартості необлікованої електричної енергії, складений 11.11.2020, тобто вже після того, як багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Ювілейний, буд. 16, переданий в управління ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А».
Згідно з частиною 6 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Частинами 1, 2 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що на час складання Акту про порушення № 10003783 від 11.11.2020 управителем житлового будинку № 16 по пр. Ювілейному у м. Запоріжжя є саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А», то і відповідальність за порушення ПРРЕЕ у вигляді сплати вартості необлікваної електроенергії повинно нести саме ОСББ «Ювілейний 16, 18, 18А».
Також при вирішені спору у даній справі судом враховано, що 01.03.2021 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» з позивачем підписана Додаткова угода № 4 про внесення змін до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019, якою з договору вилучені Акти розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін за певними об'єктами, зокрема, житловий будинок по пр. Ювілейний 16.
Пунктом 3 даної Угоди застосовано норми ст. 631 ЦК України та зазначено, що умови цієї Додаткової угоди розповсюджуються на взаємовідносини між сторонами, які виникли починаючи з: 01.07.2020 року по житловому будинку за адресою пр. Ювілейний 16.
Позивач факт укладення Додаткової угоди № 4 від 01.03.2021 про внесення змін до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019 не заперечив.
Виходячи з положень частини 3 статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
За таких обставин, доводи позивача, що вилучення з Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 14418 від 01.01.2019 Акту розмежування балансової належності мереж та електричної відповідальності сторін щодо житлового будинку по пр. Ювілейний 16, має обліковуватися з 01.03.2021, є безпідставними.
Враховуючи вище встановлені обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову про стягнення з ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» 86013,26 грн. вартості необлікованої електричної енергії, за недоведеністю.
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст.236 ГПК України).
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 238 ГПК України у мотивувальній частині рішення зазначається, зокрема, мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.
Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 Європейського суду з прав людини у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.
Суд визнає позовні вимоги недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч., ч. 1-4 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доводи позивача, наведені в обґрунтування заявлених ним вимог, не знайшли свого підтвердження за встановлених судом обставин, що склались між сторонами.
Заперечення відповідача на заявлені позовні вимоги враховані судом при вирішенні даного спору.
Враховуючи вище наведене, в задоволені позову відмовляється повністю.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, приймаючи до уваги висновок суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, відсутні підстави для розподілу судового збору.
Керуючись ст., ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В задоволені позову Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», м. Запоріжжя про стягнення 86013,26 грн. вартості недорахованої електричної енергії відмовити повністю.
Повне судове рішення складено « 05» липня 2021 р.
Суддя Н. Г. Зінченко
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.