номер провадження справи 18/18/21
16.06.2021 справа № 908/237/21
м.Запоріжжя Запорізької області
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ” (69005, м. Запоріжжя, вул. Патріотична, 74-а)
до відповідача Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради (69001, м. Запоріжжя, вул. Зелінського, 3)
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
господарський суд Запорізької області у складі судді Левкут В.В.
при секретарі судового засідання Непомнящій Н.П.
учасники справи:
від позивача: Саланська І.Л., ордер АР № 1037691 23.02.2021
від відповідача: Лісняк Є.О., довіреність №01/03-20/02923 від 18.12.2020
від третьої особи: не з'явився
Розглядаються позовні вимоги ТОВ “ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ” до Запорізької міської ради про визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору оренди землі (земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:007:0167, площею 0,1141 га, по вул. Патріотична, 74-а, у м. Запоріжжі) в редакції, запропонованій позивачем.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.01.2021 справу № 908/237/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.
Ухвалою суду від 02.02.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі №908/237/21, присвоєно справі номер провадження 18/18/21, підготовче засідання призначено на 23.02.2021, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради. Ухвалою від 23.02.2021 підготовче засідання відкладено на 24.03.2021; у зв'язку з перебуванням судді Левкут В.В. з 16.03.2021 по 02.04.2021 на лікарняному, судове засідання, призначене на 24.03.2021 не відбулося. Ухвалою від 06.04.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, підготовче засідання призначено на 15.04.2021; ухвалою від 15.04.2021 підготовче провадження закрито, розгляд справи по суті призначено на 18.05.2021; у судовому засіданні оголошувалась протокольна перерва до 16.06.2021.
У судовому засіданні 16.06.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача позов підтримав повністю.
Позовні вимоги обґрунтовані існуванням, на думку позивача, підстав для визнання укладеним договору оренди землі з Запорізькою міською радою з огляду на наступне. На підставі рішення Запорізької міської ради від 30.07.2008 № 46/17 «Про передачу в оренду ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» земельної ділянки по вул. Патріотичній 74 сторонами укладений договір оренди землі від 12.08.2008 строком дії 10 років. У зв'язку з завершенням у грудні 2013 року будівництва нежитлової будівлі туристичного бюро з сувенірним салоном-магазином по вул. Патріотичній, 74, та набуттям позивачем права власності на зазначену будівлю позивачем отримано Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та 12.08.2014 укладено з Запорізькою міською радою Додатковий договір № 201405001100355 до Договору оренди землі від 12.08.2008, яким доповнено п. 8 Договору оренди землі від 12.08.2008 пунктом 8.1. наступного змісту: « 8.1 Після закінчення строку дії договору Орендар, який належно виконував обов'язки відповідно умов цього договору та законодавства України, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору оренди землі, у цьому разі Орендар зобов'язаний письмово повідомити Орендодавця не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору оренди землі про намір продовжити його дію. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється». До закінчення строку дії договору оренди землі від 12.08.2008 позивач звернувся до відповідача з листом щодо продовження терміну дії Договору оренди землі від 12.08.2008 та надання дозволу на зміну виду використання земельної ділянки з розташуванням на ній адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти, у зв'язку зі зміною видів економічної діяльності товариства. Рішенням Запорізької міської ради від 30.10.2019 поновлено позивачу договір оренди землі строком на 19 років в межах, раніше наданих рішенням міської ради від 30.07.2008 та уточнено функціональне призначення земельної ділянки, а саме: замість «туристичне бюро з салоном-крамницею сувенірів» читати «адміністративна будівля з наданням послуг у сфері освіти» за рахунок земель Запорізької міської ради. На виконання вказаного рішення позивачем отримано два Витяги (у зв'язку з виявленою помилкою) із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, про що відповідача повідомлено листом від 07.02.2020 № 149. Отриманий Витяг позивачем направлено відповідачу листом від 03.04.2020 вих. 154 для розрахунку орендної плати з проханням поновити договір оренди землі. У відповідь на даний лист Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради листом від 14.05.2020 № 921 попросило надати для узгодження та підписання проекти договорів оренди землі на земельну ділянку по вул. Патріотичній, 74а (кадастровий номер 2310100000:05:007:0167) згідно форми, затвердженої рішенням від 18.05.2011 № 35 «Про затвердження зразку договору оренди землі у м, Запоріжжя» зі змінами згідно рішення Запорізької міської ради № 29 від 26.06.2013. Проект договору оренди землі направлявся позивачем тричі, проте, станом на 22 січня 2021 року ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ Е.НД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» від Запорізької міської ради підписаний Договір оренди землі так і не отримано. Підставою відмови у підписанні договору Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради у своїх листах посилалось на наявність недоліків, а саме: визначений вид використання 03.10 «Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку)» повністю відповідає п. 1 рішення Запорізької міської ради № 37/34 від 30.10.2019, а в свою чергу вид використання 03.15. «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» не відповідає вказаному рішенню міської ради. Позивач з даним твердженням не погоджується та вказує, що у рішенні Запорізької міської ради від 30.10.2019 № 37/34 прямо зазначено про поновлення договору оренди землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови (лист від 22.07.2020 № 156). Тобто цільове призначення земельної ділянки було визначено самою Запорізькою міською радою, а тому цільове призначення земельної ділянки було вказане згідно Класифікації видів цільового призначення земель - код 03.15, секція В «Для будівництва та обслу говування інших будівель громадської забудови». Посилаючись на ст.ст. 15, 16, 630, 638, 640, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 179-187 Господарського кодексу України, 12, 124 Земельного кодексу України, ст. 15, 16, 33 Закону України “Про оренду землі”, позивач просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що рішенням №37/34 від 30.10.2019 позивачу поновлено договір оренди землі від 12.08.2008 з уточненням функціонального призначення по вул. Патріотичній, 74а для розташування адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти. Підпунктом 2.1 вказаного рішення позивача зобов'язано у чотирьохмісячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі та укласти із Запорізькою міською радою відповідних договорі оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку, проте, на сьогоднішній день договору оренди вказаної земельної ділянки сторонами не укладено. Відповідач зауважив, що при прийнятті рішень відносно спірної земельної ділянки Запорізька міська рада діяла в межах наділених повноважень та у визначеному Конституцією та Законами України порядку. Відносно перемовин сторін з питання укладення договору оренди землі відповідач вказав, що на лист позивача від 16.12.2020 про необхідність погодження та підписання проекту договору оренди землі та про намір в майбутньому вирішити вказане питання в судовому порядку на адресу позивача направлений лист від 18.01.2021 № 104/02-03, в якому зазначено, що Управлінням підготовлено проект рішення щодо внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 30.10.2019 №37/34 та запропоновано товариству прибути для підписання погоджувальної частини в приймальні дні, однак представник позивача до Управління або міської ради так і не прибув. Також відповідач відзначив, що під час роботи постійної депутатської комісії з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації та земельних відносин доповнено проект рішення № 29.1 від 10.02.2021 «Про затвердження Переліку проектів рішень міської ради з питань затвердження землевпорядної документації», згідно якого сформовано перелік та пунктом 104 визначено: «Про внесення змін до рішення міської ради від 30.10.2019 № 37/34 «Про поновлення ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» договору оренди землі з уточненням функціонального призначення по вул. Патріотичній, 74а для розташування адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти» та запропоновано розглянути вказане питання на четвертій сесії восьмого скликання яка відбудеться 24.02.2021 року. Що стосується усунення недоліків ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» при погодженні та підписанні проекту договору оренди землі з кадастровим номером 2310100000:05:007:0167 відповідач зазначив, що під час перевірки Управлінням з питань земельних відносин міської ради запропонованого позивачем проекту договору оренди землі на відповідність нормам Земельного кодексу України, ЗУ «Про земельний кадастр», Класифікатору видів цільового призначення земель від 23.07.2010 №548 (зареєстрованого в Мін'юсті від 01.10.10) (надалі - КВПЦЗ) та інших нормативно-правових актів в сфері регулювання земельних відносин виявлено помилку (неточність), яка може завдати збитків міському бюджету, що не відповідає інтересам територіальної громади міста Запоріжжя. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також згідно із Статутом ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» товариство створене з метою отримання прибутку, задоволення потреб громадян, колективних, державних та інших підприємств, установ, організацій у виробництві товарів, наданні послуг та виконанні робіт. Вид призначення «В 03.03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» встановлюється для земельних ділянок, які не попали в жоден із видів призначення, що зазначений у відповідній секції КВЦПЗ та які не використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку. Звернув увагу суду, що неправильне застосування видів призначення та їх коефіцієнтів до раніше вказаної земельної ділянки призведе до недоотримання грошових надходжень до місцевого бюджету. Просив в позові відмовити.
Позивач у відповіді на відзив проти доводів відповідача заперечив та зазначив, що на виконання рішення Запорізької міської ради від 30.10.2019 № 37/34, яке є актом ненормативного характеру індивідуальної дії і в силу ч. 1 ст. 144 Конституції України є обов'язковим до виконання, ним отримано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та направлено до відповідача проект договору оренди землі, оформленого у відповідності до зразку договору оренди землі. Отже, з його боку вищезазначене рішення міської ради виконано. Стосовно не укладення до теперішнього часу договору оренди земельної ділянки позивач зауважив, що договір оренди земельної ділянки по вул. Патріотичній, 74а до теперішнього часу не укладений з вини відповідача, який не дотримався порядку укладення договорів, встановленого ст. 181 ГК України, не повернув на адресу позивача примірник підписаного договору та не надав протоколу розбіжностей до запропонованого проекту договору. Щодо посилання відповідача на можливе внесення змін до рішення міської ради, за доводами позивача, вказане жодним чином не впливає на правовідносини сторін щодо укладення договору оренди земельної ділянки, які передували цьому та які виникли на підставі рішення від 30.10.2019 № 37/34. Позивач вважає, що у випадку якщо відповідачем буде прийняте рішення про внесення змін до рішення міської ради від 30.10.2019 № 37/34, він наділений правом ініціювати внесення змін до договору оренди землі у порядку, встановленому ст. 188 ГК України. У свою чергу, позивач наділений правом не прийняти запропоновані відповідачем зміни до договору оренди земельної ділянки та передати спір на вирішення суду, або оскаржити у судовому порядку прийняте міською радою рішення з підстав його незаконності та необґрунтованості. Також позивач відзначив, що на його адресу у встановлений законодавством двадцятиденний строк не надходив протокол розбіжностей, підписаний з боку Запорізької міської ради, який містив би іншу редакцію договору оренди землі у частині виду використання земельної ділянки у межах категорії. Отримані від Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради листи, на думку позивача, не містили обґрунтованої відмови в укладенні договору оренди землі площею 0,1141 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) по вул. Патріотичній, 74а, з посиланням на норми чинного законодавства України. Також до листів Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради не надано доказів на підтвердження того, що відмовляючи позивачу в укладенні договору оренди земельної ділянки Управління діяло за дорученням Запорізької міської ради.
Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач наголосив на тому, що запропонований позивачем проект договору оренди землі не відповідає нормам Земельного кодексу України, ЗУ «Про земельний кадастр», КВПЦЗ та інших нормативно-правових актів в сфері регулювання земельних відносин. Щодо повноважень Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради відповідач зазначив, що його повноваження випливають з норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідного Положення.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дати, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Щодо строку розгляду справи суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 №255 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено з 12 березня до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин, дія якого неодноразово продовжувалася і наразі не припинена.
З 17.07.2020 набрав чинності Закон України від 18.06.2020 № 731-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, яким внесено зміни до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином".
За період дії карантину звернень щодо необхідності реалізації своїх прав у більш тривалий строк від учасників справи не надходило.
Оскільки карантинні заходи в Україні не скасовані, з метою недопущення безпідставного затягування строку розгляду справи, враховуючи те, що сторонам надана можливість подати свої процесуальні заяви, навести доводи та заперечення суду з урахуванням строку дії карантину, суд вирішив за доцільне розглянути справу за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
При цьому суд зауважує, що з огляду на конкретні обставини справи, з урахуванням її складності справа розглянута судом у розумний строк, який є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, правильного вирішення справи по суті та застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
Рішенням Запорізької міської ради від 30.07.2008 № 46/17 «Про передачу в оренду ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» земельної ділянки по вул. Патріотичній 74 для розташування туристичного бюро з салоном-крамницею сувенірів» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1141 га по вул. Патріотичній товариству з обмеженою відповідальністю «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» для розташування туристичного бюро з салоном-крамницею сувенірів по вул. Патріотичній, 74; передано в оренду строком на 10 років ТОВ«ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» земельну ділянку (кадастровий номер 2310100000:05:007:0167) площею 0,1141 га (площею 0,0659 га - землі під житловою забудовою з трьома і більше поверхами, площею 0,0482 га - землі комерційного використання) для розташування туристичного бюро з салоном-крамницею сувенірів в межах згідно з планом, що додається (пункти 1, 4 рішення).
На виконання вказаного рішення Запорізькою міською радою (Орендодавець, відповідач у справі) та товариством з обмеженою відповідальністю «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» (Орендар, позивач у справі) 12.08.2008 укладений договір оренди земельної ділянки №040826101277 (надалі - Договір).
Відповідно до п.п. 3, 4 Договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: вільна від забудови, інші об'єкти інфраструктури: відсутні. Земельна ділянка передається разом з: вільна від забудови
За визначенням п. 8 Договору, договір укладається на десять років.
Згідно з актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 12.08.2008 земельна ділянка передана орендарю.
Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 20.12.2013 № ЗП 14313346141, виданою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Запорізькій області у грудні 2013 року, підтверджується, що ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» завершено будівництво нежитлової будівлі туристичного бюро з сувенірним салоном-магазином по вул. Патріотичній, 74.
Відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 15.04.2014 №20519387, виданого Реєстраційною службою Запорізького міського управління юстиції Запорізької області, право власності ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» на нежитлову будівлю туристичного бюро з сувенірним салоном-магазином по вул. Патріотичній, 74а у м. Запоріжжі зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується витягом від 15.04.2014 №20519784.
У зв'язку з завершенням будівництва ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» 16.07.2014 отримано Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та 12.08.2014 сторонами укладений Додатковий договір № 201405001100355 до Договору оренди землі від 12.08.2008 № 040826101277, яким пункт 1 договору викладено в наступній редакції: «Орендодавець відповідно до рішення двадцять третьої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 46/17 від 30 липня 2008 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування туристичного бюро з салоном-крамницею сувенірів, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Патріотична, 74а»; пункт 2 Договору доповнено: «кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:0007:0167»; пункт 8 Договору доповнено пунктом 8.1. наступного змісту: « 8.1. Після закінчення строку дії договору Орендар, який належно виконував обов'язки відповідно умов цього договору та законодавства України, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору оренди землі, у цьому разі Орендар зобов'язаний письмово повідомити Орендодавця не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору оренди землі про намір продовжити його дію. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється».
До закінчення строку дії Договору оренди землі від 12.08.2008, ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» листом від 14.03.2018 № 82 звернулось до Запорізької міської ради з питанням щодо продовження терміну дії Договору оренди землі від 12.08.2008 № 040826101277 по вул. Патріотичній, 74а та надання дозволу на зміну виду використання земельної ділянки з розташуванням на ній адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти, у зв'язку зміною видів економічної діяльності товариства.
Листом від 03.07.2018 № 1000 Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради звернулось до першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради щодо поновлення договору оренди земельної ділянки ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» по вул. Патріотичній, 74а зі зміною виду використання з розташування туристичного бюро з салоном-крамницею сувенірів на розташування адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти та просило надати доручення щодо подальшого розгляду даного питання.
На замовлення ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» інженером-землевпорядником підготовлено Матеріали щодо поновлення договору оренди землі з уточненням функціонального призначення земельної ділянки по вул. Патріотичній, 74а для розташування адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти, які були подані до Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради для підготовки проекту рішення.
Рішенням Запорізької міської ради від 30.10.2019 № 37/34 поновлено ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» договір оренди землі (кадастровий номер 2310100000:05:007:0167) площею 0,1141 та (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) строком на 19 років в межах, раніше наданих рішенням міської ради від 30.07.2008 № 46/17 «Про передачу в оренду ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» земельної ділянки по вул. Патріотичній, 74 для розташування туристичного бюро з салоном-крамницею сувенірів» та уточнено функціональне призначення земельної ділянки, а саме: замість «туристичне бюро з салоном-крамницею сувенірів» читати «адміністративна будівля з наданням послуг у сфері освіти» за рахунок земель Запорізької міської ради. Пунктом 2 Рішення міської ради зобов'язано ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» після прийняття даного рішення у чотиримісячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, укласти з Запорізькою міською радою відповідний договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку.
ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» звернулось до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо отримання Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, проте, у зв'язку виявленням у отриманому витязі помилок, позивач був змушений замовити новий Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, про що відповідача Запорізьку міську раду повідомлено листом від 07.02.2020 № 149.
Листом від 03.04.2020 вих. 154 позивач направив на адресу відповідача копію Витягу від 18.03.2020 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:007:0167, площею 0,1141 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) по вул. Патріотичній, 74а для розрахунку орендної плати. У вказаному листі позивач просив якнайскоріше поновити договір оренди землі.
Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, яке реалізує повноваження виконавчих органів міської ради у галузі земельних відносин (надалі - Управління), у відповідь на звернення позивача в листі від 14.05.2020 № 921 просило надати для узгодження та підписання проекти договорів оренди землі на земельну ділянку по вул. Патріотичній, 74а (кадастровий номер 2310100000:05:007:0167) згідно форми, затвердженої рішенням від 18.05.2011 № 35 «Про затвердження зразку договору оренди землі у м. Запоріжжя» зі змінами згідно рішення Запорізької міської ради № 29 від 26.06.2013.
Листом від 02.06.2020 № 600 позивач направив на адресу Управління для перевірки та підписання проект договору оренди землі по вул. Патріотичній, 74а у м. Запоріжжі, підписаний з боку Орендаря.
Управління листом від 02.07.2020 № 1307/02-03 повернуло позивачу надісланий на його адресу проект договору оренди землі, посилаючись на наявність недоліків, а саме зазначено, що вид використання 03.10 «Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку)» повністю відповідає п. 1 рішення Запорізької міської ради № 37/34 від 30.10.2019, а в свою чергу вид використання 03.15. «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» не відповідає вказаному рішенню міської ради.
У відповідь на даний лист позивач в листі від 22.07.2020 № 156 висловив свою незгоду відносно виявлених недоліків та вказав на те, що в рішенні Запорізької міської ради від 30.10.2019 №37/34 зазначено про поновлення договору оренди землі з цільовим призначенням - «землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови». У листі позивач відзначив, що вказаний вид цільового призначення земельної ділянки визначений у Витязі із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.03.2020 № 1394/207-20. До листа позивачем повторно надані для перевірки та підписання примірники договору оренди землі.
Управління листом від 10.08.2020 № 1526/02-03 проект договору оренди землі не погодило та повернуло надані позивачем примірники договору з посиланням на те, що вказаний у договорі вид цільового призначення 03.03.15 «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» встановлюється для земельних ділянок, які не попали в жоден із видів призначення, зазначених у відповідній секції КВЦПЗ. З цих підстав Управлінням вказано на невірно розрахований розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:007:0167, оскільки замість Кф=2,5 (застосовується до виду за КВЦПЗ із кодом В 03.03.10) застосовано Кф=0,7 (застосовується до виду за КВЦПЗ із кодом В 03.03.15). З метою об'єктивного розгляду порушеного питання та ініціювання вжиття відповідних заходів щодо виправлення помилки Управління просило позивача надати документацію із землеустрою, яка була підставою для внесення відомостей щодо цільового призначення до Державного земельного кадастру та матеріали щодо поновлення, на підставі яких було прийнято рішення Запорізької міської ради від 30.10.2019 № 37/34.
Листом від 10.09.2020 позивач звернувся до відповідача з проектом Договору оренди землі (земельна ділянка кадастровий номер 2310100000:05:007:0167, площею 0,1141 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) по вул. Патріотичній, 74а у м. Запоріжжі, підписаним з боку Орендаря. Також до листа позивачем надано копії матеріалів щодо поновлення договору оренди землі.
Листом від 01.10.2020 № 1918/02-03 Управління наданий позивачем проект договору оренди землі не погодило з підстав невідповідності вказаного в договорі виду цільового використання В 03.03.15 та повідомило, що з метою повного об'єктивного розгляду порушеного питання та ініціювання вжиття відповідних заходів щодо виправлення помилки (впорядкування відомостей ДЗК), а також для з'ясування всіх обставин невірного зазначення виду призначення за КВЦПЗ до Держгеокадастру у Запорізькій області спрямовано відповідний запит про надання необхідної інформації.
Листом від 16.12.2020 позивач звернувся до відповідача з питанням про надання інформації стосовно отримання від Держгеокадастру інформації щодо зазначення виду призначення за КВЦПЗ спірної земельної ділянки та просив підписати направлений для узгодження проект договору оренди землі.
Управління в листі від 18.01.2021 № 104/02-03 надало позивачу відповідь щодо невідповідності зазначеного у договорі виду призначення та зазначило, що рішенням Запорізької міської ради від 30.10.2019 № 37/34 жодних кодів цільового призначення земельної ділянки не встановлювалось і документація із землеустрою, яка могла стати підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру не затверджувалась. Повідомлено, що Управлінням підготовлено проект рішення щодо внесення змін до рішення ЗМР від 30.10.2019 № 37/34 та запропоновано в п'ятиденний термін з дня отримання вказаного листа прибути до Управління для погодження. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення зазначений лист отриманий повноважним представником позивача 19.01.2021.
Причиною виникнення спору у даній справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання укладеним Договору про оренди земельної ділянки у судовому порядку в редакції позивача.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Приписами статей 3, 6, 203, 626, 627 Цивільного кодексу України визначені загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та сформовані загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За визначенням ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Частина перша статті 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 630 Цивільного кодексу України договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку.
Відповідно до змісту статей 6, 627 ЦК України свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений ст. 181 Господарського кодексу України.
Приписами цієї статті встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму у двадцятиденний строк після одержання договору.
Згідно з ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Матеріали справи свідчать про намагання сторін врегулювати правовідносини, що між ними виникли. Однак, станом на момент розгляду спору, сторони не дійшли згоди щодо укладення відповідного договору.
За доводами позивача, наданий для узгодження відповідачу проект договору оренди землі відповідав умовам, наведеним у рішенні Запорізької міської ради від 30.10.2019 №37/34 та формі, затвердженій рішенням від 18.05.2011 № 35 «Про затвердження зразку договору оренди землі у м. Запоріжжі» (із змінами).
Заперечуючи проти заявленого позову, відповідач вказав на неправильне визначення у наданому позивачем проекті договору виду цільового призначення 03.03.15 «Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови», оскільки такий вид встановлюється для земельних ділянок, які не попали в жоден із видів призначення, зазначених у відповідній секції КВЦПЗ.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно із ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
На підставі п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Отже, Запорізькій міській раді у відповідності до чинного законодавства надано повноваження розпоряджатись землями в м. Запоріжжі.
Згідно зі ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно норм вказаного Закону міська рада є органом місцевого самоврядування, який працює колегіально в сесійному порядку, а рішення приймаються шляхом голосування більшістю голосів. Отже, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.
Суд звертає увагу, що у межах наділених повноважень Запорізька міська рада винесла рішення № 86 від 24.02.2021 «Про затвердження Переліку проектів рішень міської ради з питань затвердження землевпорядної документації», згідно пункту 104. Переліку якого визначено: «Про внесення змін до рішення міської ради від 31.10.2019 №37/34 «Про поновлення ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» договору оренди землі з уточненням функціонального призначення по вул. Патріотичній, 74а для розташування адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти» В.
Причиною прийняття вказаного рішення стало те, що запропонований позивачем проект договору оренди землі з кадастровим номером 2310100000:05:007:0167 не відповідав нормам Земельного кодексу України, Закону України «Про земельний кадастр», Класифікатору видів цільового призначення земель від 23.07.2010 №548 (зареєстрованого в Мін'юсті від 01.10.10) (надалі - КВПЦЗ) та інших нормативно-правових актів в сфері регулювання земельних відносин.
За доводам відповідача, виявлені Управлінням з питань земельних відносин Запорізької міської ради помилки (неточності), можуть завдати збитків міському бюджету, що не відповідає інтересам територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про земельний кадастр» та Порядку ведення державного земельного кадастру від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051), відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою.
Згідно із п. 61 Порядку №1051, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт.
КВПЦЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
Відповідно до КВЦПЗ до земель громадської забудови відносяться землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування), зокрема (в т.ч.), для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку) (секція В 03.03.10).
Саме зазначений вид призначення повністю узгоджується із зазначеним у рішенні Запорізької міської ради від 30.10.2019 № 37/34 та з обраним ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» видом використання земельної ділянки («розташування адміністративної будівлі з наданням послуг у сфері освіти»).
Згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також згідно Статуту ТОВ «ДОМАР ТРАВЕЛ ЕНД ТУРС ТРАНС ЛТД-ЗАПОРІЖЖЯ» товариство створене з метою отримання прибутку, задоволення потреб громадян, колективних, державних та інших підприємств, установ, організацій у виробництві товарів, наданні послуг та виконанні робіт (п. 2.1 Статуту).
В свою чергу, вид призначення «В 03.03.15 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» встановлюється для земельних ділянок, які не попали в жоден із видів призначення, що зазначений у відповідній секції КВЦПЗ та які не використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку.
Також суд приймає до уваги, що неправильне визначення у запропонованому позивачем проекті договору оренди землі виду призначення землі та коефіцієнтів щодо цієї земельної ділянки у Витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки спірної земельної ділянки призведе до недоотримання грошових надходжень до місцевого бюджету.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 64 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду бюджету міст обласного значення належить податок на майно, до складу якого за приписами ст. 14.1.147 Податкового кодексу України входить плата за землю, що сплачується у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Згідно до ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельної ділянки використовується для визначення розміру земельного податку та розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про оренду землі» та п. 14.1.136 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки держаної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст.ст. 142-145 Конституції України матеріальною основою органів місцевого самоврядування є, наряду з іншими об'єктами, земля, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст тощо.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю тощо належить територіальним громадам міст.
Таким чином, для вирішення спірних питань сторін безумовно є необхідність укладення договору оренди земельної ділянки, але укладення договору не має суперечити інтересам територіальної громади в особі міської ради, як органу місцевого самоврядування, який реалізовує свої права та обов'язки в сфері земельних питань міста, в межах та у спосіб визначний Конституцією та Законами України.
За таких обставин, в даному випадку відмова відповідача від укладення договору з позивачем не суперечить вимогам частини 3 статті 6, статтям 627, 630 Цивільного кодексу України та статтям 179, 181, 184 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст.ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За приписами ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Вказані докази повинні містити інформацію щодо обставин, що входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об'єктивної істини.
У справі «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89) ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно статті 6 Конвенції рішення судів достатнім чином містять мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява № 49684/99; від 27 вересня 2001, пункт 30). Разом з тим, у рішенні звертається увага, що статтю 6 параграф 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення, може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи (рішення у справі «Ruiz Torija v. Spain», заява серія A № 303-A; від 9 грудня 1994; пункт 29).
Позивачем наявності підстав для визнання укладеним договору оренди землі у запропонованій ним редакції не доведено.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 46, 74, 76-80, 129, 233, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В позові відмовити
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 05.07.2021.
Суддя В.В. Левкут