Справи № 243/5383/21
Провадження №2-о/243/764/2021
02 липня 2021 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Коптєвої А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа Торецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті,
Представник заявника звернувся до суду з заявою, про встановлення факту смерті, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка, Донецької області померла мати заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв'язку з чим заявнику була видана довідка про причину смерті на підставі якої було видане свідоцтво про смерть її матері. В подальшому представник заявника ОСОБА_1 звернулась до Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), з проханням реєстрації смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , письмової відповіді не надано, посилаючись на направлений на їх адресу лист з роз'ясненнями Касаційного цивільного суду Верховного суду України, від 22.04.2021 за підписом голови суду, Головам апеляційних судів України, згідно якого, «під час розгляду судами справ, про встановлення фактів народження або смерті, особи на тимчасово окупованих територіях України, вимога, щодо отримання письмової відмови органів РАЦС, у здійсненні реєстрації таких фактів, не ґрунтується на положеннях чинного законодавства. Однак, можливості надати медичні документи з печатками відповідного зразка медичного закладу України у представника заявника немає, а тому вона звернулась до суду з метою встановлення вищевказаного факту та просить задовольнити заявлені нею вимоги.
Заявник та його представник будучи повідомленими належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явились, в своїй заяві вказав про розгляд справи за її відсутності, наполягала на заявлених вимогах.
Представник заінтересованої особи: Торецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у судове засідання не з'явився, заінтересованою особою до суду направлено клопотання з проханням розглянути дану справу без участі його представника, та просив рішення прийняти згідно діючого законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що заява представника заявника Завгородньої Ю.О., яка діє в інтересах ОСОБА_2 , підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка, Донецької області, в Україні померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є мамою заявника.
Відповідно до свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 від 17 травня 2021 року довідки про причину смерті до форми № 106/у № 1280 від 14 травня 2021 року слідує, що: ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка, Донецької області, в Україні померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: гостра серцева недостатність.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно Наказу міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Донецької та Луганської областей, тимчасово припинено до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема, на території м. Горлівка, Донецької області.
При вирішенні заяви представника ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_4 судом відповідно до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», не може бути прийняті до уваги надані заявником свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 від 17 травня 2021 року довідки про причину смерті до форми № 106/у № 1280 від 14 травня 2021 року слідує, що: ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка, Донецької області, в Україні померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Разом з тим, виходячи із сукупності вищевказаних інших доказів наданих заявником, суд вважає, що вимоги заявлені представником заявника Завгородньої Ю.О., яка діє в інтересах ОСОБА_2 знайшли своє підтвердження у ході судового розгляду, а тому можливо, виходячи із вимог ст. 317 ЦПК України, встановити факт смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка, Донецької області, в Україні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 259, 263-265, 273, 293, 315-319 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити факт, що: ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в х Б-Медвєдєв, Калінінського району, Волгоградської області, яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Горлівка, Донецької області, в Україні.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 317 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02 липня 2021 року.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду С.Г. Пронін