Рішення від 30.06.2021 по справі 640/28273/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2021 року м. Київ № 640/28273/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції в Київській до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

встановив:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Національної поліції в Київській області (надалі також - позивач) до ОСОБА_1 (надалі також - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) якого не закінчився у сумі 10737,29 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в добровільному порядку відповідач вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився з урахуванням термінів його експлуатації на суму 10737,29 грн. не відшкодував.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ст. 126 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в Національної поліції України та відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Київській області N 106 о/с від 10.04.2020 був звільнений зі служби за п.6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення) ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію». Також, в наказі зазначено, що сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 10737,29 грн.

Під час проходження відповідачем служби Головним управлінням Національної поліції в Київській області, у відповідності до Порядку забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 вересня 2017 року N 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 грудня 2019 року N 1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за N 1224/31092 (далі - Порядок N 772), йому згідно довідки №15 від 20.04.2020 видавалися елементи однострою поліцейського.

На виконання пункту 10 Порядку N 772 Головним управлінням Національної поліції в Київській області видано наказ від 10.04.2020 N 106 "Про відшкодування вартості предметів однострою", яким затверджено суму вартості предметів однострою, що перебував у відповідача у використанні та строк носіння якого не закінчився, що підлягає відшкодуванню у розмірі 10737,29 грн.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 N 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон N 580-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону N 580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 20 Закону N 580-VIII, поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.

Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (ч. 4 ст. 20 Закону N 580-VIII).

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (ч. 1 ст. 59 Закону N 580-VIII).

Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону N 580-VIII, рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 N 823 "Про однострій поліцейських".

Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 N 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2019 N 1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за N 1224/31092 (далі - Порядок N 772).

Відповідно до п. 2 Розділу І Порядку N 772, однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.

Згідно з п. 3 Розділу І Порядку N 772, одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.

Відповідно до п 1,4 Розділу III Порядку N 772, забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення. Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції.

Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IV Порядку N 772).

Згідно з абз. 1 п. 2 Розділу VII Порядку N 772, однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою.

Відповідно до п. 10 розділу 5 Порядку N 722 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав:

- у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України;

- за власним бажанням;

- у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення;

- у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави;

- через службову невідповідність.

З системного аналізу вищенаведених норм Порядку N 772 встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби за власним бажанням, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачем доведена правомірність та обґрунтованість вимог про стягнення з відповідача сум вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився з урахуванням термінів його експлуатації, натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеної в заявленому адміністративному позові, та доказів добровільної сплати зазначеної суми на момент розгляду справи, тому позов слід задовольнити.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для стягнення судових витрат (сплаченого позивачем судового збору в розмірі 2102,00 грн. відсутні, оскільки згідно із частиною 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позовні вимоги Головного управління Національної поліції в Київській області (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 15, ЄДРПОУ 40108616) про відшкодування вартості предметів однострою, строк експлуатації яких не закінчився, - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Головного управління Національної поліції в Київській області кошти за вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився у розмірі 10737,29 грн.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Смолій

Попередній документ
98050123
Наступний документ
98050125
Інформація про рішення:
№ рішення: 98050124
№ справи: 640/28273/20
Дата рішення: 30.06.2021
Дата публікації: 05.07.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Окружний адміністративний суд міста Києва
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (12.11.2020)
Дата надходження: 12.11.2020
Предмет позову: зобов'язання вчинити дії
Учасники справи:
суддя-доповідач:
СМОЛІЙ І В
відповідач (боржник):
Герасименко Олексій Олексійович
позивач (заявник):
Головне упраління Національної поліції в Київській області