Ухвала від 02.07.2021 по справі 646/2471/21

Справа№ 646/2471/21

н/п 2-а/953/349/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2021 р. суддя Київського районного суду м. Харкова Лях М.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління патрульної поліції в Харківській області (код ЄДРПОУ 40012425, адреса: 61033, м. Харків, вул. Шевченка, 315-А) про скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою до відповідача, в якій просить скасувати постанову, винесену інспектором патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області, серії ЕАН № 3976699 від 26.03.2021 року про накладення на позивача адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 340,00 грн.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 19.04.2021 вищезазначену позовну заяву направлено до Київського районного суду м.Харкова за підсудністю.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.06.2021 р. справу передано в провадження судді Лях М.Ю.

Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.

Разом з тим, право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.

Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Кодексом адміністративного судочинства України. Подання позовної заяви має відбуватись з дотриманням певних умов, які в цьому кодексі встановлені.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи встановлено, що позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, з огляду на наступне.

Згідно ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем за вимогу про скасування постанови судовий збір не сплачено.

При цьому, позивач посилається на те, що він звільнений від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях на підставі п. 13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», оскільки є учасником бойових дій, а справа пов'язана з порушенням його прав.

Дійсно, відповідно до п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Однак, відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19), вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.ст.12, 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг, що надаються учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначений у ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Визначений перелік пільг не містить пільги щодо звільнення від сплати судового збору у справах з позовними вимогами про скасування постанови про накладення на позивача адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

Предмет та підстави поданого позивачем адміністративного позову будь-яким чином не пов'язані зі справами про порушенням прав позивача в розумінні п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», зважаючи на що правові підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», розмір ставок судового у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2021 рік складає 2 270,00 грн.

Тобто, за вимогу щодо скасування постанови про адміністративне правопорушення позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 454,00 грн.

Наведені недоліки унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

За положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищенаведене, з урахуванням приписів ч. 1 статті 169 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 160, 161,169 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області про скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.

Встановити строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити ОСОБА_1 що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя