02 липня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/4568/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коропського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 29.04.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Коропського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (далі - Коропський РВ ДРАЦС), у якому просить зобов'язати відповідача внести зміни до графи 5 актового запису про народження №08, складеного 03.12.1990 виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області, а саме: число його народження виправити з ''24'' на ''25''.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що наявними у нього документами підтверджується невірне зазначення дати народження в актовому записі, складеному виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області, у зв'язку із чим вона має бути виправлена.
Ухвалою судді від 05.05.2021 відмовлено позивачу у задоволенні клопотання про розгляд справи з викликом сторін в режимі відеоконференції, відкрито провадження у справі за правилами прощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу 15-денний строк для надання відзиву на позов.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов, у якому Коропський РВ ДРАЦС позовні вимоги визнав частково та зазначив, що з наданих позивачем документів не можливо однозначно визначити де допущено помилку - в актовому записі про народження чи у свідоцтві про народження. За наведених обставин, відповідач вважає, що надана ним відмова є правомірна, однак ОСОБА_1 необхідно впорядкувати документи, тому Коропський РВ ДРАЦС не заперечує щодо внесення відповідних змін.
Від третьої особи надійшли пояснення по суті спору, у якому Управління позицію відповідача підтримало.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені з таких підстав.
Відповідно до наявних у матеріалах справи доказів, а саме: національного паспорту, паспорту громадянина України для виїзду за кордон, свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , дата народження ОСОБА_1 - « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (а.с. 3-7).
Разом з тим, в актовому записі про народження позивача від 03.12.1990 №08, складеному виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області, зазначено, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 27).
У зв'язку з наведеним, мати позивача в його інтересах звернулась до відповідача із заявою про внесення змін в актовий запис про народження, шляхом виправлення дати народження на ІНФОРМАЦІЯ_1 .
23.04.2021 Коропським РВ ДРАЦС надано висновок, у якому повідомлено про відмову у задоволенні заяви, мотивовану тим, що відповідно до наданих документів дата народження ОСОБА_1 - « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». До запису про народження інформація про дату народження позивача « ІНФОРМАЦІЯ_2 » внесена на підставі медичного свідоцтва про народження №1192, виданого Шостинською ЦРЛ Сумської області 25.10.1990. Заявником дублікат медичного свідоцтва не наданий, а у відділі медичне свідоцтво про народження не зберіглось, так як у відповідності до вимог законодавства зберігається 3 роки. Таким чином, у даному випадку немає змоги визначити де допущено помилку - в актовому запису про народження чи у свідоцтві про народження (а.с. 8).
У зв'язку з наведеним, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої 2 Закону України від 01.07.2010 №2398-VІ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон №2398-VI) державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною першою статті 6 Закону №2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частин 1-3 статті 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону №2398-VI про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами 3 та 4 статті 22 Закону №2398-VI передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі - Правила).
Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану закріплена розділом другим Правил.
Так, відповідно до пункту 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Пунктом 2.5 Правил передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема особою, щодо якої складено актовий запис.
Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів (пункт 2.11 Правил).
Відповідно до пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином, з наведених положень чинного законодавства вбачається, що внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції, за місцем проживання заявника.
На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому, який може бути оскаржений в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.13.2 пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема постанова адміністративного суду.
Підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил установлено, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.18 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (частина шоста статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
За відсутності актового запису про народження, свідоцтво про народження є первинним документом, який підтверджує дату народження особи.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , національного паспорту, паспорту громадянина України для виїзду за кордон, позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 3-5)
Разом з тим, в актовому записі про народження від 03.12.1990 №08, складеному виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області, зазначено дату народження позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 27).
Таким чином, відповідно до вказаних документів, виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області було допущено помилку у реєстрації дати народження позивача. Відповідачем у своєму висновку вказані обставини не спростовані.
Враховуючи надані докази, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису про народження від 03.12.1990 №08, складеного виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області, шляхом зміни дати народження ОСОБА_1 із «24.10.1990» на « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Крім того, суд враховує, що на момент звернення позивача до суду з даним позовом, іншим, крім судового, порядком внести відповідні зміни до актового запису не можливо, про що зазначав і відповідач у поданому відзиві.
Разом з тим, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Завдання судочинства досягаються шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Ці вимоги закріплюють у національному законодавстві положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, відповідно до якої кожному гарантується право на справедливий судовий розгляд. Кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Одночасно, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Аналогічна правова позиція у спорі, що розглядається, викладена в постановах Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 та від 20.02.2016 у справі №804/14800/14.
Пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати висновок відповідача від 23.04.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису про народження позивача №08, складеного 03.12.1990 виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам, встановленим у справі, підтверджуються належними, достовірними та допустимими доказами, а тому мають бути задоволені у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 227, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Коропського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати висновок Коропського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) від 23.04.2021 про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №08, складеного 03.12.1990 виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області.
Зобов'язати Коропський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №08, складеного 03.12.1990 виконкомом Пролетарської сільської ради Коропського району Чернігівської області, змінивши дату народження із « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на «25 жовтня 1990 року».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коропського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02 липня 2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Коропський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (код ЄДРПОУ 21410096, вул. Успенська, 2, смт. Короп, Чернігівська область, 16200).
Третя особа: Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Суми) (код ЄДРПОУ 43316700, вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, 40003).
Суддя С.В. Бородавкіна