25 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4248/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення 16.01.2021 основного розміру призначеної пенсії з 90 % до 60 % від заробітної плати та обмеження розміру виплачуваної пенсії максимальним розміром та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії від 16.01.2021 в частині перерахунку розміру пенсії у розмірі 60 % від заробітної плати та обмеження розміру виплачуваної пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати згідно довідки про розмір заробітної плати прокуратури Чернігівської області від 28.10.2019 № 18-42 починаючи з 13.12.2019 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позов мотивовано тим, що оскільки він має право на перерахунок пенсії довідки про розмір заробітної плати прокуратури Чернігівської області від 28.10.2019 № 18-42 починаючи з 13.12.2019з урахуванням 90 % середньомісячної заробітної плати.
Ухвалою судді відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.
Від відповідача надійшов відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що на виконання рішення суду зробив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір заробітної плати прокуратури Чернігівської області від 28.10.2019 № 18-42 у відповідності до норм чинного законодавства у розмірі 60 % від заробітної плати.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримано, позивач наполягає на їх задоволенні з підстав, викладених у позові з наданням додаткових доводів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені, враховуючи таке.
Позивач перебуває на обліку у ГУПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ ''Про прокуратуру''.
28.10.2019 прокуратурою Чернігівської області позивачці була видана довідка про розмір заробітної плати за № 18-42 для проведення перерахунку пенсії, наявна у матеріалах справи.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2020 у справі № 620/614/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити мені перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)8/2019, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ, починаючи з 13.12.2019, на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 28.10.2019 № 18-42, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 30.03.2021 вказане рішення залишено без змін, а касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - без задоволення.
04.12.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області позивачу направлено лист про виконання вищевказаного рішення суду та здійснення перерахунку призначеної пенсії.
Всупереч постановленому судовому рішенню, відповідачем самостійно змінено відсоток розміру призначеної мені пенсії та обмежено розмір виплачуваної позивачу пенсії.
Позивач для з'ясування розміру пенсії звернувся із заявою до відповідача та отримав відповідь, у якій зазначено, що здійснено перерахунок призначеної пенсії позивача у розмірі 60 % від заробітної плати, а також обмежено розмір виплачуваної пенсії максимальним розміром, внаслідок чого розмір пенсії на думку відповідача повинен становити 17690 грн.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Так, рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/209) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких: позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII; відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України; предмет спору - вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи № 560/2120/20, яку розглянув Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду та рішенням від 14.09.2020 частково задовольнив позов ОСОБА_2 , яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
У судових рішеннях по зразковій справі №560/2120/20, як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки, виданої обласною прокуратурою, оскільки після ухвалення рішення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років колишнім прокурорам підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Також судами касаційної інстанції зазначено, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду вважає, що твердження територіального органу Пенсійного фонду України про те, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року. Крім того, Велика Палата Верховного Суду зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури» є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
При цьому, у рішеннях по зразковій справі №560/2120/20 як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду зазначили, що особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії з 13.12.2019, оскільки частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII набрала чинності з 13 грудня 2019 року, а відтак ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13 грудня 2019 року.
При ухваленні такого рішення судами враховано, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Разом з тим, судами касаційної інстанції зазначено, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657. Відповідно, питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Крім того, судом встановлено, що постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.09.2016 у справі № 750/7783/16-а, яка набрала законної сили, серед іншого, зобов'язано Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 19.02.2016 перерахунок пенсії позивача у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, виходячи з 90% заробітної плати начальника управління прокуратури Донецької області (без обмеження її максимального розміру) згідно статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, з урахуванням довідки прокуратури Донецької області від 22.06.2016 № 18-57-1494 і сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
На момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах 12 та 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.
Таким чином при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім того Законом № 213-VІІІ внесено зміни до частини 15 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак вказана норма набрала чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Частиною другою розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2011 № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
У контексті викладеного слід зазначити, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України.
Тобто безпідставним, на переконання суду, є застосування до правовідносин норм Закону №1697-VІІ в цій частині, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Отже зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Натомість позивачу пенсія призначена відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, тобто до набрання чинності Законом № 1697-VІІ.
Таким чином до розміру пенсії позивача не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені Законом №1697-VІІ.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За таких обставин та з урахуванням того, що дана справа є типовою, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі № 560/2120/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/9/20), суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо зменшення 16.01.2021 основного розміру призначеної мені пенсії з 90 % до 60 % від заробітної плати та обмеження розміру виплачуваної пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про перерахунок пенсії від 16.01.2021 в частині перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 60 % від заробітної плати та обмеження розміру виплачуваної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 90 % середньомісячної заробітної плати згідно довідки про розмір заробітної плати прокуратури Чернігівської області від 28.10.2019 № 18-42 починаючи з 13.12.2019 без обмеження розміру ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області сплачений судовий збір у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ), реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України Чернігівської області (пр-т Миру, 116-А, м. Чернігів, 14033, код ЄДРПОУ - 21390940).
Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан