Постанова від 09.06.2010 по справі 2-а-17/10

№2-а-17/2010

ТАТАРБУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2010 р. Татарбунарський районний суд Одеської області

у складі: головуючого - судді Чебан А.П.

при секретарі Білик М.М.

за участю прокурора Логінова О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Татарбунари справу за адміністративною позовною заявою прокурора Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання Тузлівської сільської ради вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Татарбунарського району Одеської звернувся до адміністративного суду із адміністративним позовом до Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області в якому просить суд зобов'язати Тузлівську сільську раду винести за поданням прокурора на розгляд наступного пленарного засідання питання про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1 та провести з цього приводу таємне голосування, посилаючись на слідуючи обставини.

Тузлівський сільський голова ОСОБА_1 тричі на протязі 2007-2008 років (26.01.07,16.09.2008, 12.11.2008 року) притягувалась до адміністративної відповідальності за порушення спеціальних обмежень відносно державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, встановлених п. «а», «г» ч.1 ст.5 п. «г» ч.3 ст.5 Закону України «Про боротьбу з корупцією». Рішення Приморського районного суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності набрали чинності.

Прокурор зазначає, що відповідно до п.2 ч.1 ст. 30 Закону України «Про державну службу» та ч. 1 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» сільський голова ОСОБА_1 має бути достроково позбавлена повноважень голови, та вказане питання може бути розглянуто лише відповідно до вимог ст. 26 ч1 п 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської ради. З метою усунення причин і умов, що сприяють вчиненню корупційних правопорушень прокурор просить вирішити питання про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1 шляхом зобов'язання Тузлівської сільської ради винести його за поданням прокурора на розгляд наступного пленарного засідання, зважаючі на те, що подання прокурора від 15.05.2009 року з цього приводу сесією від 28.05.2009 року було проігноровано.

У судовому засіданні прокурор позов підтримав.

Представник Тузлівської сільської ради позов не визнав, пояснив, що дійсно прокурором Татарбунарського району Одеської області було внесено подання на розгляд Тузлівської сільської ради про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1 на розгляд на сесії 28.05.2009 року. До початку роботи сесії від 28.05.2009 року депутати проголосували проти внесення в порядок денний сесії про розгляд подання прокурора Татарбунарського району про дострокове припинення повноважень сільського голови за №6 від 15.05.2009 року. Крім того прокурор не має законних повноважень вносити такі питання на розгляд сесії, що також, за думкою представника відповідача, є підставою для відмови у позові.

Проаналізувавши чинне законодавство, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Тузлівський сільський голова ОСОБА_1 тричі на протязі 2007-2008 років (26.01.07,16.09.2008, 12.11.2008 року) притягувалась до адміністративної відповідальності за порушення спеціальних обмежень відносно державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, встановлених п. «а», «г» ч.1 ст.5 п. «г» ч.3 ст.5 Закону України «Про боротьбу з корупцією» (а.с.4,5,6).

15.05.2009 року прокурор Татарбунарського району Одеської області вніс на розгляд Тузлівської сільської ради Татарбунарського району Одеської області подання про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1. (а.с.32-33)

Згідно протоколу ХХУ1 сесії У скликання від 28.05.2009 року депутати Тузлівської сільської ради проголосували проти внесення в порядок денний сесії про розгляд подання прокурора Татарбунарського району про дострокове припинення повноважень сільського голови за №6 від 15.05.2009 року (а.с.23).

Статтею 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).

Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 Закону).

Порядок дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради визначений у ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно з якою повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі:

1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;

2) припинення його громадянства;

3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

4) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом;

5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;

6) його смерті.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.

Згідно ст.20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право:

1) опротестовувати акти Прем'єр-міністра України, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих Рад, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також рішення і дії посадових осіб; Пункт перший частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2663-III ( 2663-14 ) від 12.07.2001 }

2) вносити подання або протест на рішення місцевих Рад залежно від характеру порушень; Пункт другий частини другої статті 20 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2663-III ( 2663-14 ) від 12.07.2001 }

3) порушувати у встановленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, передавати матеріали на розгляд громадських організацій;

4) давати приписи про усунення очевидних порушень закону;

5) вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли;…

Таким чином, суд вважає, що подання прокурора Татарбунарського району про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1 безпідставно не було внесено на розгляд сесії Тузлівської сільської ради, що є безумовною підставою для задоволення вимог позивача по справі та зобов'язання Тузлівської сільської ради винести за поданням прокурора Татарбунарського району Одеської області на розгляд пленарного засідання питання про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1 та проведення з цього приводу таємного голосування.

Керуючись ст.ст. 122, 160,162,163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні позовні вимоги прокурора Татарбунарського району Одеської області про зобов'язання Тузлівської сільської ради вчинити певні дії задовольнити.

Зобов'язати Тузлівську сільську раду винести за поданням прокурора Татарбунарського району Одеської області на розгляд пленарного засідання питання про дострокове припинення повноважень Тузлівського сільського голови Татарбунарського району Одеської області ОСОБА_1 та провести з цього приводу таємне голосування.

Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Одеської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Татарбунарський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя