Справа №522/8453/21
Провадження №3/522/6527/21
23 червня 2021 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Єршова Л.С. розглянувши матеріали, направлені з Відділу поліції №5 Одеського районного управління №1 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює: машиніст АТ «Укрзалізниця», зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №571646 від 31.03.2021 року, 31.03.2021 року о 18 год. 30 хв. в приміщенні відділу поліції №5 ОРУП №1 в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, буд. 101-В, було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 порушив порядок провадження господарської діяльності, а саме надавав в оренду житлову квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , без державної реєстрації як суб'єкт господарювання, отримуючи за це плату. ОСОБА_1 порушив вимоги ч.1 ст.164 КУпАП.
Належним чином повідомлений ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
23.06.2021 року ОСОБА_1 надав до суду пояснення по справі про адміністративне правопорушення, згідно якого, зазначив, що він вину в скоєнні адміністративного правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП не визнає в повному обсязі, так як в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, в зв'язку з тим, що він не є власником квартири АДРЕСА_3 та отримувати дохід від оренди житла він не може.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.254 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що 31.03.2021 року о 18 год. 30 хв. в приміщенні відділу поліції №5 ОРУП №1 в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, буд. 101-В, було встановлено, що громадянин ОСОБА_1 порушив порядок провадження господарської діяльності, а саме надавав в оренду житлову квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , без державної реєстрації як суб'єкт господарювання, отримуючи за це плату. ОСОБА_1 порушив вимоги ч.1 ст.164 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, так як останній не є власником житлової квартири за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з ОСОБА_2 реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Единого реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, в зв'язку з чим ОСОБА_1 не міг отримувати платню за оренду квартири.
Крім того в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутній зафіксований факт отримання грошових коштів ОСОБА_1 від здачі в оренду житла, таким чином кваліфікуючий ознак диспозиції ч.1 ст.164 КУпАП в діях ОСОБА_1 відсутній.
За таких обставин, відсутні підстави вважати, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, що дає суду підстави зробити висновок про недоведеність вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, так як останній не є суб'єктом адміністративного правопорушення.
Відповідно до положення ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому, на підставі задекларованого принципу, що міститься в ст.7 КУпАП, кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в ст.62 Конституції України презумпції невинуватості.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
При цьому суд також виходить з вимог ст.62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції невинуватості, згідно якого обвинувачення особи не може ґрунтуватись на припущеннях. В силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
У п.1 ст.11 Загальної декларації прав людини, п.2 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод, у п.2 ст.14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, у принципі 36 Зводу принципів захисту всіх осіб, у ст. 62 Конституції України закріплено одне з найважливіших положень демократичної, правової держави презумпцію невинуватості, згідно з якою особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути притягнута до відповідальності, доки її вину не буде доведено в законному порядку; ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення; обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до однозначного висновку що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки об'єктивної та суб'єктивної сторін адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 , як було встановлено судом, не є суб'єктом адміністративного правопорушення, а тому не підлягає адміністративній відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП і відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КпАП України.
Керуючись ст. ст. 164, 221, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Суддя Л.С. Єршова