Постанова від 29.06.2021 по справі 240/18566/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/18566/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Горовенко А.В.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

29 червня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Гонтарука В. М. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просила суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови у переведенні на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області перевести на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 позов задоволено частково, ухвалено:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 15.07.2020 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням заробітної плати отриманої ОСОБА_2 (годувальником) в зоні відчуження у 1986-1990 роках, відповідно до довідки №19 від 25.02.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою ТОВ "Бердичівське АТП 11837", та згідно з документами, що знаходяться у архівній пенсійній справі померлого (годувальника) - ОСОБА_2 .

- у задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що для підтвердження виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження подається довідка ф.122, у разі неможливості подання довідки за формою №122 для визначення права на призначення пенсії подаються інші (первинні) документи, що підтверджують періоди роботи в зоні відчуження. Надана позивачем довідка №19 від 25.02.2020 не може бути врахована, оскільки вказаний у ній населений пункт - с.Пєсковка Київської області ст."Тетерівка" не відноситься до зони відчуження. Крім того, надана позивачем довідка не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства соціальної політики. Попередньо надана довідка про суму заробітку із розшифровкою, яка видана ОСОБА_2 та міститься в матеріалах його пенсійної справи не може бути взята до уваги, оскільки видана у 2007 році і не містить інформації необхідної для обчислення розміру пенсії в розмірі фактичних збитків, визначених Порядком №1210.

Позивач не подала відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2021, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 одружився з ОСОБА_3 .

Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 від 13.05.2008 ОСОБА_2 був особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №546302 ОСОБА_2 з 10.04.2019 при повторному огляді встановлено першу "А" групу інвалідності безстроково у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 06.08.2019.

З 22.11.2019 ОСОБА_1 призначена пенсія у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

15.07.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській із заявою про перерахунок пенсії у разі втрати годувальника згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", надавши довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках №19 від 25.02.2020, видану Товариством з обмеженою відповідальністю "Бердичівське АТП - 11837".

Листом №0600-0304-8/41182 від 14.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії по втраті годувальника по заробітній платі у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з тих підстав, що довідка про заробітну плату №19 від 25.02.2020 за померлого чоловіка громадянина ОСОБА_2 , надана за період роботи з 18.09.1986 по 16.10.1986 в населених пунктах - с.Пєскова Київської області ст."Тетерівка", які не відносяться до зони відчуження згідно з постановою Кабінету Міністрів України УРСР від 23.07.1991 №106. Окрім того, у довідці не вказано всі необхідні графи.

Позивач не погодилась із вказаною відмовою, а тому звернулась до суду.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд вказав, що нормами чинного законодавства не передбачено обов'язку особи, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника, доводити наявність підстав для призначення пенсії померлому (годувальнику), а тому є безпідставними доводи відповідача про неможливість врахування при обрахунку пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника документів, які містяться у матеріалах пенсійної справи померлого чоловіка - ОСОБА_2 . Зазначені документи повністю відповідають відомостям та розмір заробітної плати вказаної у довідці №19 від 25.02.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою ТОВ "Бердичівське АТП 11837".

При цьому, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та для ефективного захисту прав позивача зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 15.07.2020 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням заробітної плати отриманої ОСОБА_2 (годувальником) в зоні відчуження у 1986-1990 роках, відповідно до довідки №19 від 25.02.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою ТОВ "Бердичівське АТП 11837", та згідно з документами, що знаходяться у архівній пенсійній справі померлого (годувальника) - ОСОБА_2 .

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст.13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (Закон №1058-IV) держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до ст.36 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з ч.1 ст.37 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (Закон №796-ХІІ) визначено, що пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Частиною 4 статті 57 Закону №796-ХІІ визначено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно до статей 54 і 57 Закону №796-ХІІ.

Відповідно до п.1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з п. 11 Порядку №1210 мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника становить: на одного непрацездатного члена сім'ї померлого годувальника, який був на його утриманні - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Пунктом 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (Порядок №22-1), визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, якими є документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, а також індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року, які надаються відділом персоніфікованого обліку для підтвердження заробітної плати та довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року, яка подається за бажанням пенсіонера. Також надаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.

До заяви про призначення пенсії членом сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.

Відповідно до п.2.8. Порядку №22-1 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Згідно матеріалів справи чоловік позивача - ОСОБА_2 був особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-ї категорії), мав встановлену інвалідність 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та на момент його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В матеріалах справи наявні копії документів на підставі яких ОСОБА_2 призначено та нараховано пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, довідки про заробітну плату, одержану ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження та акт №31 від 07.07.2008 про результати документальної перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату в зоні відчуження для призначення пенсії по інвалідності другої групи, в розмірі фактичних збитків згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за результатами якої підтверджено, зокрема, що заробітна плата ОСОБА_2 за роботу на ЧАЕС за листопад 1986 року становила - 671,33 крб та за грудень 1986 року становила - 597,33 крб, що також відповідає відомостям по особовому рахунку №3943 за 1986 рік ОСОБА_2 .

Як обґрунтовано зауважив суд першої інстанції, розмір заробітної плати та документи на підставі яких ОСОБА_2 призначено пенсію, не оспорюються відповідачем. Однак, відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника по заробітній платі, з врахуванням розміру відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мотивована тим, що надана довідка про заробітну плату №19 від 25.02.2020 за померлого чоловіка - ОСОБА_2 , за період роботи з 18.09.1986 по 16.10.1986 в населених пунктах с.Пєскова Київської області ст."Тетерівка", які не відносяться до зони відчуження згідно з постановою Кабінету Міністрів України УРСР від 23.07.1991 №106, окрім того, у наявній довідці не вказано всі необхідні графи.

Необхідно звернути увагу на те, що при призначенні (переведенні) на пенсію у зв'язку з втратою годувальника органи Пенсійного фонду України здійснюють розрахунок розміру пенсії на підставі документів, що знаходяться у архівній пенсійній справі померлого (годувальника) та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення йому пенсії.

Тому, безпідставними є доводи відповідача про неможливість врахування при обрахунку пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника довідок про розмір фактичних збитків (суму заробітку) ОСОБА_2 , які у свою чергу містяться у матеріалах пенсійної справи померлого чоловіка - ОСОБА_2 та видані у 2007 та 2008 роках, з підстав невідповідності їх положенням Порядку №1210 що діє з 01.01.2012.

До того ж, як доцільно відмітив суд першої інстанції, нормами чинного законодавства не передбачено обов'язку особи, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника, доводити наявність підстав для призначення пенсії померлому (годувальнику).

При цьому, факт роботи ОСОБА_2 з 18.09.1986 по 16.10.1986 в зоні відчуження в с.Пєсковка Київська область ст."Тетерівка", не оскаржувався під час призначення та виплати (нарахування) пенсії ОСОБА_2 .

Відповідачем не заперечується розрахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням відомостей про отриману ним заробітну плату, в тому числі за роботу ЧАЕС, які містяться у довідках №73 від 04.06.2008 та №14 від 15.03.2007, що видані на підставі первинних документів, зокрема, особового рахунку № НОМЕР_4 за 1986 рік.

Право на отримання пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було встановлене відповідачем на момент призначення йому пенсії, у тому числі було встановлено факт роботи померлого годувальника в зоні відчуження та враховано розмір отриманої заробітної плати за роботу на ЧАЕС у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент призначення пенсії.

При цьому, відомості про розмір заробітної плати ОСОБА_2 за роботу на ЧАЕС у листопаді та грудні 1986 року, зазначені у вказаних документах (наявних у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2 ), повністю відповідають відомостям та розмір заробітної плати вказаної у довідці №19 від 25.02.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданою Товариством з обмеженою відповідальністю "Бердичівське АТП 11837".

У зв'язку із цим апеляційний суд вважає необґрунтованими доводи відповідача про неможливість врахування для обрахунку пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника розміру відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки №19 від 25.02.2020.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ефективним способом захисту прав позивача, порушених вказаною відмовою, є зобов'язання відповідача перерахувати ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням заробітної плати отриманої ОСОБА_2 (годувальником) в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках, відповідно до довідки №19 від 25.02.2020 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986- 1990 роках, виданою Товариством з обмеженою відповідальністю "Бердичівське АТП 11837" та згідно з документами, що знаходяться у архівній пенсійній справі померлого (годувальника) - ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05 березня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Гонтарук В. М. Сушко О.О.