Постанова від 30.06.2021 по справі 240/19411/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/19411/20

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Капинос О.В.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

30 червня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Гонтарука В. М. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області" про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області", у якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.04.2019, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова №704) вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області, Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсії з 01.04.2019, в якій на підставі Постанови №704 вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідно або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення зі служби.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції безпідставно не залучив до участі у справі співвідповідача яким є Міністерство внутрішніх справ України.

Відповідачі не подали відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2021, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до наказу УМВС в Житомирській області від 26.06.2015 №166 ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора відділу моніторингу, юридичного забезпечення та профілактичної роботи управління ДАІ УМВС України в Житомирській області та на даний час отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ), як пенсіонер внутрішніх справ.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (Порядок № 45).

У зв'язку із набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18 та вважаючи, що він має право на перерахунок пенсії у відповідності до Постанови №704, позивач звернувся до Голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області із заявою, у якій просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у відповідності до Постанови №704.

Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх по Житомирській області" листом від 31.07.2020 повідомила позивача про те, що він звільнений з посади старшого інспектора відділу моніторингу, юридичного забезпечення та профілактичної роботи управління ДАІ УМВС України в Житомирській області, тому грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 визначене Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Постанова №988), а не Постановою №704. Після визнання окремих положень Постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо відмови у складанні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови №704, позивач звернувся до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Постанова №704 не може бути підставою для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а оскільки позивач є пенсіонером внутрішніх справ, відтак його вимоги щодо наявності права на перерахунок пенсії на підставі такої постанови є безпідставними.

Перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що видаються Міністерством внутрішніх справ України. В той же час, позивач не звертався до Міністерства внутрішніх справ України із заявою для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції та враховує наступне.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою №103 передбачалося з 01.01.2016 проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років та премії у розмірах установлених законодавством за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Також Постановою №103 передбачено порядок проведення перерахунку пенсій з 01.01.2018 військовослужбовцям та деяким іншим особам, зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби за аналогічною посадою, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, відповідно до Постанови №704.

Відповідно до преамбули Постанови №704, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до цієї постанови, здійснюється у 2019 році у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, згідно з Постановою КМУ №804 від 14.08.2019.

Отже, Постанова №704 не може бути підставою для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Види грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для поліцейських встановлені Постановою №988, а не Постановою №704.

Оскільки позивач звільнений з посади старшого інспектора відділу моніторингу, юридичного забезпечення та профілактичної роботи управління ДАІ УМВС України в Житомирській області та є пенсіонером органів внутрішніх справ, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням Постановою №704 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Крім того, відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд Україні після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17 вересня 2018 року №760 (Інструкція №760).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Наказом МВС України від 25.02.2019 №129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (надалі Департамент) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Відповідно до Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24 травня 2018 №440, Департамент є структурним підрозділом апарату МВС України. До основних завдань та функцій Департаменту належить: організація та координація роботу в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлення та подача до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що видаються структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України.

Разом з цим, Ліквідаційна комісія УМВС України у Житомирській області та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" не уповноважені на видачу довідок для перерахунку пенсії для органів Пенсійного фонду України.

До того ж, позивач не звертався до Міністерства внутрішніх справ України із заявою для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З огляду на те, що заявлені позовні вимоги спрямовані на проведення перерахунку пенсії позивача згідно Постанови №704, яка не може бути підставою для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а МВС України не має повноважень щодо видачі довідок для проведення перерахунку пенсії згідно Постанови №704, апеляційний суд вважає необґрунтованими доводи позивача про необхідність залучення до участі у даній справі Міністерства внутрішніх справ України в якості співвідповідача.

Таким чином, незалучення судом першої інстанції до участі у даній справі Міністерства внутрішніх справ України в якості співвідповідача жодним чином не свідчить про незаконність чи необґрунтованість оскаржуваного судового рішення.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Гонтарук В. М. Сушко О.О.