Рішення від 29.06.2021 по справі 460/505/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року м. Рівне №460/505/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доУправління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради, в якому просить:

визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , компенсації послуги "муніципальна няня" та скасувати відповідне рішення;

зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради повторно розглянути заяву від 02.11.2020 ОСОБА_1 про надання компенсації послуги "муніципальна няня".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням від 03.11.2020 відповідачем відмовлено у здійсненні компенсації послуги "муніципальня няна", у зв'язку з непідтвердженням зайнятості, а також перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку одного з батьків. Вказав, що має право як отримувач послуги "муніципальня няна", а також на отримання її компенсації, оскільки повністю відповідає критеріям, що висуваються законодавцем, а застосування відносно нього п.5 "Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" від 13.01.2019 №68, в частині відсутності права на отриманя компенсації є протиправним та звужують його права, оскільки саме він перебуває як отримувач послуги у декретній відпустці. З мотивів наведених у позовній заяві, позивач просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 01.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У встановлений ухвалою суду строк, відповідачем подано відзив на позов, у якому проти позовних вимог заперечує, зазначивши, що в силу внесених постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 30.09.2020, яка набула чинності 02.10.2020, змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

02.11.2020 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради із заявою №78939 в електронній формі, до заяви було додано сканкопії необхідних документів, а саме: копія договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років від 02.11.2020; копія свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 03.04.2019; копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 14.06.2016; довідка з місця роботи ОСОБА_1 №1555 від 02.10.2020; копія трудової книжки ОСОБА_1 ; довідка з місця роботи ОСОБА_2 №9431/10/17-00-00-117 від 06.10.2020; копія трудової книжки ОСОБА_2 ; квитанція про сплату послуги "муніципальня няня" за листопад 2020 року.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради від 03.11.2020 відмовлено відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" згідно п. 5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" - компенсація послуги не призначається батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 (надалі - Порядок №68), визначено механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 30.09.2020, яка набула чинності 02.10.2020, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 року, якою затверджено «Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Згідно п.2-4 Порядку №68, послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;

отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки, опікуни дитини;

муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня").

Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об'єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

Згідно з положень пункту 5 Порядку № 68, право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відмовляючи у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" відповідач виходив з того факту, що мати дитини перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що констатовано поданими позивачем документами.

Відповідно до положень Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Частиною першою статті 4 того ж Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

До зайнятого населення також належать:

непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства;

батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;

особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею відповідно до законодавства.

В даному випадку, суд наголошує, що позивач заявляючи про порушення його прав помилково визначає себе як отримувача такої компенсації, оскільки в силу викладених вище норм отримувачем є саме батьки у їх єдиному складі, у сукупності. Тоді як відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків.

В той же час, один із батьків дитини на яку позивач бажає отримати компенсацію послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", а саме мати дитини (дружина позивача) перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3-х років, що підтверджується довідкою №9431/10/17-00-11-117 від 06.10.2020 виданою начальником відділу кадрового забезпечення та розвитку персоналу Головного управління ДПС у Рівненській області. Відповідно до довідки з місця роботи №155 від 02.10.2020, основним місцем роботи одного із батьків дитини, а саме ОСОБА_1 є ВП "Рівненська АЕС "ДП "НАЕК "Енергоатом".

Зайнятість лише одного із батьків, а саме позивача та перебування другого із батьків - матері дитини (дружини позивача) у відпустці для догляду за дитиною віком до 3-х років, відповідно до вимог абзацу другого п. 5 Порядку №68, не надає права на отримання відповідної компенсації станом на дату звернення із відповідною заявою, оскільки як зазначено в абзаці другому п. 5 Порядку №68 - компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків.

Доказів віднесення батьків або дитини в межах даного спору до винятків, визначених Порядком № 68, які надають право на отримання компенсації незалежно від зайнятості кожного із батьків, позивачем до заяви від 02.11.2020 не надавалися та матеріали справи не містять.

Суд звертає увагу, що станом на дату звернення позивача із заявою до відповідача на призначення компенсації послуги "Муніципальна няня", а саме 02.11.2020 вже діяла редакція Порядку №68 із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 30.09.2020, яка набула чинності 02.10.2020, а відтак звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод відносно позивача не відбулося.

Відтак, при визначенні підстав для призначення вищезгаданої компенсації відповідач дійшов вірних висновків про відсутність підстав для її призначення.

Виходячи з викладеного, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , компенсації послуги "муніципальна няня" та скасування відповідного рішення, а також зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради повторно розглянути заяву від 02.11.2020 ОСОБА_1 про надання компенсації послуги "муніципальна няня".

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради (34400, Рівненська область, м.Вараш, м-н Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 22575178) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 29 червня 2021 року

Суддя У.М. Нор