Справа № 420/6686/21
29 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання протиправною бездіяльності Комісії при Президентові України з питань громадянства у вирішенні питання про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання Комісію при Президентові України з питань громадянства, прийняти рішення про внесення пропозиції Президенту України щодо задоволення заяви про прийняття до громадянства України, громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 27.04.2021р. відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що з листа від ДМС України позивачу стало відомо, що матеріали позивача 23 березня 2020 року надіслані до Комісії при Президентові України з питань громадянства. Як вказав позивач, 01.03.21р. він звернувся до Офісу Президента України, Голови Комісії при Президентові України з питань громадянства, з метою роз'яснення, на якій стадії знаходиться розгляд заяви громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , однак до теперішнього часу відповідь надана не була. Позивач, посилаючись на те, що відповідно до п.112 розділу IV Порядку - загальний строк розгляду заяв подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження, а саме: з дня надходження заяви про прийняття до громадянства України до Територіального підрозділу Державної міграційної служби України, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
20.05.2021р. до суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, вказавши, що матеріали щодо прийняття до громадянства України позивача надійшли до відповідача 13 січня 2021 року та відповідно річний строк розгляду матеріалів про прийняття до громадянства України, встановлений Порядком, не порушено. Разом з тим, відповідач вказав, що 13 квітня 2021 року відбулось засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства, на якому було прийнято рішення про внесення на розгляд Президента україни пропозиції щодо задоволення заяви та прийняття до громадянства України ОСОБА_1 (протокол №1 засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства від 13 квітня 2021 року)
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 у березні 2020 року звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою про набуття громадянства України.
Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 05.01.2021р. повідомлено ОСОБА_1 , що після перевірки відповідності оформлення поданих документів вимогам законодавства України, підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України, відсутності підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається, 23.03.2020р. справу про прийняття до громадянства України було направлено до ДМС України для подальшого розгляду та передачі до Комісії при Президентові України з питань громадянства для прийняття рішення(а.с.15).
ОСОБА_1 звернувся до Офісу Президента України, Голови Комісії при Президентові України з питань громадянства із заявою від 01.03.2021р. з проханням повідомити на якій стадії перебуває розгляд матеріалів про набуття громадянства України, однак відповідь надана не була.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначені Законом України «Про громадянство» від 18 січня 2001 року № 2235-III.
Статтею 23 Закону України «Про громадянство» встановлено, що Комісія при Президентові України з питань громадянства:1) розглядає заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і вносить пропозиції Президенту України щодо задоволення цих заяв та подань;2) повертає документи про прийняття до громадянства України чи про вихід з громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства або Міністерству закордонних справ України для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України;3) контролює виконання рішень, прийнятих Президентом України з питань громадянства.
Указом Президента України від 27.03.2001 р. № 215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" затверджено Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства ( далі - Положення) та Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок).
Пунктами 1, 2 Положення передбачено, що Комісія при Президентові України з питань громадянства є допоміжним органом при Президентові України, утвореним відповідно до Закону України "Про громадянство України". Комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про громадянство України", іншими законами, міжнародними договорами України з питань громадянства, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням.
Згідно з п.3 Положення основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про прийняття до громадянства України, про вихід із громадянства України, подань про втрату громадянства України, документів про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, внесення пропозицій Президентові України з цих питань; здійснення контролю за виконанням рішень з питань громадянства, прийнятих Президентом України; участь у підготовці проектів законів, інших нормативно-правових актів про громадянство, внесення відповідних пропозицій Президентові України; вивчення і узагальнення практики виконання законодавства України про громадянство, внесення пропозицій Президентові України щодо його вдосконалення та поліпшення діяльності органів виконавчої влади, пов'язаної з реалізацією законодавства про громадянство; вивчення і узагальнення міжнародно-правових актів з питань громадянства, законодавства про громадянство інших держав та практики його реалізації.
Відповідно до п.4 Положення, Комісія для виконання покладених на неї завдань має право: повертати заяви разом із доданими до них документами про прийняття до громадянства України, про вихід з громадянства України, подання про втрату громадянства України, документи про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, Державній міграційній службі України або Міністерству закордонних справ України для оформлення їх відповідно до вимог законодавства України.
Пунктом 7 Положення встановлено, що попереднє опрацювання та підготовка на розгляд Комісії матеріалів з питань громадянства здійснюються відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України.
Згідно з п.8 Положення, Комісія приймає рішення про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяв про прийняття до громадянства України, про вихід із громадянства України, подань про втрату громадянства України, документів про припинення громадянства України з підстав, передбачених міжнародними договорами України, або про відсутність підстав для внесення пропозицій главі держави про задоволення таких заяв. У разі прийняття Комісією рішення про відсутність підстав для задоволення Президентом України таких заяв Комісія повертає відповідні документи до Державної міграційної служби України чи Міністерства закордонних справ України разом із копією прийнятого рішення.
Згідно з п. 1 Порядку, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
Відповідно до п.4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються
особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Підрозділ 4 розділу IV Порядку, визначає порядок розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства України, рішення за якими приймає Президент України
Згідно з п. 101 Порядку, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Відповідно до п. 103 Порядку, державна міграційна служба України перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України; підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України; відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження через територіальний орган Державної міграційної служби України повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Державна міграційна служба України затверджує висновок територіального органу Державної міграційної служби України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.
Пунктом 105 Порядку визначено, що загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження. Загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати шість місяців з дня їх надходження.
Підрозділ VІ розділу IV Порядку, визначає порядок розгляду заяв і подань з питань громадянства Комісією при Президентові України з питань громадянства.
Відповідно до п. 110 Порядку, попереднє опрацювання та підготовку матеріалів з питань громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства здійснює відповідний структурний підрозділ Офісу Президента України.
Якщо під час попереднього опрацювання та розгляду матеріалів з питань громадянства України буде встановлено, що подані заявником документи про прийняття до громадянства України чи про вихід із громадянства України або подання, затверджені Державною міграційною службою України чи Міністерством закордонних справ України, про втрату громадянства України та додані до них необхідні документи, або документи про припинення громадянства України за підставами, передбаченими міжнародними договорами України, не оформлені відповідно до вимог законодавства України та міжнародних договорів України з питань громадянства, такі заяви, подання та документи повертаються відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України відповідно до Державної міграційної служби України чи Міністерства закордонних справ України для доопрацювання та усунення недоліків.
Згідно з п.112 Порядку, загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження. Загальний строк розгляду заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати дев'яти місяців з дня їх надходження.
Пунктом 113 Порядку встановлено, що рішення про прийняття особи до громадянства України або припинення особою громадянства України приймає Президент України. Прийняття до громадянства України або припинення громадянства України здійснюється шляхом видання указів Президента України.
Суд зазначає, що процес набуття громадянства України складається з декількох етапів, початковим - є подання особою заяви про прийняття до громадянства України до відповідного територіального органу ДМС за місцем проживання особи, а кінцевим - прийняття Президентом України рішення про прийняття особи до громадянства України.
Прийняттю Президентом України відповідного рішення передує опрацювання документів відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України, який здійснює підготовку матеріалів на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, до повноважень якої входить розгляд заяви про прийняття до громадянства України, внесення пропозиції Президенту України щодо задоволення такої заяви, повернення документи про прийняття до громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України.
Доводи позивача з приводу порушення відповідачем річного строку розгляду матеріалів про прийняття до громадянства України суд вважає безпідставними, так як матеріали справи щодо позивачки надійшли до відповідача 13.01.2021 року, у зв'язку із чим строк їх розгляду Комісією при Президентові України з питань громадянства не порушено.
При цьому, твердження позивача, що п.112 Порядку визначає загальний строк розгляду заяви позивача з дня надходження заяви до територіального підрозділу ДМС України, а не до Офісу Президента України, суд вважає помилковими.
Відповідно до п. 112 Порядку, загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження.
Посилання на те, що строк відраховується з дня надходження заяви до територіального підрозділу ДМС України у п. 112 Порядку відсутнє.
Натомість слово «Загальний», яке виділяє представник позивача зазначене не лише у п. 112 Порядку, а й у п. 105 Порядку, яким передбачено, що загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження.
Тобто, підрозділи IV та розділи VI розділу IV Порядку визначають різні строки для різних органів щодо розгляду заяв про прийняття до громадянства України на різних етапах: не більше восьми місяців та не більше одного року, у зв'язку із чим, твердження представника позивача з приводу того, що заява має бути розглянута протягом року з дня її надходження до територіального підрозділу ДМС є безпідставним.
Крім цього, суд враховує, що 13 квітня 2021 року відбулось засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства, на якому було прийнято рішення про внесення на розгляд Президента України пропозиції щодо задоволення заяви та прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , що підтверджується протоколом №1 засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства від 13 квітня 2021 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Комісії при Президентові України з питань громадянства у вирішенні питання про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зобов'язання Комісію при Президентові України з питань громадянства, прийняти рішення про внесення пропозиції Президенту України щодо задоволення заяви про прийняття до громадянства України, громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у повному обсязі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 р.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.