Справа № 420/6357/21
29 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 06.03.2021 року, визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітет Подільської міської ради Подільського району Одеської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію, зобов'язання Виконавчий комітет Подільської міської ради Подільського району Одеської області розглянути запит від 06.03.2021р. про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Подільськ вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Ухвалою суду від 26.04.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування підстав для задоволення адміністративного позову позивач у позовній заяві вказав, що 06.03.2021р. позивач звернувся до відповідача із запитом про надання публічної інформації, а саме, просив надати інформацію про наявність на території м.Подільськ вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд, який був отриманий відповідачем 09.03.2021. Позивач, посилаючись на те, що відповідь на запит надана не була та положення Закону України «Про публічну інформацію», просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач повідомлявся про розгляд вказаної справи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
06.03.2021р. позивач звернувся до виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області із запитом про отримання публічної інформації, а саме, просив надати інформацію про наявність на території м. Подільськ вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд, який був доставлений на адресу відповідача 11.03.2021р. (а.с.5,12)
Позивач, зазначивши, що не отримував відповідь на запит від 06.03.2021р. звернувся до суду із цим позовом.
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації визначено у Законі України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI.
Відповідно до ч.1,5 ЗаконуУкраїни «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом, а також надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно зі ст.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6)юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до частини другої ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Такі випадки встановлені частиною першою ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» , згідно з якою публічною інформацією з обмеженим доступом, є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Частиною 1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Таким чином, діючим законодавством України встановлено обов'язок розпорядника інфор-мації надати відповідь на запит у визначений Законом строк.
Враховуючи вищевикладене та те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, у відповідності до вимог ч.2 ст.77 КАС України не доведено належними доказами надання відповіді на запит позивача у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області щодо ненадання публічної інформації за запитом від 06.03.2021 року, визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію, зобов'язання Виконавчий комітет Подільської міської ради Подільського району Одеської області розглянути запит від 06.03.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Подільськ вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд, є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 р.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області щодо ненадання публічної інформації за запитом ОСОБА_1 від 06.03.2021р.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію ОСОБА_1 від 06.03.2021р.
Зобов'язати Виконавчий комітет Подільської міської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04056960, м.Подільськ, проспект Шевченка,2) розглянути запит ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) від 06.03.2021р. про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Подільськ вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра