про залишення позовної заяви без руху
30 червня 2021 року м. Київ № 367/1337/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
23 лютого 2021 р. до Ірпінського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 23 лютого 2021 р. відмовлено у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Не погодившись із вказаною ухвалою ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на ухвалу Ірпінського міського суду Київської області від 23 лютого 2021 р.. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2021 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Ірпінського міського суду Київської області від 23 лютого 2021 р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 13 травня 2021 р. цю справу передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду за підсудністю.
23 червня 2021 р. протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями справу передано на розгляд судді цього адміністративного суду ОСОБА_2 .
Вирішуючи питання щодо прийняття до свого провадження даної справи, суддею встановлено наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п.4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5); у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача (п.9).
Відповідно до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається також перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 просить суд: "Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Разом з тим, доказів порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради прав, свобод, інтересів ОСОБА_1 не надано. Відсутні будь-які докази звернення ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради із зазначеними у позові заявами, відсутні і докази відмови Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради у вирішенні цих звернень.
За таких обставин суд зазначає, що оскільки у позовній заяві відсутні докази звернення ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, то відсутні і докази порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради прав, свобод, інтересів ОСОБА_1 ..
Зазначена вище обставина вказує на невідповідність позовної заяви вимогам ст. 160-161 КАС України.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 з наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Також суд зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 р. у справі "Пелевін проти України" (п. 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (п. 31) зазначено, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду доказів звернення позивача до відповідача, доказів порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача прав, свобод, інтересів позивача, якими зокрема можуть бути:
- належним чином засвідчена копія звернення, заяви до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради щодо здійснення виплати ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- належним чином засвідчена копія листа або рішення від Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про відмову у виплаті ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- будь-які інші документи, які б підтверджували факт звернення ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради за наведених у позові обставин та факт відмови відповідача у вирішенні звернення позивача.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Установити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Відповідно до пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Суддя Журавель В.О.