ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" червня 2021 р. справа № 300/2474/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Панікар І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області до Верховинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними, -
Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Верховинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2021 року позовну заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно будівельної інспекції в Івано-Франківській області до Верховинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання дій протиправними залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду:
- копій: положення про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області; постанов від 20.09.2018 року: № 19/1009/m5/2018, № 20/1009/m5/2018, № 21/1009/m5/2018, № 22/1009/m5/2018; постанов від 25.09.2018 року: № 25/1009/m5/2018, № 26/1009/m5/2018; листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 23.01.2020 року, листа Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області від 25.02.2020 року; листа Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від 11.03.2020 року; листів Управління Державної казначейської служби України у Верховинському районі Івано-Франківської області від 26.06.2020 року та від 30.06.2020 року; листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 17.03.2020 року; листа Департаменту соціальних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області від 26.05.2020 року; листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 06.07.2020 року; листа Державної казначейської служби України від 07.08.2020 року, належним чином засвідчених у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України;
- заяви, в якій зазначити місцезнаходження оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви;
- позовної заяви та її копії для сторони відповідача, конкретизувавши у ній зміст позовних вимог;
- документ про сплату судового збору в розмірі встановленому статтею 4 Закону України "Про судовий збір" в сумі 2270 грн.
11.06.2021 року на адресу суду від Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, на виконання вимог ухвали від 01.06.2021 року, надійшла відповідна заява, в якій зазначено місцезнаходження оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної заяви.
До вказаної заяви, долучено належним чином засвідчені копії: положення про Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області; постанов від 20.09.2018 року: № 19/1009/m5/2018, № 20/1009/m5/2018, № 21/1009/m5/2018, № 22/1009/m5/2018; постанов від 25.09.2018 року: № 25/1009/m5/2018, № 26/1009/m5/2018; листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 23.01.2020 року, листа Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області від 25.02.2020 року; листа Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від 11.03.2020 року; листів Управління Державної казначейської служби України у Верховинському районі Івано-Франківської області від 26.06.2020 року та від 30.06.2020 року; листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 17.03.2020 року; листа Департаменту соціальних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області від 26.05.2020 року; листа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 06.07.2020 року; листа Державної казначейської служби України від 07.08.2020 року, платіжне доручення від 24.05.2021 року № 711 та уточнену позовну заяву та її копію для відповідача.
Зі змісту уточненої позовної заяви судом встановлено, що позивач просить суд визнати протиправними дії Верховинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) щодо повернення виконавчих документів, а саме постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20.09.2018 року: № 19/1009/m.5/2018, № 20/1009/m.5/2018, № 21/1009/m.5/2018, № 22/1009/m.5/2018 та постанов від 25.09.2018 року: № 25/1009/m.5/2018, № 26/1009/m.5/2018 стягувачу без прийняття до виконання.
Як наслідок, на даному етапі, звернена до суду позовна заява містила шість вимог немайнового характеру, оскільки як встановлено з матеріалів справи стосовно повернення кожної з постанов про накладення штрафу вчинялася окрема дія.
Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими Державною архітектурно-будівельною інспекцією України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області шістьма позовними вимогами немайнового характеру становив - 13620 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 року продовжено Державній архітектурно-будівельній інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви та надано позивачу п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду:
- квитанції (платіжного доручення) про сплату судового збору в розмірі 11350 грн.
24.06.2021 року на адресу суду від Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, на виконання вимог ухвали від 15.06.2021 року, надійшло клопотання про продовження строків усунення недоліків позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі. Подане клопотання мотивоване тим, що на даний час здійснюються організаційно-правові заходи, пов'язані з ліквідацією Державної архітектурно-будівельної інспекції, зокрема, підготовка справ та документів для передачі їх на архівне зберігання та звільнення працівників, у зв'язку з чим існує брак коштів та проблеми з фінансуванням, що перешкоджає своєчасній сплаті судового збору.
Суд зазначає, що вказане клопотання, за своїм змістом, є клопотанням про відстрочення сплати судового збору, оскільки передумовою для ухвалення судового рішення у справі є відкриття провадження.
Відповідно до частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір", платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Зі змісту клопотання встановлено, що вказані позивачем причини звільнення його від сплати судового збору не підпадають під перелік підстав, за яких можливе відстрочення сплати судового збору, передбаченого статтею 8 Закону України “Про судовий збір”.
Положення статті 8 Закону України “Про судовий збір” спрямовані на полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб. Положення даної статті не виключають можливості їх застосування і до юридичних осіб, зокрема, і до державних органів в окремих випадках.
Однак, законодавець, внісши зміни до Закону України "Про судовий збір" (який набрав чинності з 15.12.2017 року) в частині збільшення ставки судового збору, вирішив і питання щодо кола осіб, які звільняються від сплати судового збору, та не включив до кола цих суб'єктів владних повноважень, зокрема, Державну архітектурно-будівельну інспекцію України в особі Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції в Івано-Франківській області.
Суд зазначає, що ліквідація Державної архітектурно-будівельної інспекції, зокрема, підготовка справ та документів для передачі їх на архівне зберігання та звільнення працівників, не може слугувати підставою для відстрочення судом позивача від сплати судового збору.
Окрім того, позивач звертається до адміністративного суду, як суб'єкт владних повноважень, реалізуючи таким чином свої владні та управлінські функції, які передбачені відповідними нормами законодавства України. З огляду на реалізацію владних функцій, відстрочуючи позивачу сплату судового збору, суд поставить в нерівні умови по відношенню до позивача інших платників судового збору.
Суд вважає за необхідне зазначити, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати (Постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23.01.2015 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 № 3674-VI "Про судовий збір").
Враховуючи вищенаведене, зокрема умови, встановлені положеннями статті 8 Закону України "Про судовий збір", оцінивши суб'єктний склад, підстави та предмет позову, судом встановлено, що вказана норма не передбачає відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення у справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно будівельної інспекції в Івано-Франківській області до Верховинського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).
Таким чином, суд дійшов до переконання про відсутність правових підстав для відстрочення позивачу сплату судового збору, за подання даної позовної заяви.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 132, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя Панікар І.В.