29 червня 2021 року м. Ужгород№ 260/1522/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить:
1. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області, як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, а саме:
- по відмові ГУ ПФУ в Закарпатській області, оформленій листом за вих. № 1510/1405/Б-02/8-0700/21 від 15.04.2021 року, у здійсненні перерахунку з 01.04.2019 року та виплаті (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33 від 22.01.2021 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 6200,00 грн.; окладу за військовим званням "підполковник" - 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (50%) - 3805,00 грн.; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 930,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (44%) - 5022,60 грн.; доплати за оперативно-розшукову діяльність (5 %) - 310 грн.; премії (10%) - 620,00 грн., які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704;
2. Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок з 01.04.2019 року та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 33 від 22.01.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 оку № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
Обґрунтовуючи вимоги позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В березні 2018 року ГУ ПФУ в Закарпатській області з посиланням на вимоги постанови КМ України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки УСБУ в Закарпатській області без додаткових видів грошового забезпечення.
Разом з тим, в зв'язку із визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, позивач звернувся до УСБУ в Закарпатській області із заявою 22.12.2020 року про оформлення оновленої довідки з 05.03.2019 року згідно додатку 2 до постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року в редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103 для перерахунку розміру його пенсійного забезпечення.
Згідно відповіді УСБУ в Закарпатській області від 22.01.2021 року останнім направлено до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку № 33 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року для проведення з 01.04.2019 року перерахунку його пенсії.
Однак, ГУ ПФУ в Закарпатській області повернуло довідку № 33 до УСБУ в Закарпатській області без виконання.
Тому, 31.03.2021 року ОСОБА_1 звернувся до УСБУ в Закарпатській області із заявою про видачу йому оригіналу довідки № 33, яку тримав згідно супровідного листа за вих.№ 58/21/Б-107/1042/25 від 01.04.2021 року.
05.04.2021 року позивач подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву про здійснення обчислення і перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року на підставі вищевказаної оновленої довідки.
Згідно листа ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.04.2021 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу посилаючись на відсутність інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій після рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здійснення перерахунку його пенсійного забезпечення на підставі оновленої довідки та з метою захисту порушеного конституційного права на соціальний захист, позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою судді від 30.04.2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення копії даної ухвали суду.
Ухвалою суду від 27.05.2021 року продовжено відповідачеві строк для подання відзиву на позовну заяву до 31.05.2021 року та розгляд адміністративної справи відкладено.
31.05.2021 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необґрунтованими та зазначає наступне. Так, на адресу відповідача надійшла довідка № 33 від 22.01.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видана УСБУ в Закарпатській області, в якій, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 . Згадану довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 з метою здійснення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи викладене, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на сьогодні відсутні, у зв'язку з чим, довідку № 33 було повернуто уповноваженому органу без виконання.
Одночасно відповідач просить залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 за період, що виходить за межі шестимісячного терміну звернення до суду.
01.06.2021 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій з аргументами відповідача, наведеними у відзиві, не погоджується з мотивів безпідставності таких.
Ухвалою суду від 29.06.2021 року відмовлено в задоволенні клопотання ГУ ПФУ в Закарпатській області про залучення до участі у справі третьої особи.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФ України у Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 УСБУ в Закарпатській області складено та направлено на адресу ГУ ПФ України у Закарпатській області довідку від 22.01.2021 року № 33 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704.
Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року складається із наступних складових: посадового окладу - 6200,00 грн.; окладу за військовим званням "підполковник" - 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (50%) - 3805,00 грн.; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 930,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (44%) - 5022,60 грн.; доплати за оперативно-розшукову діяльність (5 %) - 310 грн.; премії (10%) - 620,00 грн.
Як вбачається із листа ГУ ПФУ в Закарпатській області від 15.04.2021 року № 1510-1405/Б-02/8-0700/21, довідка № 33 від 22.01.2021 року, що надійшла від УСБУ в Закарпатській області для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю підстав у проведенні перерахунку, повернута уповноваженому органу без виконання листом Головного управління від 28.01.2021 року № 0700-0307-8/3341.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 22.01.2021 року № 33 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, останній звернувся до суду за захистом свого права із цим позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті пору.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі - Постанова №103) було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, визнано протиправними на нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45 від 13.02.2008 року.
Зазначене рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року набрало законної сили 05.03.2019 року, на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (Порядок №3-1 далі).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії (п. 24 Порядку № 3-1).
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Суд наголошує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Зазначений висновок суду відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019 року у справі №553/3619/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, після набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 з урахуванням відомостей довідки УСБ України в Закарпатській області про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року. Проте, зазначений обов'язок виконаний відповідачем не був.
За таких обставин, ГУ ПФУ в Закарпатській області допущено протиправні дії щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до наданої УСБ України в Закарпатській області оновленої довідки № 33 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, з 01.04.2019 року.
Більше того суд зазначає про те, що в разі наявності в органу Пенсійного фонду України будь-яких сумнівів щодо правильності оформлення документів, поданих для перерахунку пенсії, та достовірності інформації в таких - він наділений повноваженнями щодо їх перевірки (п. 9 Порядку №45), а тому не був позбавлений можливості звернутися до УСБ України в Закарпатській області із відповідним запитом.
Разом з тим ГУ ПФУ в Закарпатській області повернув надіслану довідку без виконання з мотивів відсутності підстав для проведення перерахунку за відсутності рішення Кабінету Міністрів України щодо зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців.
Суд наголошує, що орган Пенсійного фонду України, як суб'єкт владних повноважень у сфері пенсійного забезпечення, не повинен формально підходити до виконання своїх повноважень та обов'язків, а його діяльність повинна бути спрямована на належне забезпечення прав пенсіонерів на гарантований Конституцією України соціальний захист.
Довідка УСБ України в Закарпатській області № 33 від 22.01.2021 року про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача з 05.03.2019 складена за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45 (у редакції, чинній до змін, внесених постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103), підписана уповноваженими особами державного органу та скріплена гербовою печаткою, а тому зазначена довідка є достатньою та належною підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, виданої УСБ України в Закарпатській області є протиправними.
Як наслідок, необхідно зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 року на підставі довідки, виданої УСБ України в Закарпатській області від 22.01.2021 року за № 33 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року.
При цьому суд не вбачає підстав для застосування до спірних правовідносин положення ст. 123 КАС України з огляду на відсутність підстав, з якими процесуальний кодекс пов'язує початок перебігу строків на звернення до суду.
Так, ч. 2 ст. 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спірні в даній адміністративній справі правовідносини виникли з приводу відмови 15.04.2021 року ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі надісланої УСБ України в Закарпатській області оновленої довідки станом на 05.03.2019 року.
Тобто до 15.04.2021 року у позивача не було підстав вважати, що отримавши від уповноваженого органу нову довідку про його грошове забезпечення, ГУ ПФУ в Закарпатській області не вчинить дій, спрямованих на перерахунок його пенсії всупереч відповідним законодавчим нормам. В той же час до отримання такої довідки від УСБ України в Закарпатській області в ГУ ПФУ в Закарпатській області не виникало обов'язку здійснити перерахунок пенсії з огляду на відсутність необхідних документів.
В свою чергу, до звернення позивача із заявою про видачу оновленої довідки, нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, уповноважений орган всупереч законодавчих вимог таку самостійно до органу Пенсійного фонду України не направляв.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що пенсіонер не може бути позбавлений соціальної захищеності та належного пенсійного забезпечення внаслідок невиконання уповноваженими органами покладених на них обов'язків, оскільки це суперечитиме конституційним засадам у сфері соціального захисту.
Така правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17, від 24.05.2018 року у справі №490/12392/16-а.
При цьому суд відхиляє твердження відповідача про відсутність у суду повноважень щодо зобов'язання органу Пенсійного фонду України врахувати конкретні показники грошового забезпечення. З цього приводу суд вважає за необхідне звернути увагу ГУ ПФУ в Закарпатській області на те, що аргументи щодо недостовірності та неповноти відомостей, зазначених у довідці УСБ України в Закарпатській області № 33 (або інші зауваження щодо змісту такої) не були підставою для відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії. Як вбачається з листа ГУ ПФУ в Закарпатській області, єдиною підставою для відмови у проведенні такого перерахунку була позиція органу Пенсійного фонду України про відсутність підстав для проведення перерахунку з огляду на неприйняття Кабінетом Міністрів України після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року №826/3858/18 нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитися перерахунок пенсій.
Нормами Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується захист власності, тобто на мирне володіння своїм майном.
Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, право на виплати зі сфери соціального забезпечення, в тому числі, пенсійні виплати, також відносяться до поняття "власності", що захищається положеннями Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у своєму рішенні від 16.12.1974 року у справі "Міллер проти Австрії" Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996 року, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя. Будь-яка дія органів державної влади має будуватися на цьому принципі, а відтак чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Броньовський проти Польщі" від 22.06.2004 року).
Частиною 2 ст. 6 КАС України передбачає, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Зазначене кореспондується також з положеннями ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", якою передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі та слід стягнути з ГУ ПФУ в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним при зверненні до суду судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код 20453063) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, по відмові оформленій листом за вих. № 1510/1405/Б-02/8-0700/21 від 15.04.2021 року, у здійсненні перерахунку з 01.04.2019 року та виплаті (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33 від 22.01.2021 року, виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 6200,00 грн.; окладу за військовим званням "підполковник" - 1410,00 грн.; процентної надбавки за вислугу років (50%) - 3805,00 грн.; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 930,00 грн.; надбавки за особливості проходження служби (44%) - 5022,60 грн.; доплати за оперативно-розшукову діяльність (5 %) - 310 грн.; премії (10%) - 620,00 грн., які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 704.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок з 01.04.2019 року та виплату (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 33 від 22.01.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 оку № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень).
5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяС.І. Рейті