Ухвала від 30.06.2021 по справі 260/1681/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 червня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1681/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в якому просить: 1. Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, а саме: - по відмові Відповідача (ГУ ПФУ в Закарпатській області), оформленій листом за вих. № 1764-1677/Р-02/8-0700/21 від 05.05.2021р., у здійсненні перерахунку із 01.04.2019р. та виплаті (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 125 від 19.04.2021р., виданої Управлінням Служби безпеки України в Закарпатській області, про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р. за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу - 6630 грн., окладу за військовим званням «підполковник» - 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років (40%) - 3216 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн., надбавки за особливості проходження служби (39%) - 4389,84 грн., доплати за оперативно-розшукову діяльність (5%) - 331,50 грн., премії (10%) - 663 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704.; 2. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) здійснити перерахунок із 01.04.2019р. та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки № 125 від 19.04.2021р. про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що підлягає врахуванню дня перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-Х-ІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із врахуванням розміру посадового окладу - 6630 грн., окладу за військовим званням «підполковник» - 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років (40%) - 3216 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 994,50 грн., надбавки за особливості проходження служби (39%) - 4389,84 грн., доплати за оперативно-розшукову діяльність (5%) - 331,50 грн., премії (10%) - 663 грн., а всього із суми грошового забезпечення 17634,84 грн.; 3.Стягнути на користь позивача ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Відповідача) документально підтверджені судові витрати - сплачений судовий збір.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

31.05.2021 року разом із відзивом на позов до Закарпатського окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просить адміністративний позов залишити без розгляду.

В обґрунтування клопотання зазначило, що позивачу було відомо про нібито порушення його права з березня 2019 року, однак з вказаним позовом він звернувся до суду лише в травні 2021 року, з пропуском строку звернення.

Вирішуючи питання щодо пропуску строку звернення до суду позивачем з вказаним позовом, суд враховує таке.

Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд встановив, що про порушення своїх прав позивач дізнався з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 05.05.2021 року про відмову щодо перерахунку пенсії.

Згідно з частиною 3 статті 51 закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У рішенні по справі “Іліан проти Туреччини” ЄСПЛ зазначив, що правило встановлення обмежень доступу до суду, у зв'язку з пропуском строку звернення, повинно застосовуватись з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру, перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Враховуючи положення частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положенням частини 3 статті 51 закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” суд вважає, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, позов з вимогами, пов'язаними з виплатою сум пенсії за минулий час може бути поданий без обмеження будь-яким строком.

Суд вважає, що строк звернення до суду з вказаним позовом позивач не пропустив.

Керуючись статями 121, 122, 248, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяЮ.Ю.Дору