Справа № 132/1419/21
2-а/132/24/21
Ухвала
Іменем України
25 червня 2021 року м. Калинівка
Калинівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Ставнійчук С.В.
з участю секретаря Лисюк О.П.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділення поліції №1 Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанов про адміністративне правопорушення ,
встановив:
У провадженні Калинівського районного суду Вінницької області перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Відділення поліції №1 Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області, Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанов про адміністративне правопорушення.
У судове засідання представник Відділення поліції №1 Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Від представника Департаменту патрульної поліції Линюка В.О. 11.06.2021 надійшло клопотання про заміну Департаменту патрульної поліції належним співвідповідачем - Головним управлінням Національної поліції України у Вінницькій області, оскільки оскаржувані постанови винесено працівником Відділення поліції №1 Хмільницького районного відділу поліції ГУНП у Вінницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_2 , який не є працівником Департаменту патрульної поліції.
Відповідно до ст. 13,15 Закону України «Про національну поліцію», Положення про Департамент патрульної поліції, затвердженого наказом голови Національної поліції України №73 від 06.11.2015 року Департамент патрульної поліції та Головне управління національної поліції у Вінницькій області є відповідно міжрегіональним та територіальними органами Національної поліції України та окремими юридичними особами.
На обговорення судом поставлено питання щодо заміни співвідповідача Департаменту патрульної поліції України на Головне управління національної поліції України у Вінницькій області.
Позивач погодився на заміну Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на належного співвідповідача - Головне управління національної поліції у Вінницькій області, про що заявив відповідне клопотання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Частиною п'ятою статті 48 КАС України визначено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Із змісту ст. 222 КУпАП вбачається, що органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 зазначеного Закону територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Відповідно до п. 1 розділу І Положення про Департамент патрульної поліції, Департамент патрульної поліції є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції, який створюється, реорганізується та ліквідується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку.
Територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання (ч.1 ст. 15 Закону України «Про Національну поліцію»).
Так, ОСОБА_1 оскаржуються постанови про накладення адміністративних стягнень, які винесені інспектором старшим сержантом поліції ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області Бевзою І.В. В свою чергу ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області є територіальним відокремленим підрозділом Головного управління національної поліції України у Вінницькій області, яке є юридичною особою, а тому саме Головне управління національної поліції України у Вінницькій області є належним співвідповідачем у цій справі.
У постановах Верховного Суду від 17.09.2020 року у справі №742/2298/17 та від 26.12.2019 р. у справі за №724/716/16-а, Верховний Суд виклав правовий висновок про те, що у справах про оскарження постанов про адміністративне правопорушення належним відповідачем у таких справах є саме орган, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 48 КАС України, -
ухвалив:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про заміну неналежного співвідповідача у справі задовольнити.
Замінити неналежного співвідповідача у адміністративній справі №132/1419/21, а саме: Департамент патрульної поліції України Національної поліції України на належного співвідповідача -Головне Управління Національної поліції у Вінницькій області ( 21050, вул. Театральна, 10, м. Вінниця, Вінницька область).
Надіслати Головному Управлінню Національної поліції у Вінницькій області копію позовної заяви з додатками.
Розгляд справи відкласти на 13:30 год. 15 липня 2021 року в приміщенні Калинівського районного суду Вінницької області за адресою: 22400, м. Калинівка, вул. В.Нестерчука,70, Вінницька область.
Запропонувати належному співвідповідачу - Головному Управлінню Національної поліції у Вінницькій області до 15.07.2021 надати суду та надіслати позивачу відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Копію ухвали про заміну співвідповідача у справі надіслати (вручити) сторонам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: С.В. Ставнійчук