Справа № 128/1454/21
Іменем України
29 червня 2021 року місто Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)», про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188 КУпАП,
25.06.2021 до Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення посадовими особами установ виконання покарань та слідчих ізоляторів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.09.2015 № 1674/5, зареєстрованої в МЮ України 10 вересня 2015 р. за № 1091/27536.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 4 вищевказаної інструкції, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; матеріальна шкода, заподіяна правопорушенням, якщо вона була заподіяна; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення виявлено, що наданий протокол таким вимогам не відповідає.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення ВІ №37 від 20.05.2021 не в повному обсязі вказано адресу проживання ОСОБА_1 , у зв'язку з чим суд позбавлений можливості належним чином здійснити повідомлення особи про місце і час розгляду справи; протокол про адміністративне правопорушення складено нерозбірливим почерком (є майже нечитабельним), в зв'язку з чим неможливо встановити суть скоєного правопорушення; долучені до протоколу ксерокопії документів - неналежної якості (є нечитабельними), в зв'язку з чим неможливо встановити їх зміст; протокол про адміністративне правопорушення не містить підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутня відмітка про її відмову від підпису, а також відсутні відомості про те, що копія такого протоколу була вручена особі.
Крім цього в протоколі відсутні відомості про те, що протокол був складений у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що особі було роз'яснено її права, та що особа була обізнана про наявність складених щодо неї адміністративних матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 188 КУпАП.
Також в наданому суду протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, чи залучалися свідки адміністративного правопорушення, прізвищ таких осіб у відповідних графах протоколу не вказано та відомості про те, що такі особи не залучались, також відсутні.
Відповідно до ст. 265 КУпАП та Інструкції з оформлення посадовими особами установ виконання покарань та слідчих ізоляторів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.09.2015 № 1674/5, заборонені предмети, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються. Про вилучення заборонених предметів робиться відповідний запис у протоколах про адміністративне правопорушення, про особистий огляд і огляд речей або адміністративне затримання.
Згідно з п. 12 вищезазначеної Інструкції, наказами начальників установ виконання покарань чи слідчих ізоляторів визначаються місця зберігання вилучених заборонених предметів та особи, відповідальні за їх збереження, відповідно до Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 року № 17.
Однак у даному протоколі відсутні записи про передачу для тимчасового зберігання вилученого майна та не зазначено місце його зберігання.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Тому вважаю за доцільне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)», про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 188 КУпАП для належного оформлення.
Слід звернути увагу, що згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті, тому недоліки протоколу слід усунути негайно.
Також слід наголосити, що постановою судді Вінницького районного суду Вінницької області від 03.06.2021 даний адміністративний матеріал вже повертався до Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)», однак станом на 29.06.2021 вищезазначена постанова судді Вінницького районного суду Вінницької області від 03.06.2021 залишилась невиконана з незрозумілих причин.
Керуючись ст.ст. 38, 251, 255-256, 260, 268, 276-277, 278, 283 КУпАП, суддя -
Повернути для належного оформлення адміністративний матеріал, що надійшов з Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№81)», про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Ю.Ф. Карпінська