печерський районний суд міста києва
Справа № 757/31467/21-к
15 червня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва - ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань - ОСОБА_2
за участі:
прокурора - ОСОБА_3
особи, відносно якої вирішується клопотання - ОСОБА_4
адвоката - ОСОБА_5
перекладача - ОСОБА_6
розглянувши у відритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Заступника керівника Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку дії покладених обов'язків на громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для забезпечення видачі особи на запит іноземної держави, -
15.06.2021 у провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання Заступника керівника Київської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку дії покладених обов'язків на громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для забезпечення видачі особи на запит іноземної держави.
Судом встановлено, що 04.01.2020 о 12 годині 30 хвилин під час оформлення пасажирів рейсу №295 «Доха-Київ» працівниками Окремого контрольно-пропускного пункту «Київ» Державної прикордонної служби України виявлено та затримано громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно якого відбулось спрацювання бази даних «Інтерпол» зі статусом «Розшук» як особи, що перебуває у міжнародному розшуку із характером завдання затримання та арешт.
Вказана особа значиться в міжнародному розшуку з метою арешту та подальшої екстрадиції до Російської Федерації для притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого за ч. 1 ст. 210 КК Російської Федерації (організація злочинного угруповання).
Ухвалою слідчого судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 06.01.2020 щодо громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосовано тимчасовий арешт на 40 діб.
Офісом Генерального прокурора отримано запит Генеральної прокуратури Російської Федерації про видачу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для притягнення останнього до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 210 КК Російської Федерації.
Проведення екстрадиційної перевірки стосовно громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Офісом Генерального прокурора, відповідно до ст. 587 КПК України, доручено прокуратурі Київської області.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 10.02.2020 задоволено клопотання прокуратури Київської області про застосування екстрадиційного арешту щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Київського Апеляційного суду від 04.03.2020 скасовано ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 10.02.2020 та застосовано до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, до 10.04.2020.
Ухвалами слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 07.04.2020, 04.06.2020 та 30.07.2020 ОСОБА_4 продовжено міру запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у визначений час доби до 04.09.2020.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 02.09.2020 застосовано до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладанням обов'язків передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, строком до 02.11.2020.
Ухвалами слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 28.10.2020, 24.12.2020, 22.02.2021 та 20.04.2021 ОСОБА_4 продовжено строк дії обов'язків особистого зобов'язання до 20.06.2021.
Запити інших держав про видачу ОСОБА_4 не надходили.
За інформацією Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою з питань набуття громадянства України в установленому порядку не звертався.
Згідно з інформацією Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, не отримував.
Відповідно інформації з філії ДУ «Центр охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України» в м. Києві та Київській області, стан здоров'я ОСОБА_4 задовільний, перешкод за станом здоров'я, які унеможливлюють його передачу правоохоронним органам іноземної держави, не має.
Крім того, інформації щодо участі ОСОБА_4 , у складі добровольчих батальйонів відсутня, інформації про його волонтерську діяльність також немає.
За таких обставин, екстрадиційна перевірка 24.03.2020 прокуратурою області закінчена, матеріали разом з висновком скеровані до Офісу Генерального прокурора для прийняття рішення в порядку ст. 590 КПК України.
Постановою Генерального прокурора ОСОБА_8 від 12.05.2020 прийнято рішення про видачу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Російської Федерації для притягнення до кримінальної відповідальності.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 23.11.2020 залишено без задоволення апеляцію Київської обласної прокуратури на ухвалу Печерського районного суду від 02.09.2020, якою задоволено скаргу адвоката ОСОБА_9 в інтересах ОСОБА_4 на постанову Генерального прокурора ОСОБА_10 від 12.05.2020 про видачу ОСОБА_4 до Російської Федерації, вказана ухвала залишена без змін.
Листом Офісу Генерального прокурора від 10.12.2020 Київській обласній прокуратурі доручено подальше проведення екстрадиційної перевірки стосовно ОСОБА_4 .
Так, ОСОБА_4 звернувся 20.08.2020 до ЦМУ ДМС із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та документований довідкою про звернення за захистом в Україні № 011897 строк дії якої продовжено до 18.12.2020.
Наказом ЦМУ ДМС від 10.09.2020 № 322 заявнику відмовлено в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Вказане рішення ЦМУ ДМС заявник оскаржив до ДМС України та до Окружного адміністративного суду міста Києва (№ 640/22426/20).
Рішенням ДМС України від 06.11.2020 № 131-20 скаргу на рішення територіального органу ДМС про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, відхилено.
Рішення Окружний адміністративний суд міста Києва в справі № 640/22426/20 на даний час не прийняв.
Відповідно до інформації Генеральної прокуратури Російської Федерації громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розшукується за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 210 КК Російської Федерації (організація злочинного угруповання).
Так, згідно наданих матеріалів встановлено наступне.
Постановою старшого слідчого Слідчого відділу СЧ СУ МВС по Республіці Карелія від 02.12.2019 ОСОБА_11 притягнуто в якості обвинуваченого в скоєнні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 210 КК Російської Федерації.
Постановою Петрозаводського міського суду Республіки Карелія від 05.12.2019 щодо ОСОБА_11 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Постановою старшого слідчого Слідчого відділу СЧ СУ МВС по Республіці Карелія від 02.12.2019 ОСОБА_11 оголошено в розшук.
Постановою заступника начальника виділу №1 УКР МВС по Республіці Карелія від 04.12.2019 ОСОБА_11 оголошено в міжнародний розшук.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розшукується за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 210 КК Російської Федерації (організація злочинного угруповання), що в порівнянні з законодавством України про кримінальну відповідальність відповідає: ч. 1 ст. 255 КК України і є екстрадиційним злочином та передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк більше 1 року.
Строк давності притягнення ОСОБА_4 до відповідальності за вчинення ним злочинних діянь, відповідно ст. 49 КК України, не закінчився.
Правовідносини між Україною і Російською Федерацією врегульовані Європейською конвенцією про видачу правопорушників 1957 року та Конвенцією «Про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах» від 22.01.1993.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав, наведених у клопотанні.
Особа, у відношенні якої подано клопотання в судовому засідання щодо задоволення клопотання не заперечував, подав суду заяву про розгляд даного питання без його захисника.
Заслухавши доводи прокурора, думку особи, у відношенні якої подано клопотання, його захисника, дослідивши матеріали клопотання слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 585 КПК України за наявності обставин, які гарантують запобігання втечі особи та забезпечення у подальшому її видачі, слідчий суддя може обрати щодо такої особи запобіжний захід, не пов'язаний із триманням під вартою (екстрадиційним арештом).
Також, відповідно до ст. 585 КПК України, при вирішенні питання про обрання особі, яка підлягає екстрадиції, запобіжного заходу не пов'язаного з утриманням під вартою, слідчий суддя зобов'язаний врахувати: відомості про ухилення даної особи від правосуддя в Такої стороні та дотримання цією особою умов, на підставі яких воно було звільнено з-під варти; тяжкість покарання, що загрожує за інкриміноване злочин, вік, стан здоров'я та інші характеризуючі дані.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Метою і підставою продовження покладених на підозрюваного обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді, є запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, впливу на свідків у кримінальному провадженні та іншим ризикам, визначеним ст. 177 КПК України.
Відповідно до ст. 17 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 1993 року, у відношенні один з одним при виконанні Конвенції сторони користуються державними мовами Договірних Сторін або російською мовою.
Відповідно до вимог ст. 56 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах - Договірні Сторони зобов'язуються відповідно до умов, передбачених цією Конвенцією, за вимогою видавати один одному осіб, що знаходяться на їх території, для притягнення їх до кримінальної відповідальності або для приведення вироку у виконання.
Слідчий суддя відповідно до ст.ст. 177, 178, 195, 585 КПК України враховує наявність всіх обставин провадження відносно ОСОБА_4 , за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, перебування її в міжнародному розшуку і обставини затримання на території України, при цьому враховує його процесуальну позицію і належну процесуальну поведінку та приходить до висновку про задоволення клопотання та продовження дії обов'язків покладених на громадянина Російської Федерації ОСОБА_4 , строку дії покладених на нього обов'язків в межах визначеного законом строку, з метою забезпечення його належної процесуальної поведінки до вирішення питання ОСОБА_4 , оскільки обраний запобіжний захід в частині продовженні дії вказаних обов'язків, являється достатнім для запобігання ризику переховування ОСОБА_4 , з метою ухилення від передачі його правоохоронним органам Російської Федерації.
Враховуючи викладене, керуючись п.п. 3, 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, ст. 177, 194, 195, 199, 309, 376, 585 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Продовжити громадянину Російської Федерації ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії покладених на нього обов'язків, для забезпечення видачі особи на запит іноземної держави до 10.08.2021, а саме:
- прибувати до прокурора та суду за кожною вимогою;
- повідомляти прокурора або суд про зміну місця свого проживання;
- повідомляти прокурора про зміну засобів зв'язку;
- здати на зберігання до прокуратури свій паспорт для виїзду за кордон, до фактичної передачі компетентним органам Російської Федерації.
Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена та підлягає негайному виконанню.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Повний текст буде проголошений о 13-45 год. 22.06.2021 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1