Справа №521/8765/21
Номер провадження 3/521/5927/21
25 червня 2021 року суддя Малиновського районного суду міста Одеси О. В. Іщенко, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, що надійшла з відділу поліції № 1 Одеського районного управляння поліції № 1 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44 КпАП України, -
Суть питання, що вирішується постановою:
До Малиновського районного суду для розгляду по суті найшов протокол серія ВАБ 148438 складений інспектором відділу поліції № 1 Одеського районного управляння поліції № 1 ГУНП в Одеській області Терзі В. Г. за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44 КпАП України.
Так, зі змісту протоколу вбачається, що 17 листопада 2020 року до чергової частини Малиновського ВП надійшло повідомлення, що за адресою: місто Одеса, вулиця Бажена, 59 співробітниками поліції зупинено громадянина ОСОБА_1 у якого було виявлено речовини схожі на наркотичні.
За даним фактом 06 квітня 2021 року інспектором відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44 КпАП України.
Судовий виклик та явка учасників:
ОСОБА_1 в день надходження матеріалів справи про адміністративне правопорушення до суду співробітниками поліції доставлений не був.
Докази на підтвердження встановлених суддею обставин, неврахування окремих доказів, положення закону яким керувався суддя:
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку, що інспектором відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, неповно зібрані матеріали, по наданим судді матеріалам не можливо прийняти об'єктивне рішення, з наступних підстав.
Вимогами статті 278 КпАП України передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно ч. 1 ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Під час вивчення матеріалів адміністративної справи суддею встановлено, що справа складається лише з трьох аркушів, в ній містяться лише протокол про адміністративне правопорушення, пояснення ОСОБА_1 та копія паспорту ОСОБА_2 . Будь-які інші докази підтверджуючі вину особи відносно якої складений протокол про адміністративне правопорушення (фото-відео фіксація, пояснення свідків) в матеріалах справи відсутні.
Крім того, виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КпАП України, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Як видно з протоколу про адміністративне правопорушення, в цілому він написаний нерозбірливим почерком, тому деякі слова не можливо прочитати. Вказане не відповідає вимогам «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 № 1376», де вимагається заповнювати усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Також варто звернути, що протокол був складений відносно ОСОБА_3 , разом з тим в матеріалах адміністративної справи наявна копія паспорту відносно ОСОБА_2 , тобто інспектором під час складення протоколу не встановлено особу відносно якої складається протокол.
Крім того в протоколі про адміністративне правопорушення не розкрито в повній мірі суть адміністративного правопорушення, а саме не зазначено вагу речовини яка була виявлена. Та взагалі протокол складений на підставі припущень, експертного дослідження виявленої речовини проведено не було.
Суд також звертає увагу на то, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення подія мала місце 17 листопада 2020 року, та лише 06 квітня 2021 року інспектором було опитано ОСОБА_1 , така обставина свідчить про те, що інспектор ОСОБА_4 нераціонально використовує робочий час, що призвело до недбалого ставлення до своїх службових обов'язків.
Крім того, відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Враховуючи викладені обставини, суддя вважає, що є всі законні підстави для передачі матеріалів справи про адміністративне правопорушення до відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, для внесення відповідних відомостей до ЄРДР в порядку ст. 214 КПК України та проведення досудового розслідування за фактом незаконного зберігання наркотичних засобів без мети сбуту, після чого, за умови, що результати аналізу свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України.
Керуючись ст. ст. 278, 280 КпАП України, -
Висновки судді:
Матеріали адміністративної справи порушеної відносно ОСОБА_1 , за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44 КпАП України - передати до відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області для внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань в порядку ст. 214 КПК України та проведення досудового розслідування за вказаним фактом.
Про викладені в мотивувальній частині обставини, довести начальнику відділу поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області.
Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження:
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. В. Іщенко